Biznes, nauka, kultura i historia

Od początku 2020 r. Politechnika Koszalińska realizuje cztery nowe projekty, mające na celu poszerzenie współpracy uczelni z otoczeniem. Każdy z nich dotyczy innej wrażliwej sfery działalności człowieka. Każdy obejmuje organizację lub współorganizację bądź patronat nad wydarzeniami, w tym realizowanymi przez podmioty współdziałające z Politechniką Koszalińską. W planach jest realizacja piątego i największego projektu, który ma mieć istotny wpływ na rozwój miasta i regionu.

 

Biznes, nauka, kultura i historia

Cztery projekty to: „Politechnika Koszalińska wspiera kulturę”, „Politechnika Koszalińska bliżej biznesu”, „Politechnika Koszalińska z historią” oraz „Nauka i badania z Politechniką Koszalińską”. Pod tymi szyldem w ciągu nieco ponad roku odbyło się kilkanaście wydarzeń, jak dotąd – z uwagi na obostrzenia sanitarne – głównie w formule online.

 

Muzyka i fotografia

Jako pierwszy wystartował projekt „Politechnika Koszalińska wspiera kulturę”. Uczelnia była partnerem ubiegłorocznej 8. edycji Good Vibe Festival (GVF). Na dziedzińcu kampusu przy ulicy Śniadeckich odbył się koncert formacji Tropical Soldiers In Paradise. Również w tym roku organizatorzy GVF otrzymają wsparcie uczelni, a już planowana jest edycja jubileuszowa, w której Politechnika Koszalińska chce jeszcze wyraźniej zaznaczyć swoją obecność.
Chór Canzona Politechniki Koszalińskiej uświetnił występem koncert Międzynarodowego Festiwalu Organowego 2020 w Koszalinie. Chórzyści przygotowują występy online, ale już przygotowują się do koncertów jesiennych, niewykluczone, że znowu przed publicznością.
W ramach kreowania wydarzeń uczelnia organizuje własny wakacyjny konkursu fotograficzny – „Mam oko na Politechnikę Koszalińską”. W ubiegłym roku, w ocenie jury, nadesłane prace stały na wysokim poziomie artystycznym i technicznym. Nabór propozycji zdjęciowych do tegorocznej edycji rozpocznie się pod koniec maja.

 

Pierwsza transmisja live

Od 2013 r. uczelnia jest partnerem Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. W latach ubiegłych Studio HD Platon Politechniki Koszalińskiej przygotowywało codzienne relacje z imprezy, w 2020 r. pomogło w realizacji live rozmów z gośćmi i jurorami. Dzięki temu, mimo obostrzeń sanitarnych, widzowie mogli śledzić przebieg festiwalu.
Uczelnia, poprzez swoje media i kanały informacyjne, pomaga w dystrybucji „Koszalińskiego Grafiku Kultury”. Dzięki temu wydanie elektroniczne dociera do jeszcze większego grona odbiorców.
Pod koniec ubiegłego roku Politechnika Koszalińska wykupiła w prezencie mikołajkowym dla studentów i pracowników przedstawienie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego „Przyszedł mężczyzna do kobiety”, a później doprowadziła do, pierwszej w historii sceny, transmisji live tego spektaklu. W tym roku uczelnia zdecydowała się wesprzeć inicjatywę firmowaną przez, powiązane z BTD, stowarzyszenie „Aktorzy po godzinach” – wydanie z okazji Dnia Dziecka (1 czerwca) płyty „Pokochaj świat” z piosenkami z bajek scenicznych.

 

Cykliczne prezentacje firm

Dwie kolejne marki działalności to: „Politechnika Koszalińska – bliżej biznesu” oraz „Nauka i badania z Politechniką Koszalińską”. W ten sposób uczelnia wyznacza wspólny mianownik dla współpracy z przedsiębiorcami i prezentacji dokonań w zakresie naukowym i badawczy. W licznych publikacjach w mediach podkreśla kontakty z przedsiębiorcami, kompatybilne z potrzebami kadrowymi firm uruchamianie kierunków kształcenia oraz organizację wspólnych projektów.
Po raz pierwszy w tym roku uczelnia wydała nową publikację cykliczną – „Sprawdź, co się dzieje w nauce”, która jest – dostępnym na stronie głównej – przewodnikiem po projektach naukowych i rozwojowych realizowanych na Politechnice Koszalińskiej. Pierwszy raz także zorganizowane zostały: Dzień Inżyniera i – wspólnie z Obserwatorium Astronomicznym – Koszaliński Dzień Astronomii, natomiast po raz drugi – Dzień Przemysłu Drzewnego, który promował ofertę Filii w Szczecinku. Regularnie odbywają się „Dni z pracodawcą”, podczas których prezentowane są firmy z miasta i regionu.

 

Wydarzenia tylko online

Czwarty projekt to „Politechnika Koszalińska z historią”. Pod tym szyldem odbywają się między innymi wydarzenia realizowane przez, od wielu lat współpracujące z uczelnią, Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun” oraz Wydział Humanistyczny (WH). Oferta przedsięwzięć jest niezwykle bogata.

WH był organizatorem prestiżowej konferencji pod patronatem Prezydenta RP „Zbrodnia Katyńska w percepcji Polonii i opinii Międzynarodowej”. „Z dziejów Centralnego Okręgu Przemysłowego” – to kolejna konferencja, tym razem przygotowana z Perunem i innymi partnerami. Kalendarz całoroczny obejmuje siedem imprez wspólnych ze stowarzyszeniem, w tym: Koszalińskie Spotkania z Historią – Dzień Zwycięstwa i Dzień Wojska Polskiego oraz Narodowy Dzień Niepodległości i X Bałtycki Festiwal Modelarski.
Podobnie, jak w przypadku pozostałych projektów, z uwagi na obostrzenia sanitarne, wydarzenia historyczne odbyły się i odbywają online.

 

Jaki Koszalin? Akademicki!

20 wspólnych wydarzeń – to bilans pierwszego roku realizacji wspomnianych projektów, a wszystko to w pandemii, ograniczeniach sanitarnych, dystansie, maseczkach i utrudnieniach organizacyjnych. Czy można wyobrazić sobie lepszy test efektywności?

Piąty i największy projekt to „Akademicki Koszalin”, czyli szereg przedsięwzięć, również realizowanych z partnerami, które mają podkreślić pozycję uczelni w regionie, poszerzyć akademicką markę miasta, zwiększyć promocję oferty kształcenia, a przede wszystkim w ciągu najbliższych lat stworzyć młodym ludziom dogodne warunki do studiowania, pracy, rozwoju. Po to, żeby młodzi nie wyjeżdżali do innych miast, zostali w Koszalinie i razem budowali jego przyszłość.

„Akademicki Koszalin”, nad którym trwają prace koncepcyjne, ma być mianownikiem dla czterech wcześniejszych projektów, ale także inicjatywą interdyscyplinarną, porządkującą relacje pomiędzy różnymi podmiotami oraz wskazującą na istotną rolę kształcenia, badań i nauki we wszystkich innych obszarach działalności człowieka.