„Anioły i demony“ w CK 105

Pierwsza po lockdownowej przerwie wystawa w Bałtyckiej Galerii Sztuki (Centrum Kultury CK 105 w Koszalinie) została otwarta 6 maja i będzie do obejrzenia do 6 czerwca br. Wciąż jednak można ją oglądać tylko w zaostrzonych warunkach sanitarnych, czyli m.in. przy jednym widzu na 15 metrów powierzchni galerii.

 

Karol Bąk, autor prezentowanych prac, pisze o swej wystawie tak: „Zapraszam wszystkich w mój tajemniczy świat iluzyjnych przestrzeni, postaci pięknych i zmysłowych, budzących podziw, czasem niepokój i melancholię.

W sztuce, paradoksalnie, nie liczy się tylko ars- sztuka-, ale również techne- kunszt, rzemiosło. W myśl tego, mam nadzieję, udało mi się stworzyć własny, niepowtarzalny styl.

Bez formy treść byłaby naga, bez treści forma byłaby abstrakcyjnym popisem kunsztu.
Moja forma, to nieokreślona przestrzeń obrazu, kolorystyczna materia czystej emocji i zmysłowej wrażliwości. Korelatem formy jest treść, której uosobieniem jest przedstawiana kobieta.
Obraz jest jak kobieta, wystarczy na niego patrzeć.

Jeśli wydaje się Wam, że przedstawiane przeze mnie kobiety są zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe – są idealne, obiektywne i niepokojące – to macie rację. Namalowane na obrazach nie są kobiety, a kobiecość. Niekiedy erotyczna, ale zawsze piękna i tajemnicza. Pragnę nakreślić niemal mistyczny obraz kobiecej duszy, za pomocą kobiecego ciała. A postaci do moich opowieści znajduję w naszej kulturze i tradycji europejskiej, mitach Greków i Rzymian, legendach, baśniach i balladach.

Zachęcam Was do odkrywania Prawdy, Dobra i Piękna w Kobiecości, a poprzez metaforę dostrzeżenia współczesnych obaw i nadziei.(…)“