izabela rogowska 2 1 Wydarzenia

Amfiteatr po modernizacji czeka na wydarzenia artystyczne

Po dwudziestu jeden miesiącach koszaliński Amfiteatr został oddany do użytku. Uroczyste przekazanie obiektu, który przeszedł gruntowny remont, miało miejsce 29 kwietnia br. Pozostaje czekać, aż imponującą budowlę wypełni artystyczna działalność.

 

Przebudowa Amfiteatru rozpoczęła się w sierpniu 2019 roku. Prace ruszyły pełną parą, przebiegały bez zakłóceń i mogliśmy obserwować, jak jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Koszalinie sukcesywnie nabiera nowych, choć nawiązujących do pierwotnej architektury, kształtów. Po 46 latach użytkowania modernizacji wymagało właściwie wszystko.

Przypomnijmy, że Amfiteatr w Parku Książąt Pomorskich powstał w 1973 roku. Jego słynny dach, dzięki któremu obiekt jest znany na całym świecie, zaprojektował genialny konstruktor budowlany, zmarły niedawno Jan Filipkowski, profesor Wyższej Szkoły Inżynierskiej (dziś: Politechnika Koszalińska).

Ten element konstrukcji pozostał, choć również nie uniknął pewnej modernizacji, natomiast pozostałe części zostały w zasadzie wybudowane od nowa. Powstała nowa widownia na 4206 miejsc, z możliwością wydzielenia 1000 miejsc w przypadku organizacji mniejszych imprez. Siedzenia są drewniane, mają oparcia. W budynku zaplecza znajduje się mała sala widowiskowo-multimedialna, część wystawowa, sala prób, sale multimedialne, garderoby, magazyny i pomieszczenia techniczne. Wszystko to pozwoli na całoroczne funkcjonowanie obiektu, zgodnie z założeniem. Poza koncertami, widowiskami i innymi wydarzeniami artystycznymi na scenie Amfiteatru, właśnie te pomieszczenia mają służyć różnego rodzaju inicjatywom i podmiotom kulturalnym.

Plany i pomysły już są. Jak podkreślił Paweł Strojek, dyrektor Centrum Kultury CK 105, organizator jest otwarty na propozycje twórczego wykorzystania powierzchni obiektu i zachęca do współpracy lokalnych artystów i grupy twórcze. Już prowadzi rozmowy m.in. z Filharmonią Koszalińską i agencjami zewnętrznymi. Możemy liczyć na większe lub mniejsze koncerty, widowiska, operetki, spektakle itp. Oczekiwania mieszkańców są spore, co potwierdziły m.in. wyniki ankiety przeprowadzonej pod koniec 2020 roku.

Do końca czerwca br. ma zakończyć się montowanie sprzętu nagłośnieniowego oraz meblowanie. Być może pierwsze wydarzenia uda się zorganizować jeszcze latem tego roku, choć wszystko zależy od sytuacji związanej z pandemią. Nieśmiało mówi się, że będzie to Kabareton.

– Bardzo się cieszę, że udało się wszystko zakończyć przed terminem – podkreślił Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, podczas konferencji przy okazji oddania Amfiteatru do użytku. – Udało się również pozyskać dodatkowe środki i zwiększyć kwotę finansowania.

Inwestycja w sumie kosztowała 43,9 mln złotych, które pochodzą z budżetu miasta oraz funduszy uijnych. Wykonawcą jest firma Budimex.