IMG 0898 Wydarzenia

16. „Almanach Kultury Koszalińskiej” – Czym żyła kultura w 2020 roku?

Na okładce tegorocznego wydania „Almanachu Kultury Koszalińskiej 2020” pojawił się rysunek Sary Olszewskiej, ilustratorki i graficzki, absolwentki wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Gołąb, kojarzący się z koszalińskim placem ratuszowym, to też symbol nadziei. Łamy rocznika, choć pełne odniesień do pandemicznej rzeczywistości odzwierciedlają tę emocję i pozostawiają czytelnika z pozytywną refleksją – kultura w każdych, nawet trudnych okolicznościach znajdzie dla siebie formę wyrazu.

 

okładka– Jestem dumny, że to Koszalińska Biblioteka Publiczna wydaje „Almanach” – Mimo pewnych obaw, czy uda się go nam opublikować i zapełnić strony tekstami w obliczu uziemienia kultury w 2020 roku, „Almanach” nie tylko się ukazał, ale nie ustępuje zawartością poprzednim edycjom – podkreśla Dariusz Pawlikowski, dyrektor Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

Trudno się z tym nie zgodzić. „Almanach” wciąż ma tę samą objętość – dwieście stron, a na nich kilkadziesiąt tekstów pióra ponad dwudziestu autorów, głównie dziennikarzy koszalińskich różnych pokoleń i mediów.

Jak zawsze wydawnictwo zostało bogato zilustrowane przez Izabelę Rogowską, ale też innych koszalińskich fotografików. – „Almanach” jest dziełem wspólnym wielu osób, w pełni koszalińskim – podkreśla Anna Makochonik, odpowiedzialna za redagowanie rocznika. – Bardzo dbamy o jego wartość merytoryczną, estetyczną i edycyjną. Wraz z okładką, którą co roku projektuje inna osoba, nie tylko mówi on o kulturze, ale sam jest wytworem kultury.

Publikację 16. edycji otwiera rozdział „Kultura w kwarantannie” poświęcony funkcjonowaniu koszalińskiej przestrzeni artystycznej w warunkach pandemii. W rozdziałach „Wydarzenia” i „Kultura i pogranicza” znalazły się między innymi relacje z imprez, festiwali, rozmowy, przeglądy, artykuły jubileuszowe oraz teksty poświęcone artystom, między innymi: Jackowi Tomczakowi, Markowi Jóźkowowi, Elżbiecie Okupskiej, Magdalenie Omilianowicz, Beacie Orlikowskiej, Andrzejowi Zborowskiemu, Andrzejowi Cwojdzińskiemu, Żanetcie Gruszczyńskiej-Ogonowskiej, Arturowi Lisewskiemu, Tomaszowi Ogonowskiemu, Mateuszowi Kowalskiemu. Ponadto przeglądy koszalińskich wydawnictw i płyt, podsumowania sezonów artystycznych instytucji, informacje o projektach kulturalnych.

Całość uzupełniają noty o ważnych dla środowiska kulturalnego zmarłych w 2020 roku osobach, a także lista laureatów Nagród Prezydenta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Lejtmotywem wydawnictwa jest oczywiście kulturalny lockdown. Niemal każdy tekst w jakiś sposób ten temat podejmuje lub komentuje. – Powstał dokument czasów – mówi Piotr Pawłowski, przewodniczący kolegium redakcyjnego „Almanachu”. – Piszemy o kulturze online, o izolacji, zamknięciu instytucji, ograniczeniu liczby widzów, o przesuwanych terminach premier, o nadziei na rychły powrót do normalności, a poza tym o rozterkach i dylematach twórców zatrzymanych w biegu, którzy znaleźli czas na zajrzenie w głąb siebie. Obok zdrowia i życia Polaków, kultura była i jest największą ofiarą Covid-19. Szybko okazało się jednak, że kultura to przede wszystkim ludzie, a nie instytucje, a ludzie, zwłaszcza artyści i animatorzy, nie potrafią tkwić w bezczynności i wydarzeń do opisania nie zabraknie. Co więcej, z uwagi na dużą, ale ograniczoną, powierzchnię „Almanachu”, musieliśmy z kilku tematów ogólnych zrezygnować.

Nad zawartością szesnastego wydania „Almanachu Koszalińskiej Kultury 2020” pracowało kolegium redakcyjne pod przewodnictwem Piotra Pawłowskiego, publicysty i wydawcy, a w jego skład weszli: Aleksandra Barcikowska – dziennikarka, Anna Popławska – dziennikarka, Izabela Rogowska – fotografka oraz Łukasz Waberski – projektant graficzny oraz redaktor prowadząca, Anna Makochonik.

Rocznik można bezpłatnie otrzymać w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, choć z 800 egzemplarzy nakładu pozostało już bardzo niewiele. Pismo rozeszło się w błyskawicznym tempie. Wszyscy mogą go natomiast w wersji elektronicznej pobrać ze strony: biblioteka.koszalin.pl/wirtualna-czytelnia.

 

Pobierz wersję PDF: almanach 2020