covver 9sc Wydarzenia

Nagrody bez oklasków – pandemia odbiera splendor

Po raz drugi doroczne Nagrody Prezydenta Miasta Koszalina za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury nie zostały ogłoszone na uroczystej gali, lecz zupełnie kameralnie. Wszystko z powodu przepisów sanitarnych uniemożliwiających organizację wydarzeń z udziałem publiczności.

 

Nagrody za całokształt pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury otrzymały trzy osoby. Mirosław Gliniecki to aktor, reżyser, pedagog teatru, autor scenariuszy teatralnych, współtwórca i szef artystyczny Teatru Stop. Dr Lucyna Maksymowicz również związana z teatrem STOP, jest pedagogiem i terapeutką, instruktorką teatralną, aktorką; pracuje w Katedrze Pedagogiki i Studiów Edukacyjnych Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej. Z kolei Piotr Krótki to aktor, reżyser, dramatopisarz; od 1985 roku występuje na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, grając w ponad 120 przedstawieniach.

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2020 w kategorii osób dorosłych prezydent Koszalina przyznał pięciu panom. Odebrali je: muzyk Wiktor Kazubiński, Jacek Piotr Kujawski – kontrabasista w Filharmonii Koszalińskiej, pedagog, student dyrygentury, Waldemar Miszczor – wiceprezes i aktor Stowarzyszenia Teatr Propozycji „Dialog”, Mateusz Prus – dziennikarz, inicjator i organizator Good Vibe Festival oraz Kacper Wojcieszek, który jest tancerzem, choreografem, współtwórcą i dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego Adria.

 

izabela rogowska-24Nagrody I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież) otrzymali: Gabriela Bortnowska, uczennica koszalińskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w klasie pianina, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Julia Chojnacka uczennica ZPSM w klasie skrzypiec dr Natana Dondalskiego, laureatka XVII edycji Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”, stypendystka Centrum Edukacji Artystycznej i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Wiktor Dziedzic, uczeń w klasie skrzypiec dr Natana Dondalskiego stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Nagrody II stopnia w tej kategorii: Aniela Dąbrowska (uczy się gry na gitarze pod kierunkiem Zbigniewa Dubielli w Pałacu Młodzieży), Maja Jodłowska (uczennica ZPSM w klasie gitary Piotra Tyborskiego), Anna Łudzińska (9 lat, gry na akordeonie uczy się w ZPSM pod kierunkiem Artura Zajkowskiego), Borys Palonek (10 lat, uczeń ZPSM, klasa pianina Pawła Bortnowskiego), Hanna Skupień (z sukcesami uczy się fotografować w Pałacu Młodzieży pod kierunkiem Moniki Kalkowskiej), Martyna Skuza (ZPSM, klasa skrzypiec dra Natana Dondalskiego), Borys Szczykutowicz (ZPSM, klasa gry na pianinie Pawła Bortnowskiego).

Nagroda za wspieranie działalności kulturalnej – Mecenas Kultury 2020 stała się udziałem Wandy Stypułkowskiej (prezes firmy MPS International) oraz Adrianny Angelard (Hotel Bursztynowy Pałac w Strzekęcinie).

 

Piotr KrótkiZa Kulturalną Inicjatywę Roku 2020 kapituła konkursu uznała Rok Gracjana Bojara Fijałkowskiego w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Jej adresatami byli mieszkańcy Koszalina i powiatu koszalińskiego oraz osoby śledzące działania biblioteki w przestrzeni internetowej. Celem – upamiętnienie sylwetki Gracjana Bojara Fijałkowskiego, przypomnienie tej ważnej dla miasta i regionu postaci oraz popularyzacja legend regionalnych.

Nagroda Wydarzenie Kulturalne Roku 2020 przypadła Teatrowi Muzycznemu Adria za musical „The Bodyguard”. Ten prywatny teatr rozpoczął działalność 26 września 2020 roku. Pierwszy sezon artystyczny zainaugurował premierą jednego z najbardziej rozpoznawalnych musicali na świecie. Jako pierwszy w Polsce otrzymał amerykańską licencję na jego wyprodukowanie. Musical wystawiono 11 razy, obejrzało go 1125 osób. Casting przyciągnął młodych wykonawców z całej Polski. Spektakle oglądali goście m.in. z Łodzi, Poznania, Gdyni, Gdańska, Rzeszowa, i Krakowa. Byli też goście z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Spektakl został bardzo dobrze przyjęty. Pomimo trudnego czasu, wywołanego pandemią, Kacper Wojcieszek oraz Magdalena Łoś-Wojcieszek stworzyli w Koszalinie profesjonalny teatr muzyczny, z profesjonalną sceną musicalową. Dzięki inicjatywie została także przywrócona świetność historycznemu budynkowi, w którym od 1913 do 1933 roku funkcjonowała kawiarnia Kammerlichtspile przyciągająca gości m.in. koncertami muzycznymi (do 2007 roku funkcjonowało w tym miejscu kino Adria).