Osiedle europejskie Matyldapastel olejny Kultura

Galeria Jednego Autora: Wal Jarosz

Zaczepia kolorem, intryguje formą, emanuje pozytywnym ciepłem. Wal Jarosz, artysta malarz, pedagog i podróżnik, pilny obserwator natury człowieka i przyrody. Od ponad czterdziestu lat zamienia otaczającą go rzeczywistość w eksplozję kolorów. Urodził się podwarszawskiej wsi Złotokłos. Ukończył studia artystyczno-pedagogiczne na WSP w Częstochowie (obecnie Akademia Długosza). Mieszka i tworzy w Koszalinie.

Artysta przenosi na płótno lub karton z pozoru zwyczajne kadry, zamieniając je w świat pełen symboli, kontrastu i wyrazistości. Jego twórczość to głównie malarstwo olejne, pastel olejny czasem akwarela, gwasz, rysunek, collage. Ulubionymi tematami są: postać ludzka, zwierzęta, krajobrazy, portrety.

Wal Jarosz często tworzy cykle, tak powstały Gęby, Jestem Kobietą, Zwierzę, Podwórka, Kuraki czy Abstrakt. Znakomicie czuje się w plenerze, portretując przyrodę przefiltrowaną przez swój osobisty, intymny sposób widzenia. Obrazy cechuje również dystans, jaki artysta ma do świata i otoczenia. Jego prace budzą pogodne emocje, mimo, jaskrawych i zdecydowanych barw. Kilka lat temu założył grupę twórczą Group 4 i organizuje wystawy członków grupy. Jest pomysłodawcą projektu Real. Ideą Real-u jest zapraszanie artystów z sieci internetowej do prezentacji swoich prac w realnej sytuacji galerii Antresola mieszczącej się w Muzeum w Koszalinie. Do tej pory odbyło się sześć spotkań. Siódma edycja Real-u odbędzie się w Galerii Region w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej na placu Polonii 1 – o terminie poinformujemy czytelników „Prestiżu”.