c112dffds Kultura

WYDAWNICTWO ZNAK – MARZEC 2021

Biden 2Joe Biden: „Spełniając obietnice”

To książka, która pozwala zobaczyć Joe Bidena nie tylko jako polityka, ale również jako człowieka, przed którym – jako nowym prezydentem USA – stoją trudne zadania: walka z pandemią, podziałami w kraju i globalnym kryzysem gospodarczym. W niezwykle osobistej książce Joe Biden zdradza tajemnice zaciekłych kampanii i politycznej rywalizacji. Pisze również o najtrudniejszych osobistych doświadczeniach. Wraca wspomnieniami do traumatycznych momentów swojego życia: do tragicznego wypadku samochodowego, w którym stracił żonę i roczną córeczkę oraz opisuje swoją walkę o życie po zdiagnozowaniu u niego dwóch tętniaków mózgu. „Spełniając obietnice” to opowieść o walce wytrawnego gracza w niełatwym świecie polityki, ale i wrażliwego człowieka zmagającego się z losem. Biden przeplata swoje polityczne i osobiste wspomnienia refleksjami na temat Ameryki, która zmieniała się na jego oczach przez prawie siedem dekad.

 

Sollee_Polowanie_na_wiedzmy_3D_500pcxKristen J. Sollée: „Polowanie na wiedźmy. Kronika kobiet niepodporządkowanych”

Swoisty przewodnik po historii polowań na czarownice w Europie i Stanach Zjednoczonych. Autorka opowiada, jak przez wieki nękano zielarki, akuszerki, szeptuchy, oskarżając je o czary, i jak po pokazowych procesach prowadzono je na stosy. Opisy torturowania wiedźm wymyślnymi narzędziami, takimi jak maski z krucyfiksem, dyby wstydu, koła do łamania kości, dziś przyprawiają o dreszcze. Jednak między XV a XVII wiekiem praktyki te były powszechne i często poddawano im kobiety, które nie chciały ulec męskiej dominacji. Kristen J. Sollée bada historię wiedźm, opisuje czarne msze odprawiane z użyciem krwi niewinnych, sabaty i praktyki czarownic, tłumaczy źródła mrocznych obrzędów. To kronika prześladowań kobiet świadomych i niezależnych, na które za nieposłuszeństwo czekały gilotyna, stos lub kamień u szyi i głęboka woda. W dobie dyskusji nad rolą kobiety, gdy do głosu dochodzą konserwatywni populiści, którzy chcą rozdawać karty, by zabrać kobietom to, o co walczyły przez lata, warto przypomnieć sobie, do czego prowadził strach przed siłą płynącą z wiedzy, kobiecą seksualnością i mocą „siostrzanej solidarności”.

 

NarvikAsbjørn Jaklin: „Bitwa o Narwik. 62 dni desperackiej walki”

Kolejna w znanej serii monografii historycznych pozycja poświęcona ważnej kampanii II wojny światowej. Bitwa o Narwik była pierwszą i niespodziewaną klęską Niemców. Książka Asbjørna Jaklina opowiada historię kampanii norweskiej w całkiem nowy sposób. Świadectwa odnalezione w dziennikach, listach, relacjach świadków i wojskowych raportach, wspomnienia zwykłych ludzi, prostych żołnierzy i ich dowódców odtwarzają wojenne zmagania na dalekiej, surowej północy dzień po dniu. Ukazują też mroczne strony wojny, o których nie zawsze chcemy pamiętać. Autor daje czytelnikowi możliwość poznania historii frontu północnego z perspektywy norweskiego dziennikarza. Polacy walczący pod Narwikiem zapamiętali słowa gen. Władysława Sikorskiego: „Spotyka was wielki zaszczyt. Wy, Brygada Podhalańska, będziecie pierwszą wielką jednostką naszej nowej armii polskiej, która pójdzie bić Niemców!”. Podhalańczycy nie zawiedli – wraz z sojusznikami udowodnili że Hitlera można pokonać. Walczyli wściekle i – jak wynika z relacji zawartych w książce – nie zawsze czysto.

 

Keskrawiec_Bashobora_3DgrzbMarek Kęskrawiec: „Bashobora. Człowiek, który wskrzesza zmarłych”

„Źródło choroby? Diabeł. Homoseksualizm? Wielki grzech. Tabletki antykoncepcyjne? Mogą być zatrute, a święcona sól zdejmie urok. Ojciec Bash tak widzi świat. Wierzą mu tysiące polskich katolików. Chcą, by uzdrawiał, wskrzeszał z martwych, czynił cuda na ich oczach. Zgubieni przez skostniały parafialny Kościół, tęskniący za emocjami, przeżywaniem wiary i wspólnotą. Zapełniają stadiony, a Bash jest ich powiernikiem. To świetny reportaż o nich i nieznanym obliczu polskiego katolicyzmu.” Tak recenzuje tę książkę Paweł Reszka. Trudno się z nim nie zgodzić: mamy do czynienia z fenomenem. Ile ten fenomen ma wspólnego z nauką Chrystusa a ile z szamanizmem – na to pytanie trzeba samemu sobie odpowiedzieć po lekturze. Autor pomaga przeprowadzić tę ocenę, przytaczając m.in. wypowiedzi zdystansowanych wobec afrykańskiego kapłana polskich jezuitów oraz lekarzy, którzy komentują jego rzekome sukcesy w dziedzinie cudownego uzdrawiania a nawet wskrzeszania zmarłych.