cs0923ff Ludzie
Fot. Waldemar Kosowski

Rybogryfy 2020 rozdane!

Niezwykły rok i niezwykłe wręczenie dorocznych nagród Sianowskie Rybogryfy 2020 za nami. 11 lutego br. w Sianowie w wyjątkowych okolicznościach, choć bez uroczystej gali, lecz podczas pełnego podziękowań i wzruszeń spotkania, burmistrz Gminy i Miasta Sianów Maciej Berlicki wręczył wyróżnienia w trzech kategoriach: gospodarczo-rozwojowej, sportowa oraz społeczna.

 

Burmistrz Gminy i Miasta Sianów Pan Maciej Berlicki oraz jedna z laureatek w kategorii społecznej Pani Alina RutkowskaW wyjątkowym roku nie zabrakło inicjatyw i osób, które wyróżniają się swoją działalnością i popularyzują Gminę i Miasto Sianów, stając się przykładem znakomitej organizacji, tradycji i pomysłowości. Laureatom, prócz podziękowań, wręczono również unikatowe, porcelanowe Sianowskie Rybogryfy, których autorką jest artystka Beata Orlikowska.

W kategorii gospodarczo-rozwojowej nagrody otrzymali: Piotr Zieliński – właściciel Zakładu Przetwórstwa Mięsnego, Grzegorz Józefowicz – właściciel Zakładu Fryzjerskiego oraz Anna i Piotr Jesionowscy, założyciele Centrum Języków Obcych Hi School.

Można powiedzieć, że wszystkich wyróżnionych w tej edycji laureatów kategorii gospodarczo-rozwojowej cechuje przywiązanie do tradycji i rodzinnych, trwałych fundamentów, pomagających w budowaniu biznesu. Działania takie szczególnie wspierają mały, lokalny rynek konsumentów. Niezwykle cieszy i napawa dumą ekspansja biznesów nagrodzonych przedsiębiorców, którzy z powodzeniem swoje filie i sklepy otwierają w innych miastach, pokazując tym samym, że startując z małej miejscowości można osiągnąć duży sukces, a rodzinny biznes może być pokoleniowym przykładem dobrych praktyk.

W kategorii sportowej wyjątkowe wyróżnienia wręczone zostały: Przedszkolu Gminnemu w Sianowie, Robertowi Kowalczykowi oraz Drużynie Victoria Sianów Juniorzy Starsi.

Miniony rok stanowczo pokazał, że ruch to zdrowie. Ruch fizyczny – sport stał się oknem na świat, azylem, a zarazem spotkaniem z innymi, a to właśnie tych spotkań i integracji bardzo nam potrzeba. Realizowane przez Przedszkole Gminne rodzinne spartakiady, budują trwałą więź pomiędzy dziećmi, rodzicami i pracownikami placówek przedszkolnych. Wspólne działanie to nie tylko dobrze spędzony czas, ale także odskocznia od codzienności i przełamanie barier społecznych.

Podobnie jest w przypadku sportowej Drużyny Victoria Sianów Juniorzy Starsi. Jak podkreśla trener Krystian Mural, nie tylko trzy zwycięstwa na koniec rundy cieszyły zawodników, ale możliwość wspólnej gry, trenowania i przebywania razem okazały się w minionym roku niezwykle potrzebne.

Z kolei Robert Kowalczyk swoim biegiem na dystansie maratonu udowodnił sam sobie, ale i swoim uczniom, że pandemia nie może przekreślić marzeń i nie może zamknąć nas w domach. Przy wsparciu przyjaciół pokonał dystans, który był wyzwaniem i atrakcyjnym zareklamowaniem „Sianowskiej 5” – trasy biegowo-spacerowej w Kłosie.

W kategorii społecznej, nagrody powędrowały do: Mariusza Zimnowłockiego, Aliny Rutkowskiej – sołtysa sołectwa Kłos, a także do Tomasza Sadowskiego – sołtysa sołectwa Węgorzewo Koszalińskie.

Kategoria społeczna szeroko pokazuje działania tworzące lokalny koloryt, a z drugiej strony zwraca mocno uwagę na ludzkie potrzeby. Wyróżniony w tej kategorii Mariusz Zimnowłocki, mieszkaniec Iwięcina, jest osobą niesłyszącą i słabowidzącą, nie przeszkodziło mu w pokonaniu 1400-kilometrowej trasy kajakiem. Tą wyprawą pan Mariusz chciał zwrócić uwagę na to, że niepełnosprawność nie jest barierą i nie powinna dyskwalifikować ludzi. Sam przez 14 lat walczył o usamodzielnienie się i znalezienie pracy. Jego wyprawa kajakowa miała za przesłanie apel o szczególną uwagę dla zagadnienia równości osób w pełni sprawnych i osób obciążonymi niepełnosprawnościami.

Alina Rutkowska i Tomasz Sadowski to z kolei wyróżniający się sołtysi okręgu sianowskiego. Ich liczne inicjatywy jednoczą mieszkańców wsi, tworzą miejsca wspólnych spotkań oraz przestrzeń dla lokalnych tradycji. To sołtysi, którzy biorą sprawy w swoje ręce, a ich charyzmatyczne podejście porywa mieszkańców do działania. Jak oboje podkreślają, ich działanie byłoby niczym bez wspólnej pracy. I tak powstają świetlice, boiska, odświeżone i uporządkowane pozostają wspólne przestrzenie, które wkrótce wypełni szereg nowych pomysłów realizowanych w sołectwach.

Każda edycja Sianowskich Rybogryfów pokazuje, że lokalna społeczność rozwija się i buduje swoją przyszłość na terenie gminy Sianów bez kompleksów. Tworząc mniejsze lub większe działania wypełnia luki, angażuje otoczenie, daje radość, ale i wskazuje konieczne do korekty miejsca. Ten rok, jak i miniony, są zdecydowanie inne niż wcześniejsze. Zaadaptowanie się do sytuacji i działania z sukcesem muszą być zauważone i docenione.

Kolejna edycja Rybogryfów już za rok, czekamy z niecierpliwością.