Zdzisław Derebecki cover Wydarzenia

Zespół BTD szykuje na sylwestra premierę

Pod wodzą Zdzisława Derebeckiego, dyrektora Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, który jest jednocześnie reżyserem przygotowywanego przedstawienia, zespół BTD pracuje nad ostatnią tegoroczną premierą. Wszyscy mają nadzieję, że rygory sanitarne związane z pandemią na tyle zostaną wkrótce poluzowane, że uda się 31 grudnia br. wystawić farsę Raya Cooneya zatytułowaną „Kochane pieniążki”.

 

Zdzisław Derebecki (2)Czy od nagłego przypływu pieniędzy można zwariować? Można. Czy w związku z tym można podejmować nierozsądne decyzje? Jak najbardziej. A czy można dzięki temu popaść w narastające kłopoty. Oj, tak… O tym wszystkim przekonuje się bohater kryminalnej farsy Raya Cooneya, przeciętny londyński księgowy, Henry. Oto pewnego dnia niecierpiący swojej pracy Henry przynosi do domu walizkę pełną pieniędzy, która trafiła do jego rąk przez zupełny przypadek. Bohater widzi w tym swoją życiową szansę. Planuje natychmiastowe rzucenie pracy i wieczorny lot do Barcelony… I wtedy zaczynają się kłopoty.

Widzowie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego doskonale znają twórczość mistrza angielskiej farsy Raya Cooneya z przebojowego spektaklu “Mayday” (również w reż. Zdzisława Derebeckiego), który od dwóch sezonów pokazywany jest na scenie BTD. „Kochane pieniążki” to farsa tak samo śmieszna, grana w równie szalonym tempie, z przezabawnymi dialogami i piętrzącymi się komicznymi sytuacjami.

Zdzisław Derebecki komentuje: – Wbrew pozorom farsa nie jest łatwą formą teatralną. Wymaga ona dużej sprawności aktorskiej i swoistego poczucia rytmu. Liczy się każdy gest, każdy ruch. Tu nie może być zawahania czy niedokładności – wszystkie sytuacje muszą płynnie przechodzić jedna w drugą. Po reakcjach publiczności można poznać, czy udało się osiągnąć ten stan. Wybuchający co chwilę śmiech to ideał.

Mimo lockdownu, który dotkliwie dotknął teatry, w BTD praca odbywa się niemal normalnie. Nie ma oczywiście spektakli, ale zespół każdego dnia odbywa poranną i popołudniową próbę, trwa przygotowywanie scenografii i strojów. – To pozwala łatwiej znieść ten trudny psychicznie czas – mówi dyrektor Derebecki. – Jesteśmy dobrej myśli i mamy nadzieję, że uda się dotrzymać założonego terminu premiery, czyli 31 grudnia. Obyśmy mieli okazję do spotkania z naszymi widzami. Zdajemy sobie sprawę, że pewnie nadal będzie obowiązywał dystans społeczny, ale dla nas najważniejsze jest, byśmy wrócili do grania.

 

„Kochane pieniążki”

Autor: Ray Cooney (tł. Elżbieta Woźniak)
Reżyseria: Zdzisław Derebecki
Obsada: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Małgorzata Wiercioch, Marcin Borchardt, Artur Czerwiński, Piotr Krótki, Adam Lisewski, Wojciech Rogowski, Jacek Zdrojewski
Inspicjent: Izabela Rogowska
Scenografia: Natalia Kołodziej
Foto: Izabela Rogowska
Opracowanie muzyczne: Adrian Adamowicz
Kostiumy: Natalia Kołodziej
Premiera: 31 grudnia 2020 r.