znak cover12 Kultura

WYDAWNICTWO ZNAK – GRUDZIEŃ 2020

Czynska_Lempicka_3DgrzbMałgorzata Czyńska: „Łempicka. Tryumf życia”

Orędowniczka wolnej miłości i przyjemności życia. Budowała swoją legendę konsekwentnie i bezkompromisowo. Ważniejsza od prawdy była dla niej opowieść – na przykład kilka dodanych szczegółów, które zmieniały to, co nudne, w to, co niepowtarzalne. W końcu żyć, to wyróżniać się na tle innych.

Czy da się dotrzeć do prawdziwej historii, przedzierając się przez misternie stworzoną legendę? Małgorzacie Czyńskiej udało się uchwycić Tamarę – kobietę z krwi i kości, która kochała, pracowała i zmagała się z losem, by trwale zapisać się w dziejach sztuki. Opowieść o Łempickiej, tak, jak jej bohaterka, fascynuje i wymyka się schematom.

Małgorzata Czyńska to pisarka i dziennikarka, historyczka sztuki, kuratorka wystaw. Autorka „Metafizycznego haremu” i „Kobiet z obrazów” oraz biografii, m.in. Katarzyny Kobro i Mai Berezowskiej.

 

Winnik_Moc-truchleje_3DgrzbSylwia Winnik: „Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945”

Cudem zdobyte jedzenie, tekturowa choinka i kolędy zaśpiewane w kącie obozowego baraku albo więziennej celi. To wymagało odwagi, ale stanowiło jednocześnie namiastkę świąt. W tym samym czasie, na wolności, święta oznaczały biedę i lęk o los nieobecnych krewnych albo tęsknotę za tymi, którzy stracili życie.

Inspiracją dla autorki książki stała się opowieść rodzinna – wspomnienia prababci Emilii o wojennych i tuż powojennych świętach Bożego Narodzenia. Sylwia Winnik napisała kolejną książkę dokumentującą wydarzenia bliskie doświadczeniu milionów Polaków, które zwykłym, biologicznym biegiem rzeczy stają się niepostrzeżenie historią. Wykorzystuje przy tym coraz rzadsze możliwości czerpania z ustnych przekazów świadków. Wcześniejsze jej opowieści zatytułowane „Dziewczęta z Auschwitz” i „Dzieci z Pawiaka” stały się czytelniczymi bestselerami. Również ta ma szansę poruszyć emocje czytelników i uświadomić im, że czas pokoju to dobrodziejstwo.

 

Schmitt_Ksiega_o_niewidzialnym_2020_3D_500pcxEric-Emmanuel Schmitt: „Księga o Niewidzialnym”

Doskonały prezent pod choinkę – piękny i poruszający. Niezwykle starannie wydany zbiór najpiękniejszych opowieści Erica-Emmanuela Schmitta, który z niezrównaną wrażliwością pisze o nadziei, miłości i śmierci. Znalazły się w nim najsłynniejsze teksty pisarza: „Oskar i pani Róża”, „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu”, „Dziecko Noego”, „Zapasy z życiem” oraz buddyjska „Baśń Milarepa”.

Historie te dotykają najczulszych strun ludzkiej wrażliwości i przypominają o prawdziwym sensie życia – Niewidzialnym, lecz możliwym do odkrycia. „Książki Schmitta mówią o największych życiowych wartościach w sposób najzwyklejszy, nieomalże dziecięcy” – trudno nie zgodzić się z tą opinią aktorki Anny Dymnej. „To literatura dobrych wiadomości. Niezależnie od tego, jak ciężkiej materii dotyka autor, dźwiga czytelnika, daje mu nadzieję” – mówi z kolei pisarz Wojciech Bonowicz. Sam autor zachęca do lektury zbioru: „Sądzę, że polscy czytelnicy są jednocześnie intelektualni i uczuciowi – jak ja. W końcu w polskiej duszy sporo jest romantyzmu. To w tym punkcie się spotykamy”.

Eric-Emmanuel Schmitt jest jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków, a sztuki teatralne wystawiane są w teatrach w 50 krajach. W twórczości Schmitta często powracają najważniejsze tematy egzystencjalne: sens istnienia, miłość, tęsknota, pragnienia. Autor pisze o tym, co trudne, ale jednocześnie dzieli się z czytelnikami pogodą ducha.

 

Tischner_Nadzieja-mimo-wszystko_3DgrzbKs. Józef Tischner: „Nadzieja mimo wszystko”

Świat jest trudny, mamy za sobą bolesną historię, a przed sobą niepewną przyszłość. Tym, co nas może przeprowadzić między jednym a drugim, jest nadzieja, która pomaga dokonywać właściwych wyborów. Nadzieja, zaufanie, przekonanie, że dobro też bywa silne, wiara, że wolność jest możliwa i że nie zależy tylko od innych, ale od nas samych. Wszystko to przekonania, których bronił ks. profesor Józef Tischner – jeden z najwybitniejszych filozofów XX wieku, którego darem była umiejętność mówienia o rzeczach trudnych w sposób prosty, a siłą – zrozumienie drugiego człowieka.

Na czym polega fenomen myśli Tischnera? Na uniwersalności i ponadczasowości. W jego słowach kryje się mądrość oparta na obserwacji otaczającej nas rzeczywistości, podszyta doświadczeniem, szacunkiem, miłością i zrozumieniem.

„Nadzieja mimo wszystko” to zbiór niepublikowanych dotychczas tekstów, opracowanych przez Wojciecha Bonowicza. Wciągająca i mądra lektura.