rotary zdjęcie cover Biznes

Wcześniaki już nie muszą jeździć na badania wzroku do Szczecina

Członkowie Rotary Club Koszalin przekazali Szpitalowi Wojewódzkiemu w Koszalinie sprzęt do badania wzroku wcześniaków wart ponad 370 tysięcy złotych. To największa z dotychczasowych darowizna klubu dla tej placówki.
Retinopatia wcześniaków jest jednym z wielu problemów zdrowotnych, z jakimi zmagają się dzieci urodzone przedwcześnie. – To choroba niedojrzałej siatkówki, związana z jej niepełnym lub nieprawidłowym unaczynieniem, która w części przypadków prowadzi do upośledzenia widzenia, a w jej ciężkich postaciach nawet do ślepoty – wyjaśnia Tomasz Pabin, koordynator oddziału okulistyki w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. – Retinopatia stanowi główną przyczynę zaburzeń widzenia u dzieci poniżej piątego roku życia. W 2010 roku oszacowano, że na świecie około 20 tysięcy dzieci jest niewidomych z powodu retinopatii wcześniaków – dodaje Tomasz Pabin.

W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie rocznie rodzi się od 150 do 190 wcześniaków, kilkanaście z nich wymaga leczenia. Leczeniem retinopatii w naszym regionie zajmuje się Klinika Okulistyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i tam – w asyście anestezjologa dziecięcego – transportowane są dzieci, jeśli istnieje potrzeba laseroterapii lub leczenia za pomocą iniekcji leków do gałki ocznej. Najbliższy ośrodek zajmujący się leczeniem operacyjnym znajduje się w Poznaniu.

Pomysłodawcą projektu na rzecz zakupu specjalistycznego sprzętu dla Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie dr Marcin Bogurski, lekarz stomatolog, rotarianin. W 2017 roku zorganizował bal charytatywny. W kolejnych latach klub prowadził kolejne akcje, do których dołączyły inne kluby – zarówno polskie, jak i zagraniczne.
– Zakupiono sprzęt oraz dodatkowe wyposażenie i narzędzia pomocne przy badaniu wcześniaków. Wartość urządzeń przekazanych przez RC Koszalin to ponad 372 tysiące złotych – podsumowuje Piotr Jankowski z RC Koszalin.

– Noworodki, a zwłaszcza wcześniaki, hospitalizowane w Koszalinie, będą miały wykonywane badania na miejscu, bez konieczności transportowania do odległych ośrodków. Inicjatywa Rotary Club Koszalin to gest życzliwości, dzięki któremu najmłodsi pacjenci mają szanse na odzyskanie zdrowia. Wszystkim zaangażowanym w inicjatywę osobom bardzo dziękujemy za poświęcenie i wsparcie – dodaje Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Urządzenie ICON wspomaga diagnostykę retinopatii wcześniaków oraz innych chorób siatkówki i nerwu wzrokowego u dzieci. Jest to pewnego rodzaju kamera, umożliwiająca obrazowanie siatkówki. Filmy i zdjęcia dna oka można zapisać w trakcie każdorazowego badania dziecka, a następnie porównać ze sobą i wykorzystać do oceny postępu choroby. Uzyskane obrazy można też użyć do przeprowadzenia zdalnej konsultacji u dziecka, bez konieczności transportowania go do ośrodka zajmującego się leczeniem retinopatii. – ICON w znacznym stopniu ułatwi diagnostykę i monitorowanie schorzeń okulistycznych u dzieci przychodzących na świat w koszalińskim szpitalu – komentuje Tomasz Pabin.

Rotary, która powstała w USA, to światowa organizacja charytatywna o ponad 100-letniej historii. Zrzesza prawie 1,2 miliona członków w 35 tysiącach klubach na świecie. W Polsce działa 80 klubów. Rotary Club w Koszalinie rozpoczął działalność w 1993 roku. Jego prezydentem jest obecnie przedsiębiorca Robert Bodendorf.

(Źródło: prk24.pl))

 

rotary zdjęcie