IMG 20201129 160255 cover Wydarzenia

Świeszyno – budujący przykład samoorganizacji

Rzadko zdarzają się tak prawdziwie oddolne i prawdziwie non profit inicjatywy społeczne jak Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Mieszkańcom Gminy Świeszyno.

 

DSC_0151Wszystko zaczęło się od Katarzyny Turskiej i jej aktywności w Radzie Rodziców miejscowej szkoły. Później była spontaniczna i przygotowana poza oficjalną – lokalna Szlachetna Paczka: – Społeczność bardzo chętnie dzieliła się darami a obdarowane rodziny były szczęśliwe, bo odmieniliśmy ich Boże Narodzenie – mówi pani Katarzyna. – Po tej udanej akcji postanowiłam robić coś dla potrzebujących ludzi systematycznie. Założyłam stronę pomocową na Facebooku, gdzie nawoływałam do wspólnego pomagania. Szybko dołączyło do mnie sześciu wspaniałych ludzi, którzy także chcieli nieść pomoc innym. Postanowiliśmy oficjalnie założyć stowarzyszenie i nie działać już w „podziemiu” a otwarcie.

Tak powstało „Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Mieszkańcom Gminy Świeszyno”. Członkowie stowarzyszenia pochodzą z różnych miejscowości gminy. – Każdy z nas pracuje, działamy w czasie wolnym, często angażując nasze rodziny – mówi Katarzyna Turska. – Osoby, które nas wspierają pochodzą w dużej części spoza gminy. Zgłosił się nawet do nas darczyńca z Wrocławia, bo znalazł nas na Facebooku. Ogromną pomoc niosą mieszkańcy Koszalina i Kołobrzegu. Wsparcia w postaci przewozu rzeczy wielkich gabarytów do osób potrzebujących udziela nam nieodpłatnie koszalińska firma transportowa „Baktrans”.

Stowarzyszenie pomagało ubogim dzieciom z gminy po wprowadzeniu nauczania on-line, dostarczając niektórym komputery. – Pomagamy rodzinom z dziećmi, organizując dla nich odzież, żywność oraz chemię domową. Pomagamy osobom starszym, organizując dla nich lekarstwa, na których wykup ich nie stać, odzież, żywność a nawet meble. Udało nam się także zapobiec narastającej przemocy domowej wobec jednej z naszych starszych podopiecznych, która dotychczas bała się mówić głośno o swoich problemach – informują członkowie Stowarzyszenia.

Na koncie mają również – przy współpracy z OSP Niedalino oraz dzięki zaangażowaniu okolicznych mieszkańców – odbudowę zawalonego dom niepełnosprawnego mieszkańca gminy. Pomagali koszalińskim pogorzelcom oraz w głośnej sprawie ojca z maleńkim dzieckiem, któremu nagle zmarła żona.

Katarzyna Turska dodaje: – Współpracujemy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, bo częste są sytuacje, w których GOPS pomocy udzielić nie może z powodu obowiązujących przepisów i kryteriów. Życie jednak pokazuje, że przepisy nie nadążają za realiami życia i w takich sytuacjach wkracza z pomocą nasze stowarzyszenie. Z naszymi podopiecznymi utrzymujemy stałe relacje i monitorujemy to, jak dalej radzą sobie z życiowymi problemami, nikogo nie pozostawiając bez opieki. Udzielamy im także wsparcia duchowego poprzez rozmowy, zwykłe ludzkie zainteresowanie.

Stowarzyszenie szanuje prywatność i anonimowość zarówno potrzebujących, jak i darczyńców. – Bardzo często ludzie zwyczajnie wstydzą się powiedzieć głośno o tym, że mają problem, nawet chwilowy. Analizujemy każdą sytuację, sprawdzamy i nie krytykujemy. Tym różnimy się od instytucji państwowych. Działamy zaledwie rok a już udało nam się wesprzeć blisko setkę potrzebujących osób. Dlaczego? Bo chcemy, bo czujemy taką potrzebę pomocy, bo dzięki naszej działalności uaktywniła się cała masa osób empatycznych, które zarażają dobrocią innych, bo zwyczajnie widzimy, że ma to sens i jest niezwykle potrzebne – słyszymy od członków Stowarzyszenia.
Gdyby ktoś z Czytelników „Prestiżu” chciał wesprzeć Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Mieszkańcom Gminy Świeszyno, podajemy numer jego konta: Santander Bank 46 1090 2590 0000 0001 4685 3580 (wpłaty należy tytułować „przelew – darowizna”).

 

logo stowarzyszeniaStowarzyszenie nie ma na razie strony internetowej; kontakt poprzez profil na Facebooku: facebook.com/pomocwgminieswieszyno.