ksiazka cała gazeta prestiż Wydarzenia

Kołobrzeg – podróż przez wieki

Twarda oprawa, 360 stron i ponad 1500 ilustracji. Na początku grudnia ukazała się długo oczekiwana książka dra Hieronima Kroczyńskiego zatytułowana „Jedenaście wieków Kołobrzegu. Zapiski kronikarskie. Tom 1”.
Hieronim Kroczyński, historyk i muzealnik, emerytowany dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, autor niezliczonych publikacji o historii tego miasta, nad swoją najnowszą książką pracował ponad 4 lata. Od czasów jego „Kroniki Kołobrzegu”, którą kupić już można, a właściwie zdobyć, wyłącznie na aukcjach internetowych, na których osiąga zawrotne ceny, nie było książki tak wyczekiwanej przez mieszkańców i sympatyków miasta nad Parsętą.

 

Autor przyjechał do Kołobrzegu w 1960 r. A zawdzięcza to przedwojennemu politykowi i dziennikarzowi Stanisławowi Kozickiemu, którego poznał w Polanicy. – Byłem młodym nauczycielem historii – wspominał na spotkaniu promującym najnowszą książkę Hieronim Kroczyński. – Bardzo chciałem poznać Kozickiego, bo interesował mnie traktat wersalski, a on jako sekretarz generalny delegacji polskiej na Konferencję Pokojową w Paryżu, był cennym świadkiem historii. Udało się i mogę powiedzieć, że zaprzyjaźniliśmy się nawet. Często bywałem u niego w domu i dużo rozmawialiśmy – o historii, i o Kołobrzegu, który Kozicki znał świetnie. Przed wojną spędzał w nim letnie miesiące i co tydzień zamieszczał w prasie warszawskiej relacje znad morza. Kołobrzeg z jego opowiadań wydał mi się na tyle atrakcyjny, że razem z narzeczoną postanowiliśmy po ślubie zamieszkać właśnie tam. Ona została kierownikiem żywienia w uzdrowisku, ja nauczycielem w szkole specjalnej. Dostaliśmy mieszkanie na poddaszu przy ul. Nowotki, dziś Rafińskiego. Duży pokój, kuchnia, łazienka. Bardzo byliśmy szczęśliwi…. Jako historyk zacząłem szperać i znalazłem reklamy, z których wynikało, że przed wojną był tu polski pensjonat „Salve Regina”. Takie były moje początki w Kołobrzegu.

„Jedenaście wieków Kołobrzegu. Zapiski kronikarskie. Tom 1” obejmuje dzieje miasta do 1945 r. Autorem okładki i składu jest znany i ceniony grafik kołobrzeski, Darek Jakubowski. Książka ukazała w Wydawnictwie Kamera. Zamówienia można składać telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem mediów społecznościowych Wydawnictwa. Cena – 60 zł.