cover os9d Prestiżowy Adres

Żeby ogród był ozdobą domu

Pierwotną i nadal główną specjalnością koszalińskiej firmy Schroder jest wykonawstwo budowlane, ale wykiełkowała z niej druga – usługi brukarskie i w zakresie małej architektury ogrodowej. Latami zbierane doświadczenia oraz współpraca z renomowanymi producentami elementów betonowych, kostki brukowej, ozdób ogrodowych, bram i ogrodzeń sumują się w zdolność firmy do profesjonalnego zagospodarowania przestrzeni wokół posesji prywatnych i obiektów przemysłowych. Dla klientów oznacza to usługę wykonaną od A do Z, w najwyższym standardzie jakościowym i z pełną gwarancją satysfakcji.

 

Joanna i Damian Schröderowie prowadzą własną działalność od 2011 roku. Oboje są absolwentami Politechniki Koszalińskiej, kierunku Budownictwo. Po studiach pan Damian podjął pracę w koszalińskim w EkoWodrolu, gdzie zajmował się projektowaniem stacji uzdatniania wody, nadzorował również prace budowlane i elektryczne. Wspomina: – Wtedy zrozumiałem, że na rynku budowlanym jest pewna luka, w której możemy zaistnieć z własną firmą. Staliśmy się dla EkoWodrolu podwykonawcami w zakresie robót budowlanych. I tak trwa to dziś: my budujemy, a EkoWodrol zajmuje się technologią. Oczywiście obecnie EkoWodrol nie jest jedynym naszym klientem. Przy dużych inwestycjach pojawia się zawsze potrzeba utwardzania terenu i to na dużej powierzchni. W przypadku naszej pierwszej samodzielnej roboty, czyli oczyszczalni ścieków w Grotnikach pod Lesznem, mieliśmy do utwardzenia aż 1800 m kw. To było dla nas coś nowego. Musieliśmy się do tego przygotować, kupić sprzęt. A przede wszystkim nauczyć się układać krawężniki i kostkę brukową. Pierwsze krawężniki układałem wspólnie z naszym pierwszym majstrem, Przemkiem Trochą, który nadal z nami pracuje. Uczyliśmy się wszystkiego sami. Oczywiście uczyliśmy się na swoich błędach, ale to było nie do uniknięcia. Dzięki kolejnym inwestycjom, których byliśmy podwykonawcami, nabraliśmy potrzebnych umiejętności i poczuliśmy się w tej nowej dziedzinie pewnie.

 

izabela rogowska-2

 

Drugi nurt

Z czasem państwo Schröderowie doszli do wniosku, że mogliby usługi brukarskie świadczyć poza głównym, czysto budowlanym nurtem działalności firmy, a więc nie tylko budować place i chodniki przy realizowanych „grubszych” zadaniach, ale również na zamówienie innych inwestorów.

Wtedy materiały kupowali od jednego i tego samego dostawcy. Postanowili uzyskać od niego autoryzację na układanie jego produktów. Ponieważ jednak sprawa się ślimaczyła, postanowili nie czekać dłużej na pozytywną decyzję i sami zostali dystrybutorami materiałów.

Wspominają: – Wyszukaliśmy polskich producentów kostki, wybraliśmy kilku i ich odwiedziliśmy, żeby na miejscu zobaczyć, jaką jakość oferują. Bardzo spodobał się nam POZBRUK. Producent zaufał nam, wspólnie przygotowaliśmy projekt ogrodu wystawowego. Chodziło nam o to, żeby klient zainteresowany naszymi usługami opartymi o produkty marki POZBRUK uzyskał unaocznienie tego, jak może wyglądać jego przydomowy taras wraz z innymi elementami zagospodarowania działki.

W przypadku kostki brukowej najważniejszymi wyznacznikami jej dobrej jakości są: odpowiednia grubość barwienia (zależy od tego czas, na który kostka zachowa pierwotny kolor), stabilny kształt i forma (pozwala układać kostkę dokładnie), impregnacja nadająca odpowiednią odporność powierzchni (chroni przed zabrudzeniami i w razie potrzeby pozwala kostkę czyścić).

Joanna Schröder komentuje: – W przypadku marki POZBRUK impregnacja jest doskonała, wykonywana w nanotechnologii. Kostka się nie brudzi, bo nic nie wnika w beton. Kolor zachowuje swoje nasycenie, a powierzchnia zachowuje właściwości antypoślizgowe.

 

Kilka kroków dalej

Kolejne wykonywane zlecenia przyniosły refleksję, że nie warto ograniczać się w ofercie tylko do elementów betonowych. Stąd nawiązanie współpracy z firmą Wiśniowski, producentem drzwi, bram garażowych i ogrodzeniowych. Damian Schröder wyjaśnia: – Wiśniowski to uznana marka, gwarantująca najwyższą jakość. Bardzo się nam spodobał jej koncept, żeby brama garażowa, drzwi wejściowe do domu oraz ogrodzenie frontowe były utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej. To doskonale się sprawdza i wprowadza ład na posesji.

Naturalną konsekwencją chęci świadczenia usług kompleksowych stało się porozumienie również z producentem ogrodzeń.

Wybór padł na firmę Betafence. – Poznaliśmy ją przy okazji inwestycji prowadzonych dla wojska – mówi pana Damian. – Reprezentuje ona w swojej dziedzinie najwyższą klasę, pod każdym względem. Dba nawet o sposób pakowania dostarczanych elementów, co laikowi może się wydawać mało istotne. My jednak przekonaliśmy się boleśnie, że jest to niezwykle ważny aspekt. Z dostawy od innego producenta na 100 słupków ogrodzeniowych musieliśmy co czwarty odesłać, bo był porysowany. Wszystko przez brak zabezpieczenia w transporcie. Nawet jeśli producent w drodze reklamacji prześle towar ponownie, już bez wad, tracimy czas i de facto pieniądze, nie mówiąc już o zaufaniu klienta, któremu zazwyczaj – co zrozumiałe – zależy na czasie. W przypadku Betafence i Wiśniowski takie sytuacje się nie zdarzają.

 

Płyty Presstone

Ciekawą kategorią w gamie produktów POZBRUK, oferowaną przez firmę Schroder, są płyty tarasowe Presstone. Przy ich produkcji, inaczej niż w przypadku kostki, nie stosuje się barwnika, a kolor powierzchni wynika z zastosowanego kruszywa, czyli materiału naturalnego. Nie ma obawy o przebarwienia, utratę właściwości. – Nam ten produkt bardzo się spodobał, ale nie wiedzieliśmy jak zareaguje na niego rynek koszaliński, bo to wyższa półka cenowa – mówi pani Joanna. – Ale reakcja jest pozytywna, płyty Presstone zyskują przychylność klientów. To są ładne, duże elementy (nawet o powierzchni 60/90 cm), wyglądające bardzo efektownie. Charakteryzują się doskonałymi parametrami antypoślizgowymi. Są wykonane z ogromną precyzją, co pozwala łączyć je metodą niemal bezspoinową.

Płyty Presstone również można obejrzeć w ogrodzie wystawowym firmy Schroder. Powstałe na bazie naturalnych kruszyw o różnych frakcjach znakomicie imitują naturalny kamień. Eleganckie w swojej formie stanowią niezwykle dekoracyjny element tarasów i ścieżek. Płyty Presstone poddawane są różnym formom ostatecznej obróbki i występują w strukturze szlifowanej, piaskowanej oraz szczotkowanej.

 

Nie na rok, nie na dwa

– Nawet nie najładniejszy dom może dużo zyskać przez odpowiednie zagospodarowanie działki, na której stoi – mówi z przekonaniem Damian Schröder. – W przypadku nieruchomości na sprzedaż, w tym deweloperskich, ma to bezpośrednie pozytywne przełożenie na cenę. Otoczenie domu tworzy mikro środowisko, pewien klimat. Jego estetyka wpływa na samopoczucie mieszkańców. My wychodzimy z założenia, że kostka za 10-15 lat ma nadal być modna. Nasze projekty są stonowane, niejako ponadczasowe. Oczywiście niczego nie narzucamy, bo to klient ostatecznie decyduje. Jeśli jednak prosi nas o pomoc, wskazujemy mu propozycje raczej bliższe klasyce niż awangardzie.

Pani Joanna dodaje: – Nie nastawiamy się na określony typ klienta. Jednakowo starannie i indywidualnie obsługujemy właścicieli domów jednorodzinnych, deweloperów, jak i hotele czy ośrodki nadmorskie. Zależy nam na tym, by każdy poczuł satysfakcję ze współpracy z nami i by stał się naszym ambasadorem. Rynek koszaliński nie jest duży, tutaj szczególne znaczenie ma dobra opinia o firmie i rekomendacje zadowolonych klientów.

Pan Damian podkreśla: – Nie ma firm, którym wszystko, w stu procentach, się udaje. Ale dobrą firmę od złej różni to, że nie czeka ona, aż ktoś ją przymusi do reakcji na jej błąd, lecz sama ten błąd naprawi. Takie podejście jest nam bliskie. Bierzemy pełną odpowiedzialność za naszą pracę. Klientowi, który zleca nam kompleksowe zagospodarowanie ogrodu, stwarzamy istotny komfort, bo ze swymi uwagami może zgłosić się do nas bez konieczności kontaktowania się osobno z producentem materiałów, dostawcą, firmą transportową czy wykonawczą.

Aby klienci mieli szerszy wybór materiałów, firma Schroder nawiązuje kolejne porozumienia z producentami. Stawia na tych, którzy oferują produkty o najwyższych parametrach. Wkrótce ogród wystawowy wzbogaci się dzięki temu w przykładowe materiały marek KOST-BET i Bruk-bet – jeśli chodzi o elementy betonowe i kostkę brukową oraz Jurand, gdy mowa o ozdobach ogrodowych i małej architekturze.

 

Zgrany zespół

Joanna i Damian Schröderowie podkreślają, że dla rozwoju swojej firmy przyjęli strategię „małych kroków”: – Ważne są dla nas bezpośrednie relacje z klientami, ale również dobra atmosfera w zespole. Liczba naszych pracowników nigdy nie przekroczyła 30 osób. Zżyliśmy się z sobą, możemy na siebie wzajemnie liczyć.

W firmie od momentu jej powstania pracuje Przemysław Trocha, o którym można powiedzieć, że jest prawą ręką szefa. Pan Przemysław pełni funkcję kierownika budowy i koordynatora robót. Drugą osobą prowadzącą samodzielnie budowy (jako inżynier budowy) jest Karol Sokołowski. Inżynierem budowy jest również Martyna Superczyńska, która poza tym wykonuje projekty techniczne zagospodarowania terenu i o której można powiedzieć, że nabiera kompetencji architekta krajobrazu. Z kolei Dariusz Jaroń to samodzielny majster robót brukarskich. Przełożeni chwalą go za rzetelność i niesamowitą dokładność.

Klienci odwiedzający halę Makro w Koszalinie zwracają uwagę na ulokowaną przy wjeździe ekspozycję firmy Schroder. Są tam próbki wybranych produktów, których jest dystrybutorem i których używa przy urządzaniu ogrodów. Pracuje tam Grażyna Schröder, prywatnie mama pana Damiana. Jest doradcą klienta i sprzedawcą kostki brukowej oraz ogrodzeń.

Joanna i Damian Schröderowie kwitują: – Każdemu z nas zależy na sukcesie firmy. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że głównym nurtem naszej działalności pozostanie wykonawstwo obiektów przemysłowych i inne roboty żelbetowe, ale będziemy rozwijać również usługi urządzania tarasów i ogrodów. Nawet trochę na zasadzie wytchnienia od „ciężkiego” budownictwa. Znajdujemy w tym dużo frajdy. Klienci stają się coraz bardziej świadomi swych potrzeb i wymagający, a my staramy się rozwijać, żeby spełniać ich rosnące oczekiwania. Jedno pozostaje niezmienne: jakość stawiamy na pierwszym miejscu.

 

 


Właściciele firmy mówią o jej kluczowych pracownikach:

 

PRZEMYSŁAW TROCHA: Pierwsza zatrudniona w firmie osoba, pracuje od maja 2011roku. Absolwent Politechniki Koszalińskiej, pełni funkcję kierownika budowy oraz koordynatora robót budowlanych. „Prawa ręka szefa” – reprezentuje firmę podczas jego nieobecności. Pana Przemka wyróżniamy za wieloletnią, owocną pracę i jego oddanie dla firmy. Jest z nami od samego początku i zna firmę „od podszewki”, darzymy go dużym zaufaniem.

KAROL SOKOŁOWSKI: Młody inżynier budowy, również absolwent Politechniki Koszalińskiej – zatrudniony od 2017 roku. Pan Karol jest ambitny i bardzo szybko się uczy, zdobywając cenne doświadczenie na budowie. Dzięki ciężkiej pracy i determinacji bardzo szybko zaczął samodzielnie prowadzić duże budowy wymagające dużego doświadczenia z zakresu wiedzy technicznej.

DARIUSZ JAROŃ: Rozpoczął pracę w firmie w 2018 roku jako majster robót brukarskich. Pan Dariusz samodzielnie prowadzi brygadę brukarzy i jest odpowiedzialny za jakość ich pracy. Cechuje go rzetelność i staranność . Pokładamy w nim duże nadzieje na przyszłość.

MARTYNA SUPERCZYŃSKA: Absolwentka Politechniki Koszalińskiej – zatrudniona w 2016 roku na stanowisko: projektant, obsługa budowy. Pani Martyna świetnie radzi sobie z programami technicznymi typu Auto-Cad, Rodos. Ponadto wykonuje projekty architektoniczne zagospodarowania terenu dla naszych klientów. Wyróżnia ją pracowitość, zaangażowanie oraz duża wszechstronność wykonywanych prac.

GRAŻYNA SCHRöDER: W zespole od 2018 roku. Zajmuje się sprzedażą kostki brukowej i ogrodzeń w punkcie ekspozycyjnym przy hali Makro w Koszalinie. Najbardziej kompetentna osoba, jeśli chodzi o wiedzę wszystkich oferowanych przez nas produktach – zarówno kostce betonowej, płytach tarasowych, ogrodzeniach posesyjnych czy elementach architektury ogrodowej. Jest wzorem indywidualnego podejścia do każdego klienta oraz obsługi na najwyższym poziomie.

 


PŁYTY DEKORACYJNE PRESSTONE produkowane są na betonowej warstwie konstrukcyjnej, którą pokrywa warstwa dekoracyjna wykonana z mieszanki cementu oraz naturalnych kruszyw. Charakteryzuje je wytrzymałość na obciążenia statyczne i dynamiczne oraz szybki montaż, dzięki czemu można znacznie skrócić czas budowy nawierzchni. Płyty Presstone idealnie sprawdzają się w przypadku nawierzchni tarasowych, ogrodowych, przydomowych oraz przestrzeni użyteczności publicznej. Oferta kolorystyczna produktów z serii Presstone oparta jest na kilku rodzajach kruszywa (granit, bazalt, marmur, dolomit, kwarc). Natomiast nowoczesna technologia produkcji pozwala uzyskać różnorodną strukturę elementów – szlifowaną, piaskowaną, szczotkowaną. Rekomendowane na tarasy i balkony płyty tarasowe POZBRUK dają duże możliwości aranżacyjne. Można je dowolnie przycinać i dostosowywać do kształtu tarasu – skosów i łuków. Możliwe jest również wykonanie z nich stopni, które uzupełnią całą kompozycję.

 


Ogrodzenia marki WIŚNIOWSKI to systemowe rozwiązania bram, furtek, słupów i innych udogodnień, które można z sobą zestawiać, idealnie dopasowując do każdego typu posesji. Są one eleganckie i łatwe w montażu, w dopracowanej do perfekcji kolorystyce. Producent udziela na nie 10-letniej gwarancji antykorozyjnej. Firma Wiśniowski stale doskonali swe produkty od strony automatyki i ergonomii. Wprowadza sterowanie bramami za pomocą aplikacji smartfonowych i inne inteligentne technologie.