7 1 Ludzie

Tutaj zawsze się dzieje

Darłowo było jednym z nielicznych miast, które nie zrezygnowały z letnich imprez i wydarzeń. Zmieniła się tylko ich formuła.

 

– Liczba 26 to suma wszystkich koncertów, które tego lata odbyły się w naszym mieście – podsumowuje Magda Burduk z Darłowskiego Ośrodka Kultury. – Były koncerty organowe, operetki, zagrała Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej – w pełnym składzie, odbył się lubiany i szanowany Festiwal Muzyki Reggae – Regganewalde Festiwal, którego twarzą jest jego pomysłodawca i główny organizator – Robert Gorgol. Na darłowskiej scenie muzycznej wystąpili: Bartek Grzanek Band, Tomasz Stockinger, Patrick The Pan, Orkiestra FK, Bovska, Zgagafari, Operetka – dwukrotnie, Czesław Śpiewa – Czesław Mozil, 6 koncertów w ramach 12. Reggaenwalde Festiwalu + strefa soundsystemowa, grały Perfekcyjne Przeboje a na zakończenie sezonu Rosalie. Warto podkreślić, że na darłowskiej scenie występowali jego zdolni mieszkańcy: Lucyna Wodzyńska, Jarosław Byrwa, Zgagafari, Niezbędny Balast oraz w ramach Reggaenwalde – Naledii Dandes. Dodatkowo listę muzycznych wydarzeń wzbogaciły – bardzo udane koncerty organowe, które odbyły się w Kościele Świętej Gertrudy.

 

To zestawienie najdobitniej pokazuje, że mimo utrudnień związanych z pandemią, Darłowo było jednym z nielicznych miast w regionie, które nie zrezygnowało z wakacyjnych wydarzeń kulturalnych. Trzeba było jedynie zmienić strategię, co oznaczało rezygnację z największego wakacyjnego festiwalu Media i Sztuka. Nie odbył się też zlot pojazdów militarnych. Były to wydarzenia, podczas których byłyby największe kłopoty ze spełnieniem ostrych reżimów sanitarnych.

Muzyka to jednak nie wszystko. Za nami też sezon letnich, plenerowych wieczorów filmowych organizowanych przez DOK. Łącznie pod chmurą wyemitowano 16 filmów: dwa w maju, po cztery w czerwcu i lipcu i sześć w sierpniu. Darłowskie Kino Bajka świadczyło usługi także dla „sąsiadów”, czyli Gminy Darłowo, gdzie zrealizowało 10 wieczorów filmowych w miejscowościach Dąbki i Wicie.

Niepodważalnym hitem był 20. Festiwal Filmów Skandynawskich, którego dyrektorem artystycznym jest Magdalena Cichocka. W dniach 16-19 lipca br. kino wypełnione było zarówno dobrym kinem skandynawskim jak i publicznością. Dodatkowymi atrakcjami tegorocznej edycji skandynawskiego festiwalu filmowego w Darłowie były: wystawa fotograficzna Secret Life of plants w obiektywie Piotra Topperzera, oraz polski akcent – koncert zespołu Patrick The Pan. Kolejny festiwal…? Za rok – w lipcu. To nie koniec dobrych wieści. Stowarzyszenie KULT-ART Ziemi Darłowskiej, a w ramach niego działający Nasz Teatr – decyzją Zarządu Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej otrzymało wsparcie finansowe projektu zgłoszonego do konkursu grantowego Patroni Roku 2020.

W związku z ustanowieniem przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej patronów roku 2020, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, ogłosiła konkurs grantowy „Patroni Roku 2020” skierowany do organizacji non-profit chcących wziąć udział w uhonorowaniu i umocnieniu historycznego znaczenia wyróżnionych postaci, wydarzeń i dziedzin. Mowa oczywiście o Patronie Roku 2020 – Leopoldzie Tyrmandzie, którego imię nosi Darłowski Ośrodek Kultury (jako jedyny w Polsce!). Z jego to motywacji członkowie stowarzyszenia podjęli działania do ubiegania się o środki na działania, podkreślające naszą lokalną tożsamość w literaturze. – Cieszymy się bardzo, gratulujemy przyznanego dofinansowania, trzymamy kciuki za powodzenie i czekamy na zdradzenie nam wszystkim pomysłu. Jedno jest pewne – będzie on cieszył miłośników Lolka i pewnie nie tylko – mówi Magda Burduk.

Warto dodać, że sezon w Darłowie też był bezpieczny. Były to drugie kolejne wakacje z kolei z zerowym bilansem utonięć na darłowskich plażach. To niewątpliwa zasługa zespołu ratowników. W tym roku było ich 27, podzielonych na dwie grupy. Grupa Wschód – 10 ratowników (szef grupy to Maciek Budzynowski) oraz Grupa Zachód – 15 ratowników z szefem: Sylwestrem Kowalskim. Strzegli łącznie 8 kąpielisk – 3 na plaży wschodniej i 5 na plaży zachodniej. W tym sezonie nad kąpieliskami w Darłowie powiewała biała flaga, czyli kąpiel w morzu była dozwolona przez 46 dni. Czerwona flaga, czyli zakaz kąpieli obowiązywał przez 27 dni. Już ruszyły konsultacje w sprawie przyszłorocznego sezonu kąpielowego.

A jaki był wymiar gospodarczy koronawirusowego sezonu? Najtrudniejsze gospodarczo były pierwsze tygodnie zamknięcia całej gospodarki. Branża hotelarska i turystyczna obawiała się, czy w ogóle uda się zorganizować sezon – mówi Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa. – Naciskałem na Ministerstwo Rozwoju, zawiązałem Koalicję Nadmorskich Miast i Gmin, która domagała się wytycznych związanych z odmrażaniem tego sektora. Ostatecznie sezon nie różnił się znacząco od poprzednich. Jeśli chodzi o inwestycje miejskie, to realizowaliśmy już rozpoczęte projekty, jak budowa ulicy Fiodorowa, remont pomieszczeń Domu Kultury, gdzie uruchomiliśmy Dom Seniora, realizujemy miejski program wymiany pieców. Wstrzymałem jedynie decyzje związane z przystąpieniem do kolejnych większych projektów, bo wciąż analizujemy, jaki będzie wpływ pandemii na budżet miasta. Zachowujemy podwójną czujność, ale jeśli jesienią nie nastąpi żadne poważne załamanie gospodarcze, to sytuacja budżetowa miasta nie będzie zła.

 

 


Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa: Działaliśmy w bardzo nieprzewidywalnych warunkach, ale nie chcemy zwalniać tempa. Darłowo przyzwyczaiło mieszkańców i turystów do tego, że wiele się tu dzieje. Znani jesteśmy z niebanalnych pomysłów. I tutaj nic się nie zmienia. Zapraszamy do Darłowa o każdej porze roku.

Magdalena Burduk, Darłowski Ośrodek Kultury: Sezon 2020 to sezon udany. Pomimo kilku górek, które wybudował nam COVID19, pogoda też była w kratkę – uważam go za bardzo udany. Przełamywaliśmy fale… W Darłowie działo się dużo. Dużo dobrego w kulturze. Graliśmy realnie a nie wirtualnie i byliśmy wyjątkowi na rynku.

Rafał Nagórski, zastępca burmistrza Darłowa: Zawsze byliśmy aktywni w sieci, ale nie chcieliśmy przenosić wszystkich wydarzeń do wirtualnej rzeczywistości. Wiele tegorocznych pomysłów z pewnością powielimy w przyszłym roku. Dla nas ten trudny sezon był kolejnym cennym poligonem doświadczalnym. A to zaowocuje w przyszłości.