DSC 4724 Wydarzenia
Fotografie: Jarosław Ryfun

Radio Koszalin stworzyło duży newsroom

Od niedawna działy informacji i nowych mediów pracują w Polskim Radiu Koszalin w jednej przestrzeni. Umożliwił to remont części pomieszczeń, w ślad za którym poszło unowocześnienie narzędzi pracy radiowców. To nie koniec inwestycji w rozgłośni.

 

Newsroom to w żargonie dziennikarskim miejsce, gdzie trafiają i są opracowywane informacje. Przed modernizacją w Polskim Radiu Koszalin były dwie takie sekcje – dział informacji przygotowujący m.in. dzienniki pracował na pierwszym piętrze, a nowe media (redakcja portalu PRK24.pl, media społecznościowe) na parterze. Obecnie wszyscy dziennikarze informacyjni znaleźli się w jednej przestrzeni.

Jarosław Rochowicz, zastępca dyrektora programowego, komentuje: – Obecnie praca działu informacji przygotowującego m.in. dzienniki jest ściśle związana z tym, co nazywamy nowymi mediami. Zebrane dane i dźwięki są wykorzystywane w serwisach radiowych, ale również w artykułach na stronie internetowej i postach w mediach społecznościowych. Internauci oczekują zdjęć, filmów, dodatkowych materiałów. W sytuacji kiedy potrzebna jest nieustanna koordynacja pracy, korzystanie z pomieszczeń na parterze i pierwszym piętrze było zwyczajnie niewygodne. Również przepływ informacji nie był w pełni sprawny i klarowny. Teraz oba działy stały się jednym organizmem. W efekcie informacja radiowa niemal natychmiast trafia na nasz portal PRK24.pl. Pojawiły się nowe meble i konsolety. Oświetlenie zostało dostosowane do potrzeb pracy przy monitorach. Pomieszczenia są wyposażone w echofony, a więc można w nich nagrywać materiały dźwiękowe.

Projekt modernizacji przygotowało krakowskie biuro architektoniczne, które wcześniej projektowało siedzibę Polskiego Radia Koszalin. Roboty wykonała firma PBO Piotr Flens.

Jak się dowiedzieliśmy, jest to pierwszy ale nie ostatni etap modernizacji radia. W niedługim czasie planowany jest remont studia S1 i reżyserki R1 oraz szereg mniejszych prac.