wystawa pk Wydarzenia

„EFF Integracja Ty i Ja” odsłona siedemnasta

Nie we wrześniu jak zazwyczaj, ale w listopadzie odbędzie się siedemnasta edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja (3-7 listopada). W nieco skromniejszej formule, co jest oczywiście konsekwencją ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Jak w przypadku wielu tegorocznych festiwali, będzie ona hybrydowa – część wydarzeń odbędzie się na żywo, a część online.

 

ForemniakW tym roku festiwalowe hasło brzmi: „Włączeni w kulturę”. – Chcemy pokazać, jak instytucje kultury, fundacje, stowarzyszenia umożliwiają osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z dóbr kultury oraz jakie udogodnienia pomagają w odbiorze tych dóbr – mówią organizatorzy.

Te zagadnienia wybrzmią między innymi w czasie konferencji naukowej na Politechnice Koszalińskiej „Kultura i niepełnosprawność. Recepcja – uczestnictwo – terapia” oraz Warsztatów Dostępności, które poprowadzi Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka”.

W konkursie filmowym znalazły się 33 filmy wyłonione spośród blisko dwóch tysięcy zgłoszeń nadesłanych z całego świata (15 dokumentów, 12 fabuł i 6 produkcji amatorskich). Tych ostatnich jest mniej niż zazwyczaj, bo z powodu pandemii wiele warsztatów terapii zajęciowej i domów samopomocy zawiesiło działalność i możliwości przygotowania filmów zostały mocno ograniczone. Filmy powalczą o Motyle 2020 w swoich kategoriach. W jury zasiądą: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Kuba Czekaj, Paweł Dyllus, Eugeniusz Gordziejuk oraz Mariusz Trzeciakiewicz.

Poza konkursem zobaczymy siedem produkcji, w tym „Ikara. Legendę Mietka Kosza”, australijski „Babyteeth” czy „Sokoła z masłem orzechowym”. Swoją prapremierę będzie miał w Koszalinie film Petro Aleksowskiego „Papcio Chmiel”, będący biografią autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”.

Spotkania z festiwalowymi jurorami i gośćmi odbywać się będą online. Do Koszalina przyjedzie też Małgorzata Foremniak. Aktorka opowie między innymi o swojej roli filmie „Sonata” Bartka Blaschke, opowiadającego historię Grzegorza Płonki, niesłyszącego kompozytora. Spotkania poprowadzi Łukasz Maciejewski. Warto dodać, że ten znakomity krytyk prowadzi tegoroczną Filmową Akademię Integracji – co tydzień na kanale YouTube i Facebooku festiwalu pojawiają się jego prelekcje na temat filmów o niepełnosprawności. Cykl w sumie ma 12 części.

W różnych miejscach będzie można zobaczyć trzy festiwalowe wystawy. W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej pojawią się prace Marcina Mariaka, w Galerii Emka – wystawa podsumowująca Fotokonfrontacje z ostatnich lat, a wspomnianej konferencji towarzyszyć będzie wystawa „Inni, czy tacy sami”, która jest rezultatem warsztatów fotograficznych dla niepełnosprawnych studentów Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Ikar.Legenda Mietka Kosza 1

 

Podczas inauguracji (3 listopada br.) wystąpią Paweł Domagała i Łukasz Borowiecki (wstęp wyłącznie na zaproszenia). Nagrody zostaną wręczone 6 listopada, o godz. 19.00.

Projekcje filmów festiwalowych są zaplanowane również w szesnastu kinach studyjnych w całej Polsce (4 i 5 listopada br.). W 32 miejscowościach odbędą się Małe Festiwale Ty i Ja.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Festiwal odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego i przy ograniczonej ilości widzów.

 

Szczegóły na stronie Integracjatyija.pl

 

Babyteeth 1