cover ks znk2 Kultura

WYDAWNICTWO ZNAK – PAŹDZIERNIK 2020

Zbigniew Mentzel: „Kołakowski. Czytanie świata. Biografia”

Mentzel_Kolakowski_biografia_500pcxLeszek Kołakowski niechętnie mówił o sobie i życiu prywatnym. Pozbawiony w PRL-u prawa nauczania i obłożony zakazem druku, opuścił w 1968 roku Polskę, by wkrótce zostać profesorem prestiżowego All Souls College w Oksfordzie. Jego „Tezy o nadziei i beznadziejności” stały się w latach 70. XX wieku głównym źródłem intelektualnej inspiracji dla powstającej w Polsce opozycji demokratycznej, a „Główne nurty marksizmu”, wielki rozrachunek z totalitaryzmem, to jedna z najważniejszych książek XX wieku. Znawca chrześcijaństwa i filozofii religii, szukający Absolutu, do końca życia pozostawał poza Kościołem. Pierwszy laureat amerykańskiej Nagrody im. Johna Klugego nazywanej „filozoficznym Noblem” (2003), kawaler Orderu Orła Białego (1997). W bestsellerowych tomach „Mini wykłady o maxi sprawach” oraz „O co nas pytają wielcy filozofowie” Leszek Kołakowski przybliżył szerszej publiczności w Polsce dorobek najwybitniejszych myślicieli w historii. Korzystając z bogatego archiwum udostępnionego niedawno przez rodzinę, Zbigniew Mentzel opowiada historię fascynującego człowieka, imponującego wiedzą mistrza i intelektualnego przewodnika.

 

 

Maciej Gablankowski: „Piłsudski. Portret przewrotny”

Gablankowski_Pilsudski_500pcxJeden z najbardziej kontrowersyjnych Polaków XX wieku. Wielki wódz, twórca niepodległości, pogromca bolszewików. Jednocześnie przywódca, który nie przebierał w środkach, by osiągnąć cel. Przez jednych uważany za odważnego konspiratora, wręcz terrorystę. Przez drugich za tchórza, który jak ognia unikał niebezpieczeństwa.

To on zapewnił kobietom w Polsce prawa wyborcze, choć dał się również poznać jako mizogin i szowinista. Postać Piłsudskiego do dziś budzi wiele sprzecznych uczuć, a to, jakim przywódcą był naprawdę, wciąż pozostaje tajemnicą. Czy rzeczywiście stworzył on niepodległą Polskę, czy tylko przywłaszczył sobie dokonania innych? W jakim stopniu sukces bitwy warszawskiej był jego zasługą?

W książce Maciej Gablankowski rozprawia się z najczęściej powtarzanymi mitami na temat Marszałka i prezentuje zupełnie inne spojrzenie na tę genialną, choć skomplikowaną i kontrowersyjną postać. To sprawia, że otrzymujemy biografię niezwykle błyskotliwą i inspirującą do historycznych dyskusji.

 

 

Katarzyna Kubisiowska: „Głos. Wojciech Mann”

Glos_okladka_2DWojciech Mann długo nie dawał się na mówić na tę rozmowę. Kiedy wreszcie się zgodził, nikt nie spodziewał się, że w trakcie pracy nad książką w jego życiu nastąpi rewolucja i po 55 latach pracy opuści ukochaną radiową Trójkę, by zacząć kolejną przygodę – w Radiu Nowy Świat. „Głos” to osobista, szczera i bezkompromisowa opowieść o tym, jak zachować niezależność osobistą i pozostać sobą w każdych okolicznościach, bez zadęcia, z przymrużeniem oka i na luzie.

Katarzyna Kubisiowska to dziennikarka „Tygodnika Powszechnego. Absolwentka filmoznawstwa UJ. Współautorka książek „Panorama kina najnowszego. 1980–1995. Leksykon” oraz „Lektury na ekranie, czyli mały leksykon adaptacji filmowych”. Autorka książek „Rak po polsku”, biografii Jerzego Pilcha „Pilch w sensie ścisłym” i biografii Danuty Szaflarskiej „Grać, aby żyć”.

 

 

Ewa Pągowska: „Psychiatrzy. Tajemnice polskich gabinetów”

Pagowska_Psychiatrzy_popr2_1000pcxPsychiatria jako dziedzina medyczna wciąż budzi kontrowersje, a osoby z zaburzeniami psychicznymi mierzą się z krzywdzącymi stereotypami. Ewa Pągowska z psychiatrami o tym, jak wyglądają kulisy pracy w ich zawodzie i jaka jest naprawdę kondycja psychiczna Polaków. Podejmuje między innymi tematy związane z depresją, schizofrenią, a także leczeniem dzieci i młodzieży. Pyta o to, jakie konsekwencje dla naszego zdrowia mentalnego będzie mieć doświadczenie pandemii. Nie unika trudnych tematów – jak psychiatria sądowa, psychopatia czy zaburzenia seksualne. Pyta o stosowanie elektrowstrząsów i psychodelików w leczeniu pacjentów. Sprawdza, ile prawdy jest w historiach o złych warunkach panujących w szpitalach i faszerowaniu dzieci lekami bez zgody rodziców.