cover 1sad02 Kultura

Nowości Wydawnictwa Czerwone i Czarne

RESZKAFrontPaweł Reszka: „Stan krytyczny”

Autor książki mówi: Wchodziłem na oddziały szpitali jednoimiennych, do domów lekarzy, na stacje pogotowia. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni opowiadali mi cząstkę pandemicznej historii. Wszyscy byli przekonani, że trzeba dokumentować to, co się działo za zamkniętymi drzwiami otoczonych przez policję wielkich szpitali covidowych i w zwykłych powiatowych szpitalikach. „Musisz to opisać. Ludzie pomyślą, że było tak fajnie, jak opowiada minister w telewizji” powiedział mi jeden z lekarzy ze szpitala zakaźnego. „A nie jest fajnie?” – zapytałem. „System trzyma się na ofiarności zwykłych ludzi, poświęceniu medyków.” – odparł. „Państwo?” – drążyłem. „Nie ma żadnego państwa.”

Wszystko działało na zasadzie pospolitego ruszenia. Społeczeństwo szyjące maseczki, knajpy podrzucające jedzenie do szpitali. Kombinezony lakiernicze, które podarował warsztat. Maski gazowe typu „słoń” dostarczone przez wojsko. Zygmunt, młody lekarz, mówi: „Z czym my k… na tę wojnę idziemy? Ze słowem misja na ustach?”
Paweł Reszka, autor bestsellerowego cyklu o lekarzach „Mali bogowie” (ponad sto tysięcy sprzedanych egzemplarzy), wybitny reporter, laureat wielu nagród. Posługuje się dziennikarstwem wcieleniowym. Był już sanitariuszem w szpitalu, jeździł karetką pogotowia, na potrzeby książki „Czarni” przebrał się w sutannę. Teraz pokazuje „brudną” stronę szpitali covidowych.

 


 

WIRUSOLODZYMira Suchodolska: „Wirusolodzy”

Przed wybuchem pandemii ich praca nie budziła powszechnego zainteresowania. SARS-COV-2 wszystko zmienił. Cały świat z zapartym tchem czeka na lek i szczepionkę przeciwko COVID-19. Bez wysiłku wirusologów ani szczepionki, ani leku nie będzie. Ale właściwie na czym polega ich praca? Co oglądają pod mikroskopami? Gdzie przechowywane są najgroźniejsze patogeny? Dlaczego jeden wirus staje się niebezpieczny, a inny żyje z nami w przyjaźni? Które epidemie zmieniły historię świata? Czy w koronawirusie, który teraz szaleje, jest coś szczególnego? W jaki sposób powstaje szczepionka i dlaczego to tak długo trwa? Na te i setki innych pytań odpowiadają wybitni polscy wirusolodzy.

Mira Suchodolska to reportażystka i redaktorka, zwolenniczka zasady: dotknij, przeżyj, zrozum i dopiero wtedy opisz. W momencie wybuchu pandemii SARS-CoV-2 postanowiła zrozumieć wirusa.


okladka_UKRAINKI_f-Monika Sobień-Górska: „Ukrainki”

Sprzątają w naszych domach, opiekują się naszymi dziećmi, są kelnerkami, sprzedawczyniami, fryzjerkami. I oczywiście nas obserwują. I chociaż, jak same podkreślają, one „tylko” sprzątają, to mają dostęp do intymnych sfer naszego życia, do naszych lodówek, sypialni, pokojów dziecięcych. Wiedzą, ile pijemy, ile zdradzamy, na co wydajemy pieniądze. Widzą, jacy jesteśmy, gdy możemy poczuć się kimś lepszym, bo zatrudniamy pracownika z biedniejszego kraju. Ukrainki – kobiety, które jako najliczniejsza mniejszość narodowa są bardzo blisko Polaków.
Jacy są Polacy widziani oczami Ukrainek? Na podstawie rozmów z kilkudziesięcioma z nich Monika Sobień-Górska stworzyła portret polskiej klasy średniej. Dowiemy się o sobie rzeczy momentami przykrych, momentami zabawnych, momentami całkiem przyjemnych.

 

 


 

ksiKarolina Sulej: „Rzeczy osobiste” (premiera: 14.10.2020)

Opowieść o ubraniach i rzeczach osobistych więźniów obozów koncentracyjnych wydaje się z pozoru prowokacyjna wobec narracji o wojnie, bo moda w potocznym postrzeganiu jest fanaberią czasu pokoju i dobrobytu. Tymczasem autorka dociera do wielu świadectw, do ocalałych, którzy mówią jej, jak dbałość o wygląd w tych straszliwych miejscach dawała im siłę, aby walczyć o życie.

Karolina Sulej – pisarka, reporterka, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie i jako część którego współtworzyła książkę „Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej” (2017). W przeszłości była m.in. redaktorką „Wysokich Obcasów” oraz „Wysokich Obcasów Extra”, a wraz z Sylwią Chutnik prowadziła przez na YouTube program „Barłóg Literacki” o książkach i czytelnictwie.