cover23 df3 Kultura

WYDAWNICTWO ZNAK – LIPIEC 2020

Strzelczyk_Cwiczenia-ze-szczescia_3DgrzbKs. Grzegorz Strzelczyk: ćwiczenia ze szczęścia

Zaproszenie do duchowych ćwiczeń według ośmiu ewangelicznych błogosławieństw. Książka nie tylko dla wierzących. Jak się nie pogubić we własnych pragnieniach? Jak harmonijnie poukładać relacje z otoczeniem? Jak się uczyć uważności na drugiego? Jak ustrzec w sobie wewnętrzną ciszę? Jak nie dać się zniszczyć zachłanności i pośpiechowi? Ks. Grzegorz Strzelczyk przekonuje, że odpowiedzi są na wyciągnięcie ręki – w programie, jakim są błogosławieństwa. Zagląda w głąb człowieka i konfrontuje je z naszymi niepokojami i pytaniami. Pokazuje, że Ewangelia – nawet jeśli mówi rzeczy trudne albo zaskakujące – jest drogą do spełnionego życia. Ta książka inspiruje – przynajmniej do refleksji.

 

Puscikowska_Siostry-z-powstania_3Dgrzb_popr2Agata Puściłowska: Siostry z powstania

Autorka opisuje nieznane dotąd dramatyczne historie zakonnic biorących udział w powstaniu warszawskim. Niektóre z nich były sanitariuszkami, inne wspierały powstańców, karmiły ich i ukrywały, leczyły cywilów i żołnierzy, przygarniały tysiące dzieci – sierot wojennych, organizowały modlitwy i duchowo wspierały załamanych ludzi. Do tej pory o zaangażowaniu warszawskich klasztorów mówiło się niewiele, opisanych zostało zaledwie kilka zgromadzeń, a tymczasem skala pomocy niesionej przez zakonnice skrwawionej Warszawie była ogromna i trudno ją przecenić. Same doświadczały okrucieństw ze strony wrogich żołnierzy, a mimo to pozostawały w służbie bliźniemu do końca. To nie hagiografia. Bohaterki tej książki to kobiety z krwi i kości.

 

unnamed (1)Timothy Snyder: Czerwony książę

Potomek Habsburgów, od dzieciństwa przygotowywany do objęcia polskiego tronu. Biseksualny playboy i hulaka, który nie oparł się urokowi nazizmu. Aliancki agent, który ostatecznie umiera w stalinowskim więzieniu. Niezwykłe losy Wilhelma von Habsburga (1895-1948) to historia niespełnionego człowieka i polityczny romans balansujący na krawędzi tragikomedii. To również znakomicie uchwycony zmierzch epoki wielkich dynastii i obraz Europy zatracającej się w barbarzyństwie XX wieku. Timothy Snyder, wielokrotnie nagradzany historyk z Uniwersytetu w Yale, nie tylko przypomina światu zapomnianą postać, lecz poszukuje w historii Wilhelma i jego rodziny analogii do współczesnych problemów, w tym do roli Unii Europejskiej i wciąż żywego nacjonalizmu.

 

unnamedAgnieszka Dobkiewicz: Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen

Lato 1946 roku, Świdnica. W atmosferze sensacji do miasta przybywa transport więźniów – byłych esesmanów, obozowych katów. Wśród nich jest sześciu wartowników KL Gross-Rosen, zatrzymanych przez aliantów i Sowietów w roku 1945. Rozpoczyna się żmudne śledztwo, w którym polska prokuratura próbuje im udowodnić winę. Tysiące stron dokumentów, setki świadków, godziny rozpraw i miesiące oczekiwań na wyrok.Współcześni zaczynają nazywać ten proces polską Norymbergą. Sześć spraw i dziesięć życiorysów pokazuje nieznany koszmar obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Homoseksualni kapo, którzy wykorzystywali nieletnich więźniów, żydowscy kapo okrutniejsi od esesmanów, sadyści pokroju Wilhelma Kunzego, którzy gotowi byli zatłuc więźnia na śmierć choćby łopatą, to tylko część wstrząsającej prawdy, jaka wyłoniła się w toku procesów świdnickich, polskiej „małej Norymbergii”.