IMG 2926 Lato 2020

Witômë na Kaszëbach

Rzuć wszystko i jedź na Kaszuby to nasza propozycja na wakacje 2020. Dlaczego akurat tam? Ponieważ jest to malowniczy, wypełniony spokojem, przyrodą, bujną roślinnością i licznymi jeziorami region. A jeśli to za mało, jesteśmy pewni, że odnajdziecie tam ciekawe smaki, bogatą kulturę i frapujące historie.

Zacznijmy jednak od początku, czyli od spaceru uliczkami Bytowa i Traktem Młyńskim. Średniowieczny układ miasta doprowadzi do gotyckiego zamku Krzyżaków. Potężne mury i baszty widać z daleka. Choć obiekt przysłonięty jest mocno ogromnymi drzewami, u stóp zamku, bezsprzecznie czuć, potęgę krzyżackiej budowli. Na dziedziniec zamkowy wpada słońce, ogrzewając stoliki restauracji, którą tam znajdziecie.

Jest tam też wejście do Muzeum Zachodniokaszubskiego. Nawet jeśli nużą was muzea, to gorąco zachęcamy do zwiedzenia wystaw poświęconych sztuce ludowej. Prace wykonane przez artystów ludowych, przedstawiają scenki sakralne, rodzajowe, z życia wsi, a także bożonarodzeniowe szopki.

Z tym jednak czasem można się spotkać na różnego rodzaju jarmarkach, natomiast na szczególną uwagę zasługują ludowe stroje, hafty, naczynia oraz obrazy na szkle malowane. Barwy, kompozycja zachwycają i stanowią nie lada inspirację do samodzielnego działania. A gdybyście jednak nabrali ochoty na dalsze zwiedzanie, to w muzeum do zobaczenia jest wiele dawnych sprzętów rolniczych, narzędzi rzemieślników i rybaków oraz wiele przedmiotów związanych z późniejszymi mieszkańcami zamku, następcami krzyżaków, czyli książętami pomorskimi.

 

KR2_4769

 

Tyle o zamku, pora coś zjeść. Na Kaszubach są rzeczy, które po prostu należy spróbować. Niewątpliwie jest to frékasë, czyli kura w białym sosie podawana z ryżem. Kura, najlepiej „chodzona”, wiejska, aromatyczna, a sos koniecznie z nutą agrestu. W kaszubskiej kuchni znajdziecie wiele dań z rybami słodkowodnymi, często z solonej zalewy, a także potrawy z grzybami i jagodami. Na deser, choć nie będzie to lekki deser, warto wybrać ruchanki. Są to swego rodzaju placki drożdżowe, smażone na głębokim oleju, oprószone cukrem pudrem. Zjedzone na świeżym powietrzu smakują wybornie, a już szczególnie nad brzegiem jednego z okalających Bytów zalewisk. Szczególnie warte uwagi jest jedno z większych o nazwie Jeleń. Królują tu sporty wodne oraz piękne trasy spacerowe i rowerowe. Jednak oddać trzeba, że są to tereny spokojne, bez natłoku ruchu turystycznego, idealne dla relaksu na łonie natury.

Bytów to urokliwe miasteczko, choć dynamicznie się rozwijające (tutaj mieści się np. siedziba jednego z dwóch największych w Europie producentów stolarki okiennej – firmy Drutex). Małe sklepiki, stragany i centralny rynek tworzą sielską atmosferę, której nie chce się opuszczać.

Bytowskie okolice to także pofałdowany teren, niewielkie wzniesienia, które w tak przyjemny sposób się ogląda, bo zupełnie różny jest od tego, który na co dzień możemy oglądać w okolicy Koszalina czy w centralnej Polsce. Warto chłonąć widoki i puścić wzrok jak najdalej, by swobodnie podziwiał naturę. Jadąc tak trasą, w odległości raptem 25 minut od Bytowa, można odwiedzić fabryczny sklep Lubiany, tak cenionej wśród miłośników pięknych zastaw stołowych. Znajduje się on w miejscowości Łubiana pod Kościerzyną. Oprócz zakupu suwenirów, jest to okazja jeszcze bardziej zatopić się w cudowny klimat kaszubskich terenów.

Jeśli nie na weekend, to warto poświęcić tym terenom przynajmniej jeden porządny dzień. Spokój i natura, które tam znajdziecie, doładują was energią na kolejne wakacyjne tygodnie.