DSC 0709 Lato 2020

Swołowo. Kraina w kratkę ma tu stolicę

Malwy przy płotach, malownicze domy. Jadąc do Swołowa, nie zapomnijcie aparatu fotograficznego, uroda tej okolicy na długo zostanie wam w pamięci.

 

Swołowo, jedna z najpiękniejszych wsi na Pomorzu Środkowym, jest położona zaledwie 66 km od Koszalina. Jadąc w stronę Słupska, warto na wysokości Sycewic zjechać z drogi nr 6 i zatopić się na kilka godzin w krainie z domami, jak z bajki. Budynki mieszkalne i obejścia gospodarcze budowano tam, stawiając szkielet z drewnianych belek, smarowanych czarnym dziegciem. Ściany wypełniano gliną wymieszaną z sieczką, trocinami i wiórami. Z daleka przypominają biało-czarną kratę.

Całą wieś obejść można dookoła, ponieważ jej placowy układ, ze stawem pośrodku pozwala poznać każdy zakątek tego urokliwego miejsca. W czasie tego obchodu, warto zajrzeć do Zagrody Albrechta. Znakomicie odrestaurowane budynki mieszkalne i gospodarcze, chlew, obora, stajnia, dają obraz, jak żyli i pracowali mieszkańcy wsi w XIX w.
Do Swołowa wybrać się można, nawet z najmłodszymi dziećmi, ponieważ Zagroda, jak i znajdujące się we wsi Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, we wspaniały, prosty sposób docierają do wyobraźni, pokazują ludowe tradycje i obyczaje, które we współczesnych wsiach niemal nie istnieją.

Prawdziwa wieś, to także zwierzęta. Domowe ptactwo, gęsi, indyki, spotkacie w zagrodzie. Stara kuźnia, rybackie sieci i liny pokazują czym na co dzień zajmowali się mieszkańców. Gliniane garnki, drewniane łyżki, stroje codzienne, ludowe hafty, to domena ogniska domowego. Niektórych z nich nie sposób już spotkać we współczesnym świecie. Muzealne wystawy przekazują interesujące historie, a nie jedynie udostępniają sucho wystawione sprzęty.

Będąc więc we wsi, zajdźcie do gospody. Pozycja obowiązkowa, to gęsie udko z kopytkami i modrą kapustą, a dla dzieci pierogi z gęsiną. Warto spróbować również gęsiego rosołu lub tatara z gęsi. Lepszych przysmaków nie znajdziecie, a może zakochacie się w tych potrawach i zechcecie wracać w to miejsce cyklicznie. W kolekcjonowaniu wspomnień pomoże gęsi smalczyk ze skwarkami, który również można nabyć w gospodzie.

https://www.muzeum.swolowo.pl/