Siekierki K0B1027 Lato 2020

Rowerem przez Pomorze Zachodnie

Przybywa inwestycji składających się na system tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim. Już niebawem pojedziemy kolejnym odcinkiem Trasy Pojezierzy Zachodnich, której największą, ale niejedyną atrakcją będzie modernizowany właśnie most w Siekierkach, a jeszcze podczas wakacji dostępny będzie 63-kilometrowy odcinek trasy Stary Kolejowy Szlak pomiędzy Białogardem a Złocieńcem.

Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie kończy inwestycję, która połączy Pełczyce z Choszcznem. 14 km nowej asfaltowej drogi rowerowej prowadzi z dala od ruchu samochodowego. Równocześnie Gmina Pełczyce realizuje odcinek w stronę Barlinka, łączący się z wybudowaną w zeszłym roku drogą rowerową z Barlinka w stronę Pełczyc. Inwestycje te są częścią Trasy Pojezierzy Zachodnich na odcinku Myślibórz – Barlinek – Pełczyce – Choszczno.

 

IMG_3364Szlak widokowy

Piękne krajobrazy, urokliwe wsie i miasteczka, ale i wartości historyczne tego terenu przyciągają jak magnes miłośników jazdy na dwóch kółkach, jednak dotychczas infrastruktura rowerowa niemal nie istniała. To się jednak zmienia i dzięki działaniom koordynowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego z roku na rok przybywa odcinków, które uzupełniają już wybudowane fragmenty i pozwalają na kontynuację jazdy tym pięknym szlakiem. Trasa Pojezierzy Zachodnich będzie liczyć łącznie ponad 420 km! Jest podzielona na 2 odnogi rozpoczynające się od granicy z Niemcami (Szczecin-Stargard-Pojezierze Ińskie oraz Siekierki-Trzcińsko-Myślibórz-Barlinek-Choszczno-Ińsko). W okolicach Ińska obie odnogi łączą się, by wieść dalej przez Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek, Szczecinek aż do granicy z województwem pomorskim. Trasa pokazuje walory turystyczne zachodniopomorskich pojezierzy: Myśliborskiego, Choszczeńskiego, Ińskiego, Drawskiego i Szczecineckiego, ale także 4 parków krajobrazowych: Cedyńskiego, Barlinecko-Gorzowskiego, Ińskiego i Drawskiego. Jej przebieg można obejrzeć na stronie: www.rowery.wzp.pl, na której sprawdzimy, po których odcinkach pojedziemy już dziś.

 

Zielona brama

Modernizacja mostu Siekierki-Neurüdnitz odbiła się szerokim echem w mediach. Nic dziwnego – to nie jest jedynie następny odcinek trasy rowerowej, ale także wrota do kontaktu z niesamowitą przyrodą naszego województwa i naszych zachodnich sąsiadów. Powstaną na nim miejsca do odpoczynku i platforma widokowa, pozwalająca na poznanie jednego z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Europy, Doliny Dolnej Odry. Bytuje tu ponad 170 gatunków ptaków, w tym gatunki unikatowe. Co ważne, prace na 660 m moście nie ustały nawet podczas pandemii koronawirusa. – Most w Siekierkach w przyszłości będzie fantastyczną atrakcją turystyczną zarówno dla mieszkańców, jak i przybywających do nas turystów. Wierzę, że turystyka wróci na należne sobie miejsce w zachodniopomorskiej gospodarce i wciąż będzie napędzała naszą lokalną ekonomię – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Europejski most można uznać za zieloną bramę łączącą Trasę Pojezierzy Zachodnich z niemieckim systemem tras rowerowych w Brandenburgii.

 

Starym Kolejowym Szlakiem

Jeszcze w te wakacje oddana do użytku zostanie znaczna cześć Starego Kolejowego Szlaku. Do punktów początkowych tej trasy najłatwiej się dostać pociągiem. Na przebieg trasy składają się dwa podobnej długości etapy: wyjeżdżając z Białogardu poruszamy się lokalną drogą powiatową o znikomym ruchu. Mijamy małe wioski, przemierzając pagórkowaty teren. Dookoła otacza nas urozmaicony krajobraz łąk, pól i lasów. W Rąbinie blisko trasy możemy zobaczyć pałac z początku XX w., w Lipiu średniowieczny kościół z 1462 r.
Drugi etap podróży wyznacza moment, w którym docieramy do końca drogi powiatowej i po około 30 km od Białogardu przekraczamy drogę wojewódzką nr 152. Stąd rozpoczyna się droga rowerowa wybudowana w 2020 r. Po niecałych 6 km docieramy do miejsca odpoczynku. Jadąc dalej prosto z górki po drodze wojewódzkiej wjedziemy do Połczyna-Zdroju, klimatycznego miasteczka znanego z wód zdrojowych oraz browaru. Jeżeli skręcimy w prawo, czeka nas 30 km podróż po szlaku zwiniętych torów do Złocieńca. Droga rowerowa, którą jedziemy, jest jedną z pierwszych tego typu inwestycji w Polsce, a jej początki sięgają lat 90-tych. Pokonując niewielkie nachylenia możemy podziwiać roztaczające się wokół nas widoki na mocno pofalowane tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego.

Wzdłuż linii kolejowej regularnie rozmieszczone są punkty odpoczynku, zwykle w miejscach, w których niegdyś zatrzymywały się pociągi. Po tych czasach pozostały budynki stacji utrzymane w podobnym stylu. W jednym z nich możemy przenocować. W mijanych rejonach możemy odnaleźć dużo gospodarstw agroturystycznych oraz restauracji. W położonym nad jeziorem Siecino Cieszynie jest duża plaża oraz hotel w pałacu. Zaraz za tą miejscowością mijamy miejsce, gdzie miała przechodzić „berlinka” – autostrada mająca połączyć Berlin z Królewcem. Do jej ukończenia nigdy nie doszło, choć prace były zaawansowane.
Po paru kolejnych kilometrach dojeżdżamy do Złocieńca, gdzie warto odwiedzić Park Żubra z jedną z kilku zachowanych na Pomorzu alei grabowych.

 

Wszystkie wymienione inwestycje wpłyną pozytywnie na środowisko. Przesiadając się na rower nie przyczyniamy się do emisji spalin, mamy też możliwość dotrzeć tam, gdzie samochodem byśmy nie wjechali. To niezwykle ważny aspekt dla miłośników przyrody. Jednak nie bez znaczenia są także kwestie ekonomiczne. Wywołany pandemią koronawirusa kryzys w turystyce ma szansę minąć właśnie dzięki takim inicjatywom i spędzaniu wakacji w kraju. Walorów turystycznych – pięknej przyrody czy zabytków kulturowych – nam nie brakuje, jednak aby branża turystyczna się podźwignęła, potrzeba naszego zaangażowania, które przełoży się na ruch turystyczny nie tylko w tym roku, ale i w latach kolejnych.