unnamed Lato 2020

Pierwsze kroki do własnego apartamentu

O tym, od czego powinien rozpocząć myślenie o zakupie apartamentu wakacyjnego i na co zwrócić szczególną uwagę początkujący inwestor, rozmawiamy z Tomaszem Magdziakiem, menedżerem sprzedaży w firmie Shelter Hotel & Apartments.

 

287– Mam oszczędności, chcę je ulokować w apartament nad morzem, z którego będę korzystał wraz z rodziną, ale również wynajmował. Od czego powinienem zacząć?

– Jeśli apartament ma zarabiać, trzeba przede wszystkim zadać sobie pytanie, czy ulokowany jest on w miejscu atrakcyjnym turystycznie, gdzie jest duże zapotrzebowanie na usługi noclegowe. Można to prześledzić na przykładzie naszej inwestycji w Rogowie. Tu odpowiedź na postawione pytanie będzie pozytywna. Leżące w powiecie gryfickim Rogowo to część pasa nadmorskiego położona w sąsiedztwie powiatu kołobrzeskiego, który według danych Głównego Urzędu Statystycznego zajmuje trzecie miejsce w Polsce, zaraz po Warszawie a praktycznie na równi z Krakowem, pod względem liczby sprzedanych w roku dób hotelowych. Wysokie obłożenie notowane jest przez cały rok, a w sezonie letnim wciąż jeszcze panuje głód miejsc noclegowych. Do Kołobrzegu jest stąd tylko 15 kilometrów – kwadrans jazdy samochodem i jest się w mieście. Po drodze leży Dźwirzyno z funkcjonującymi całorocznymi cztero- i pięciogwiazdkowymi hotelami, a dalej miejscowość Grzybowo. Tak więc wszystkie atrakcje miasta mamy na wyciągnięcie ręki a jednocześnie mieszkamy w cudownym, spokojnym miejscu.

 

– A według jakich kryteriów ocenić atrakcyjność konkretnej lokalizacji?

– Tu znów odwołam się do Rogowa i powstającego kompleksu Shelter. Ogromną wartością jest samo położenie naszej działki. Budujemy przy samym morzu, przy wydmie. Od plaży nie oddziela nas żaden bulwar ani droga. Po stronie południowej mamy zaś jezioro Resko Przymorskie. Dodatkowym atutem jest to, że nasza inwestycja jest doskonale wkomponowana w naturalne otoczenie. Działka ma powierzchnię 80 000 metrów kwadratowych, współczynnik zabudowy wynosi około 17 procent. Aż 70 procent powierzchni to tereny czynne biologicznie, czyli zielone. Na samej działce potencjalny nabywca może wybierać między apartamentami położonymi przy morzu, z ekspozycją na Bałtyk i apartamentami położonymi nieco głębiej, skierowanymi ku terenom zielonym i w ścisłym otoczeniu drzew. Ktoś woli widok morza i niemal bezpośrednie zejście na plażę, a ktoś widok drzew i zacisze.

 

Luxury-Apartment-on-the-beach-by-Daniel-Hasson-02

 

– Kiedy patrzymy na makietę inwestycji odwzorowującą w odpowiednich proporcjach ukształtowanie terenu i relacje przestrzenne, dochodzimy do wniosku, że to spory kompleks budynków. Jednocześnie będąc na budowie, nie widzimy budynków stojących najbliżej morza. Jak to możliwe?

– Projektanci do maksimum wyzyskali różnice poziomu terenu na działce, a wynosi ona miejscami nawet siedem metrów i uczynili z niej wielki atut. To oraz odpowiednie usytuowanie poszczególnych budynków daje w efekcie wrażenie niemal schowania niższych brył między drzewami.

 

– Ile budynków będzie liczyć całość?

– Jest przewidziane 15 budynków apartamentowych plus hotel. Pięć większych – typu A, jak je nazywamy – ustawione jest prostopadle do linii morza. Dziesięć mniejszych leży w drugiej i trzeciej linii od morza. Całość dopełni hotel, który zostanie oddany do użytku na końcu. Jeśli chodzi o liczbę miejsc noclegowych to 530 znajdzie się w apartamentach, a 230 w hotelu. Oczywiście inwestycja będzie ogrodzona i objęta ochroną.

 

Rogowo_074– Wybrałem już budynek, ale jakiej powierzchni apartament powinienem kupić, biorąc pod uwagę zamiar zarabiania na jego wynajmowaniu?

– Najczęściej wybieraną w takim przypadku jednostką, spełniającą podstawowe potrzeby rodziny z dziećmi, jest apartament dwupokojowy. Właśnie rodziny z dziećmi są najczęstszymi klientami wynajmującymi apartamenty nadmorskie i warto kierować się wyobrażeniem o ich oczekiwaniach. W mniejszych budynkach mamy też apartamenty trzypokojowe, czyli z dwiema sypialniami i salonem. Rozpiętość dostępnego metrażu wynosi od 32 do 50 metrów kwadratowych. Oczywiście każdy apartament wyposażony jest w balkon, przy czym największe tarasy mają nawet 32 metry kwadratowe.

 

– Rozumiem, że jeżeli ktoś wystarczająco wcześnie się z Państwem umówi na kupno apartamentu, będzie mógł uzgodnić jego układ indywidualnie?

– Wielu naszych klientów kupuje dwa lub trzy apartamenty, a potem łączą je w metraże dochodzące do 100 metrów. Dowolność jest spora. Warto także wspomnieć o tym, że będzie możliwość wyboru wykończenia pod klucz (w trzech wariantach: classic, modern i prestige) lub standardu deweloperskiego i samodzielnej aranżacji wykończenia.

 

– Co uwzględnia stan deweloperski?

– Mieści się w nim na przykład klimatyzacja, gładzie i wykończone tarasy.

 

– Ile czasu upłynie od podpisania umowy do odebrania kluczy?

– Trzeba liczyć około 24 miesięcy od początku realizacji. Do końca tego roku będzie rozpoczęta budowa wszystkich apartamentów. Tak więc do połowy lub do końca 2022 roku oddamy do użytku cały kompleks apartamentowy. Nie przeciągamy realizacji i to doceniają klienci. Całość w nieodległym czasie będzie gotowa i w pełni funkcjonalna.

 

– W jaki sposób hotel będzie powiązany z resztą kompleksu?

– Hotel jest tak zaprojektowany, by właściciele apartamentów mogli korzystać z pewnych usług ulokowanych w częściach wspólnych. Chodzi o SPA, siłownię, baseny, salony masażu, restauracje, bawialnie dla dzieci i sale konferencyjne. Idea jest taka, że w części apartamentowej odpoczywamy, a rozrywkę znajdujemy w części hotelowej. Ale warto wspomnieć, że w każdym budynku części A, czyli tych najbliżej morza, wyższych, także znajdzie się gastronomia. W części apartamentowej znajdzie się już więc pięć restauracji, sklep spożywczy, wypożyczalnia sprzętu rowerowego oraz wodnego. Część apartamentowa będzie w stu procentach samowystarczalna, a to co znajdzie się w hotelu będzie czymś dodatkowym, szczególnie w zakresie usług SPA

 

Dla większości współczesnych turystów jedną z ważniejszych kwestii są miejsca postojowe. Jak to wygląda u Państwa?

– Każdy budynek ma swoją halę garażową. Każdy apartament ma zapewnione jedno miejsce parkingowe, a do chwilowego użytku również parking rotacyjny przy wjeździe do inwestycji. Ponieważ każdy budynek będzie miał jedną albo dwie windy, z hali garażowej właściciel lub gość apartamentu wjedzie bezpośrednio na swoją kondygnację.

 

shellter-1– No dobrze: kupiłem apartament w Rogowie, wprowadziłem się, budzę się latem i…

– Otwierając okno, poczuje pan zapach żywicy, sosnowego lasu. Usłyszy pan ptaki i odgłosy morza. Nic tylko zaparzyć kawę i siąść z książką na tarasie do czasu, aż obudzi się reszta rodziny.