medos 4618 Zdrowie i uroda

Zdrowie na pierwszym miejscu

Mija półtora roku, od kiedy Sklep Medyczny „Medos” pojawił się przy ulicy Konstytucji Trzeciego Maja 14 w Koszalinie. Bilans tego czasu jest zdecydowanie „na plus”. Rozwinął ofertę, promował – i promuje – profilaktykę, zdobył świetne opinie i zaufanie klientów, a tam gdzie chodzi zdrowie, zaufanie to fundament. Poza szerokim asortymentem, oferuje klientom coś bezcennego: czas i uwagę.

 

medos-4565Właścicielka sklepu, Agnieszka Wicher, od początku wiedziała, jaki sklep chce prowadzić: przyjazny, maksymalnie skupiony na klientach i ich potrzebach. Chciała, by był wszechstronnie zaopatrzony, oferował asortyment dobrej jakości i zapewniał komfort zakupów pod każdym względem. Nie chciała być natomiast „panią zza lady” podającą towar, ale osobą, która słucha, rozmawia i doradza. W branży zdrowotnej wydaje się to standardem, choć nie zawsze spełnianym. Tymczasem możliwość uzyskania wyczerpującej informacji jest w przypadku zakupów medycznych kluczowa. Niemniej niż miła, dyskretna atmosfera, bo sprawy, z jakimi klienci trafiają do Medosu, bywają kłopotliwe, krępujące, dotyczą czasem intymnych dolegliwości. Zakup produktów medycznych powinien być przemyślany, a to wymaga czasu i zastanowienia. Pani Agnieszka go zawsze znajdzie. – Przede wszystkim trzeba być cierpliwym i empatycznym, a tego nie da się udawać – podkreśla Agnieszka Wicher. I dodaje z uśmiechem: – Ja kocham swoją pracę, lubię ludzi, kontakt z nimi i nic się w tej sprawie przez półtora roku nie zmieniło. Upewniłam się, że sklep był świetnym pomysłem, mimo że prowadzenie własnej firmy bywa momentami trudne.

 

Sklep z wizją

W stworzeniu koncepcji pomogło pani Agnieszce przede wszystkim kilkuletnie doświadczenie zawodowe (pracowała w innym sklepie medycznym). Nie tylko w zakresie merytorycznym. Istotne okazały się wnioski z kontaktów z klientami; ich i własne obserwacje. Po drodze właścicielka Medosu uzyskała tytuł technika farmaceutycznego, co dało jej uprawnienia wymagane przez NFZ do realizowania świadczeń z zakresu zaopatrzenia w środki pomocnicze i przedmioty ortopedyczne, ale przede wszystkim szerszą wiedzę, nieodzowną w prowadzeniu sklepu z artykułami medycznymi. Do tego nie udawany entuzjazm, ujmująca serdeczność i wyczucie, z jakim podchodzi do klientów i pracy. Słowem: komplet.

W pierwszej kolejności zadbała, by sklep był przestronny i wygodny – może się po nim swobodnie poruszać każdy, także osoba o kulach, z niepełnosprawnością czy na wózku (z myślą o takich osobach powstało specjalne wejście). Klienci mogą usiąść, odpocząć lub po prostu konsultować się na siedząco. Wszystko, co znajduje się w dwóch dużych pomieszczeniach można bez pośpiechu obejrzeć, dotknąć, porównać. Warto przy tym skorzystać ze specjalistycznej wiedzy pani Agnieszki, bo branżę medyczną zna na wylot, a tematyka zdrowotna jest jej pasją. Wie, w co warto zainwestować, co wybrać, a czasem podpowie nieoczekiwane rozwiązanie problemu. Nawet to, o którym nie wspomni lekarz.

medos-4576

Ofertę sklepu buduje bardzo świadomie, wybierając do asortymentu produkty naprawdę wartościowe. – Rynek zmienia się szybko, jest ogromny, ale ja zanim cokolwiek zamówię, muszę to dokładnie sprawdzić, czasem na sobie – podkreśla. – Doceniam zdobycze technologii i nie boję się nowości, ale nie gonię ślepo za gadżetami. Rozważam, czy produkty rzeczywiście dobrze posłużą klientom. Dużo z nimi rozmawiam, więc dostaję bezpośrednio bezcenne wskazówki: co mogłoby im się przydać, czego poszukują, czego im w Koszalinie brakuje i potem sprowadzam to do sklepu. Staram się przy tym trzymać dobre, „ludzkie”, ceny. Zresztą nie zawsze to co najdroższe, jest najlepsze. Sprawne i bezpieczne są też produkty ze średniej półki cenowej.

Warto dodać, że produkty w Medosie mają atesty medyczne, co gwarantuje jakość i długość użytkowania – nie mogą się z nimi równać dyskontowe „okazje”. W razie ewentualnych problemów certyfikowany sprzęt można też skutecznie reklamować. Wiele produktów jest refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i warto o tę możliwość spytać przy zakupie.

medos-4612

Wszystko dla zdrowia

W ofercie Medosu znajdziemy drobniejszy sprzęt do użytku domowego, jak ciśnieniomierze, termometry; kolorowe plastry i bandaże dla maluchów; wyroby przeciwżylakowe; obuwie i skarpetki dla diabetyków; pieluchomajtki; artykuły do pielęgnacji i higieniczne; produkty ortopedyczne – wkładki, „prostotrzymacze” dla dzieci, poduszki ergonomiczne, stabilizatory i nowoczesne ortezy; asortyment dla sportowców – wzmacniający i po kontuzjach; wszystko, co przyda się do opieki nad chorymi leżącymi i pieluchowanymi; artykuły do wyposażenie gabinetów lekarskich, nowoczesną odzież dla personelu medycznego; specjalistyczne kosmetyki, środki do dezynfekcji, a także różnego rodzaju balkoniki, przenośne toalety, kule, łóżka rehabilitacyjne i wózki. Dużą część oferty stanowią produkty dla pań zmagających się z nowotworem piersi i w czasie rehabilitacji po mastektomii: znajdą tu bieliznę w różnych rozmiarach (także dużych), stroje kąpielowe, chusty, turbany, peruki, podpórki pod ramiona itd. Na miejscu jest wygodna przymierzalnia. Oferta wzbogaciła się też o sprzęt do tlenoterapii. Osobom starszym i schorowanym z Koszalina i powiatu dostarczamy zakupy do domu – mówi pani Agnieszka. – Można u nas wypożyczyć urządzenia rehabilitacyjne, koncentratory tlenu, wózki, balkoniki. Rodzice na miejscu mogą z pomocą specjalnego urządzenia bezpłatnie zbadać stopy dzieciom pod kątem płaskostopia i od ręki zaopatrzyć w odpowiednie obuwie korygujące lub wkładki ortopedyczne. Dla siebie również.

W ostatnich miesiącach Medos oferował klientom niezbędne w czasie trwającego stanu epidemii środki dezynfekujący, maseczki ochronne, rękawiczki, inhalatory tlenowe. – To był trudny czas – przyznaje pani Agnieszka. – Wielu rzeczy dosłownie szukałam po nocach, przeczesując strony producentów. Mam klientów z astmą, chorobami płuc, którzy szczególnie w tym czasie potrzebowali wspomagania oddechu odpowiednimi urządzeniami i nie mogłam ich zawieść.

 

medos-4590Wiedza to podstawa

Tematem niezwykle bliskim właścicielce jest szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna, co ma odzwierciedlenie w asortymencie, ale też w działalności sklepu, daleko wykraczającą poza tę handlową. Od początku bowiem pani Agnieszka założyła, że w Medosie aktywnie będzie promować zdrowy tryb życia i dostarczać chętnym wiedzy z różnych dziedzin. Stąd pomysł cyklicznych spotkań i wykładów prowadzonych przez specjalistów. Ich tematami były między innymi: podologia, refleksologia, zdrowy kręgosłup, cukrzyca, dietetyka czy choroby tarczycy. Sama chętnie się uczy. Brała udział w szkoleniu dotyczącym wspomnianych amazonek, obejmującym m.in. dobór protez i pracę z klientkami, szkoleniach z zakresu ortopedii czy tlenoterapii (to ostatnie nieoczekiwanie okazało się niezwykle przydatne w czasie trwania pandemii). Korzyść jest podwójna: dostarczają wiedzy, ale pozwalają przetestować konkretne produkty czy sprzęt, by potem sprowadzić go do sklepu.

Prężnie działa strona internetowa Medosu. – To świetna forma komunikacji – mówi właścicielka. – Zamieszczam na stronie porady, informacje o asortymencie, promocjach, zniżkach, wydarzeniach specjalnych. Bywa, że rozmowę zaczynamy w internecie, a kończymy w sklepie.

Medos partneruje też wartościowym inicjatywom – wspierał na przykład Turniej Bałtyczek Cup czy akcję charytatywną MotoMikołaje 2019. W czasie pandemii ufundował materace przeciwodleżynowe oraz inhalatory dla Oddziału Dziecięcego Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Podsumowanie? – Duża satysfakcja – mówi pani Agnieszka. – Ja się realizuję w pracy, którą lubię. Mam stałych klientów, którzy co miesiąc zaopatrują się u mnie. Wielu pojawia się z polecenia. Przychodzą i wychodzą uśmiechnięci – jest tak, jak chciałam.