100846585 247237516591630 1841607231208947712 n Ludzie

Skąd się wzięły zmiany w mamie?

Olga Śmierzewska jest koszalinianką, mamą trójki dzieci w wieku szkolnym. Od trzech lat praktykuje edukację domową. Dla rodziców, którzy chcieliby a nie wiedzą jak uczyć swoje dzieci bez posyłania ich do szkoły, opublikowała niedawno podręcznik dostępny w formie e-booka a zatytułowany „Edukacja domowa dla początkujących”. Swój blog ZmianyMamy.pl wzbogaciła zaś o księgarnię z materiałami dla dzieci i rodziców.

 

102424614_1588588224653438_3350679699016646656_nNa tytułowe pytanie, skąd się wzięły w mamie, Oldze Śmierzewskiej, tak głębokie zmiany, że postanowiła zorganizować swym dzieciom szkołę w domu, sama zainteresowana odpowiada tak: „Przez większość życia miałam poczucie, że płynę niesiona przez nurt rzeki. Temperatura wody była przyjemna, okoliczności przyrody całkiem niezłe. Nie miałam na co narzekać, aż znalazłam się nieoczekiwanie na mieliźnie. Po roku od urodzenia syna, pierwszego dziecka, udało mi się wrócić do pracy, ale później, gdy urodziłam pierwszą a potem drugą córkę, już mi się to nie udało. Zostałam z dziećmi w domu na siedem lat. Nie do końca był to mój wybór, raczej konieczność, splot okoliczności. Tych siedem lat doprowadziło do powstania Zmiany Mamy. Intensywność doświadczania trzeciego dziecka, które za nic miało mój pruski styl rodzicielstwa, zmusiła mnie do poszukiwania innej drogi rodzicielstwa. Takiej, w której obie przeżyjemy. Tak znalazłam język Porozumienia bez Przemocy i rodzicielstwo bliskości.

Te moje odkrycia z obszaru psychologii kompletnie zmieniły moje rodzicielstwo. Poczułam, że chcę się dzielić tymi zmianami, które dzieją się w moim życiu. Tak powstał blog Zmiany Mamy.

Cały czas czułam potrzebę rozwijania się w tym kierunku, jednak trochę byłam zmęczona wyjazdami na warsztaty rodzicielskie do innych miast. Pomyślałam – a jakby tak te warsztaty organizować w Koszalinie? Pomysł, że mogłabym zadzwonić do Agnieszki Stein czy Małgosi Musiał i zaproponować im zorganizowanie ich warsztatów w Koszalinie był trochę przerażający i wydawał się nierealny, ale… założyłam firmę i w końcu to zrobiłam!

Czułam jak język Porozumienia bez Przemocy, rodzicielstwo bliskości, spotkania z Agnieszką Stein, Natalią Fedan, Małgosią Musiał zmieniają mój sposób myślenia. Jak z kogoś kto płynie z prądem życia, staję się kimś, kto chce o nim decydować i nadawać mu kształt. Chciałam być zadowolona ze swego życia. Odkryłam zupełną oczywistość – jeśli coś w moim życiu mi się nie podoba mogę to zmienić. Potrzebne jednak do tego było wzięcie odpowiedzialności za swoje życie.

Dlatego, gdy w pewnym momencie zaczęłam się boksować ze szkołą mojego syna i poczułam, że nie mam na tym polu żadnej sprawczości, pomyślałam sobie: – Nie! Chcę to zmienić! Jeśli mam być odpowiedzialna za naukę moich dzieci, to chcę być odpowiedzialna na moich zasadach.

Zaczęłam zgłębiać temat edukacji domowej i stwierdziłam, że to coś w sam raz dla nas. W ten sposób trzy lata temu rozpoczęłam wrzesień jako edukatorka domowa pierwszoklasistki i piątoklasisty. W tej chwili w edukacji domowej jest już cała trójka. Z absolutną pewnością mogę powiedzieć, że to była najlepsza decyzja naszego życia. Decyzja, która nas kompletnie zmieniła i ukształtowała na nowo.

Co nam daje edukacja domowa? Wolność, niezależność, sprawczość i odpowiedzialność. Mówiąc nam mam na myśli nas rodziców i nasze dzieci. Bo w tej chwili to one są odpowiedzialne za swoją naukę. To one decydują czy, jak i czego, w jakiej kolejności będą się uczyły. My jesteśmy od tego, by służyć im pomocą, ale najczęściej dopiero wtedy, gdy poproszą nas o pomoc. Po czterech latach doświadczeń nauki w szkole, była to dla mnie ogromna ulga. Ostatnie doświadczenia z edukacją zdalną sprawiły, że wielu rodziców też chce odzyskać wpływ na życie swojej rodziny. Napływ pytań o to, jak zacząć edukację domową, jak ona wygląda, czy to trudne i jak się do tego przygotować i czy trzeba rzucić pracę zawodową sprawił, że przyspieszyłam prace nad swoją książką „Edukacja domowa dla początkujących”, która powolutku powstawała od jakiegoś czasu. Zaowocowało to w końcu powstaniem e-booka, który jest idealną pozycją dla osób zastanawiających nad decyzją oraz tych, którzy już ją podjęli, ale nie do końca wiedzą co dalej. To taki pakiet startowy w edukację domową. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, by ze spokojem zacząć edukować domowo swoje dziecko.

Gdy istnieje prawdziwe, żywe zainteresowanie, dzieci mogą opanować nieprawdopodobny zakres wiedzy. Wystarczy im tylko go podsunąć. Dzięki ciekawym książkom nielubiany przedmiot może zmienić się w fascynujący proces zdobywania wiedzy. To, czego „nie da się nauczyć”, jakoś samo wchodzi do głowy. Obserwowałam to podczas trzech lat edukacji domowej moich dzieci.

Te trzy lata edukacji domowej to był także czas zatopienia się w różnych książkach. Szybko się okazało, że podręczniki są najmniej ciekawymi pozycjami na interesujący mnie temat i by przyswoić jakiś kawałek wiedzy, korzystaliśmy z zupełnie innych rzeczy, dużo bardziej interesujących – często rozszerzając zakres podstawy programowej. Gdy dodałam do tego moje doświadczenie księgarskie w otwarciu i prowadzeniu przez pierwszy rok stacjonarnej Księgarni Natuli w Szczecinie poczułam, że mam ochotę dzielić się z ludźmi całkiem nową i unikalną wiedzą, którą posiadam. W ten sposób Zmiany Mamy z bloga, gdzie dzieliłam się swoim rodzicielskim i edukacyjnym doświadczeniem stały się w styczniu tego roku jedyną w swoim rodzaju księgarnią internetową, gdzie możecie znaleźć artykuły edukacyjne da dzieci i młodzieży. Większość pozycji, które mamy w ofercie była testowana na naszych dzieciach, dlatego to co najbardziej lubię w tej pracy to możliwość doradzania innym, na co warto się zdecydować.

Zmiany Mamy to dopiero początkująca księgarnia internetowa. Istniejemy dopiero pół roku, ale bardzo podoba mi się ten moment. Jest jeszcze tyle rzeczy do poprawy. Tyle produktów do wymyślenia i stworzenia. To bardzo przyjemna myśl, że jeszcze tyle zmian przede mną. Bo zmiany są ekscytujące. Zwłaszcza Zmiany Mamy!

Baner-ED

 


Olga Śmierzewska jest dziennikarką, mamą edukującą trójkę swoich dzieci domowo (dwójka z nich nigdy nie chodziła do szkoły), absolwentką kursów trenerskich z zakresu Rodzicielstwa Bliskości u Agnieszki Stein oraz rocznego szkolenia z Porozumienia bez Przemocy.