MCN bulwar Ludzie
Fot. materiały prasowe

Inwestycje w kulturę i naukę

W Szczecinie sporo się dzieje. Przyjrzeliśmy się postępom dwóch inwestycji o szerszym niż miejski zasięgu, współfinansowanych ze środków unijnych będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego: budowom Teatru Polskiego i Morskiego Centrum Nauki.

 

Na pierwszej z nich trwają obecnie prace ziemne, za które odpowiada główny wykonawca, firma Budimex. Ich celem jest przygotowanie 17-metrowego wykopu pod obecnym budynkiem teatru, aby go następnie rozbudować i zmodernizować. Ten etap ma być gotowy jesienią. – Takich budów w skali kraju nie ma, dlatego gros prac wykonują bardzo wysoko wykwalifikowani specjaliści. Musimy dokładnie zabezpieczyć zarówno miejsce, jak i sam budynek od wewnątrz, aby był odpowiednio ściśnięty i stabilny – wyjaśnia Robert Najmrocki z firmy Budimex.

 

Teatr z rozmachem

Budimex wszedł na plac budowy 30 marca br., ale pracuje tam również wielu innych zachodniopomorskich przedsiębiorców, którzy wykonali już wycinkę drzew i krzewów oraz prace rozbiórkowe i zabezpieczające, przygotowali też skarpę pod przyszły parking.

Potrzeba głębokiego wykopu, bo to głównie pod ziemią będzie się mieścił przebudowany obiekt, w tym część sceny głównej na 610 miejsc oraz scena teatru szekspirowskiego na 320 miejsc. Zgodnie z projektem powstaną też 80-osobowa sala kabaretowa, wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc siedzących, garderoby, magazyny na rekwizyty i pomieszczenia służbowe.

Nowe sceny teatralne będą pierwszymi profesjonalnymi scenami dramatycznymi w Szczecinie. To będzie zupełnie nowa część kompleksu.

Żelbetowa konstrukcja zostanie maksymalnie wpisana w rzeźbę terenu. Ważnym elementem wykończenia stanie się szkło. Widzów ucieszy fakt, że teren wokół teatru także doczeka się zagospodarowania.

W maju teren inwestycji odwiedził marszałek Olgierd Geblewicz. – W czasie II wojny światowej, kiedy padła propozycja obcięcia wydatków na kulturę, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill powiedział, że jeżeli nie będziemy mieli kultury, to nie będziemy mieli czego bronić. Dziś mamy trudny czas, ale musimy pamiętać o ludziach kultury i kulturze. Realizujemy konsekwentnie rozbudowę i modernizację Teatru Polskiego w Szczecinie, inwestycję, na którą czekaliśmy dziesiątki lat – podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Koszt prac budowlanych to 196 mln zł. Inwestorem jest Teatr Polski w Szczecinie, a w sfinansowaniu inwestycji pomogą środki unijne z  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Statek na Łasztowni

Powstająca bryła w formie statku z daleka rzuca się w oczy i już przyciąga wielu zainteresowanych szczecinian. Elewacja ma przypominać ponakładane na siebie kontenery, a całość ma być stłumiona specjalną siatką. Tak będzie wyglądać Morskie Centrum Nauki.

– To okręt, który na stałe zacumuje przy Nabrzeżu Starówka w Szczecinie. Będzie nie tylko podkreślał nasze zachodniopomorskie i szczecińskie tradycje morskie, ale też inspirował kolejne pokolenia do rozkochania się w morzu. To miejsce będzie nadawało nowy ton tej części Szczecina i przyczyni się do dalszego rozwoju Łasztowni – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Inwestycja realizowana jest zgodnie z planem. Firma ERBUD wykonała dotychczas blisko 30 procent prac budowlanych, które objęły już parter, część podziemną i część drugiego piętra. Powstaje spektakularna kula planetarium o średnicy 13 metrów i powierzchni 531 metrów kwadratowych. Sporym wyzwaniem dla wykonawcy jest stworzenie jej idealnej geometrii. Sama kula będzie zawieszona na szkieletowej konstrukcji budynku w taki sposób, by sprawiać wrażenie unoszącej się w powietrzu bez podparcia. Docelowo planetarium pomieści na raz 87 widzów.

Obecnie trwa montaż próbnej elewacji i wykonywane są testy materiałów, z których ma być przygotowana. W maju br. projekt został odświeżony, tak by plany sprzed dziesięciu lat były zgodne z obecnymi trendami. – Chcemy, aby Morskie Centrum Nauki było wizytówką Pomorza Zachodniego, dlatego sporo uwagi przykładamy do każdego elementu inwestycji – podkreśla marszałek.

Kolejnym etapem będzie zainstalowanie wystawy. Budowa Morskiego Centrum Nauki powinna się zakończyć w pierwszej połowie 2021 r.