cover sad8sa Biznes
Fot. Explora.pl Adam Kaźmierski Fotografia

Budka Życia stanie w Koszalinie

Budka Życia to społeczny projekt mający poprawić bezpieczeństwo i świadomość mieszkańców miasta Koszalina (oraz turystów) w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora AED.

 

– Uważamy, że edukacja i zapobieganie są lepszym rozwiązaniem, niż brak reakcji, strach i niewiedza, która w wielu przypadkach może skutkować brakiem udzielenia pierwszej pomocy i potencjalną śmiercią osoby potrzebującej – mówi Tomasz Molesztak, koszalinianin, który od ponad dekady jest związany z szeroko pojętym ratownictwem w naszym mieście, i który od wielu lat uczy mieszkańców udzielania pierwszej pomocy.

Paulina Waluk-Szyperska i jej mąż Marek postawili sobie za cel poprawę dostępności defibrylatorów AED w Koszalinie. Michał Pelc, który już wcześniej starał się o to (m.in. poprzez zgłoszenie projektu w ramach funduszu obywatelskiego) wniósł do zespołu ogromne doświadczenie: 13 lat pracy w pogotowiu ratunkowym, status czynnego strażaka OSP, a od roku także praktyczną wiedzę dyspozytora numeru alarmowego 999.

Na zdjęciu (od lewej): Marek Szyperski, Paulina Waluk-Szyperska, Tomasz Molesztak, Michał Pelc
Na zdjęciu (od lewej): Marek Szyperski, Paulina Waluk-Szyperska, Tomasz Molesztak, Michał Pelc

Pani Paulina tak wspomina początki projektu: – Podczas zorganizowanego przeze mnie koszalińskiego spotkania społeczności „Era Nowych Kobiet by Joanna Przetakiewicz” – poświęconego m.in. udzielaniu pierwszej pomocy, uświadomiłam sobie, że w niektórych przypadkach użycie defibrylatora AED jest jedyną skuteczną metodą umożliwiającą uratowanie ludzkiego życia. Tym większe było moje zdziwienie, gdy prowadzący szkolenie Tomasz – wykwalifikowany ratownik medyczny – powiedział, że w Koszalinie dostęp do defibrylatorów AED jest bardzo trudny.

Pierwszym krokiem wspomnianego czteroosobowego zespołu jest uruchomienie publicznej zbiórki na postawienie Budki Życia. Przewidywany koszt projektu to 40 000 zł. Obejmuje on zakup defibrylatora AED, kapsuły bezpieczeństwa 24/7 dla AED, profesjonalnej apteczki, gaśnicy, legendarnej budki telefonicznej w stylu brytyjskim (jej transport, przygotowanie, zabezpieczenie, renowacja), pięcioletniego dostępu do systemu zdalnego monitorowania statusu oraz lokalizacji defibrylatora AED wraz z wymianą akcesoriów eksploatacyjnych i odpowiedniego oznakowania naszej Budki Życia. Nasza Budka Życia ma być dostępna 24/7 dla każdego. Bez żadnych ograniczeń.

– W Koszalinie mieszka około 100 tysięcy osób. Wystarczy, że co trzecia osoba, przekazałaby symboliczną złotówkę, aby udało nam się zrealizować projekt! – tłumaczy z entuzjazmem Marek Szyperski. – Do współpracy zaprosiliśmy władze miasta, bo bez ich pomocy nie będziemy w stanie postawić Budki Życia w samym sercu Koszalina – na placu przed ratuszem. A dla osób lub firm, które wspomogą projekt określoną kwotą, przygotowaliśmy specjalne niespodzianki.

Budka zostanie pomalowana przez dobrze znanego koszalinianom artystę Cukina.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie www.budkazycia.pl, kanałach społecznościowych (Facebook/Instagram: budkazycia) oraz pod hashtagiem #budkazycia. Zbiórka odbywa się za pośrednictwem serwisu SiePomaga.pl.

logo