123asdk20dfasd Kultura

PRESTIŻOWE KSIĄŻKI – Marzec 2020

Zdobywczynie_6aUla Ryciak: „Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata”

Autorka mająca na koncie bestsellerowe biografie („Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej”, „Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów”) oraz reportaże z pięciu kontynentów świata w swojej najnowszej książce podąża śladem pierwszych Polek – odkrywczyń. Co sprawiało, że porzucały spokojne życie i jechały tam, gdzie nikogo jeszcze nie było? Michalina Isaakowa, słynna poławiaczka motyli, samotnie wędrowała po Ameryce Południowej, spędziła dwa lata wśród Indian i w tajemniczych okolicznościach zniknęła. Jadwiga Toeplitz-Mrozowska (popularna przed wojną śpiewaczka i aktorka) podróżowała na norweskie Lofoty i Bliski Wschód, sporządzając mapy i wytyczając nowe szlaki. Jako pierwsza Polka samotnie dotarła do Tybetu. Maria Czaplicka pragnęła zostać antropologiem tak jak Bronisław Malinowski. Wyruszyła z ekspedycją naukową na Syberię, gdzie w ekstremalnych warunkach badała zwyczaje szamanów. Ula Ryciak prowadzi czytelnika szlakami bohaterek, pokazując nie tylko niezwykłe kobiety, ale również ograniczającą je presję społeczną, której przełamanie wymagało siły charakteru i odwagi.

 

 

ksiazki z dobrej strony_logo szareJohn Maxwell Coetzee: „Śmierć Jezusa”

Prowokacyjna powieść bestsellerowego południowoafrykańskiego pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla (2003) i dwukrotnie Nagrody Bookera. Na meczu piłki nożnej David spotyka tajemniczego mężczyznę. Za jego namową zostawia rodziców i przeprowadza się do sierocińca. Szybko zjednuje sobie uczniów. Zostaje obwołany bogiem.

Powieść Coetzeego jest mroczna, obrazoburcza. To osadzona we współczesnym świecie historia świętej rodziny. Jej lektura jest mocnym doświadczeniem, niezależnie od wyznawanej wiary i poglądów. Wyjątkowo prosta forma narracji i język przyjazny każdemu czytelnikowi sprawiają, że przeżywa się i rozważa kwestie trudne, a nieraz bolesne, opisane w niezwykle przystępnych i wyrazistych obrazach. Mistrzostwo formy polega na wyjątkowej dyscyplinie, z jaką Coetzee skonstruował tę książkę. Można pokusić się o ocenę, że nie tylko jest to najlepsza część trylogii o Davidzie, ale że dwie poprzednie były zaledwie przygotowaniem do tego dzieła. „Śmierć Jezusa” nie straciłaby nic na wartości, gdyby dwa wcześniej wydane tomy jej nie poprzedziły. Warto polecać ją jako dzieło odrębne, osobne i rozpatrywać samo w sobie.

 

 

Strumillo_Powidoki_okladka_prezentacjaAndrzej Strumiłło: „Powidoki. Wiersze i zapiski z lat 1947-2019″

Obecnie już 93-letni Andrzej Strumiłło sobie tylko wiadomym sposobem łączy rozliczne talenty – jest równocześnie rzeźbiarzem, grafikiem, malarzem, rysownikiem, fotografem, ilustratorem, poetą, diarystą, edytorem, scenografem, wystawiennikiem, kolekcjonerem dzieł sztuki, podróżnikiem, hodowcą koni arabskich, profesorem wykładającym na uczelniach artystycznych, animatorem wydarzeń kulturalnych. Po wojnie repatriował się z Nowogródczyzny do Lublina. Studiował w PWSSP w Łodzi u Władysława Strzemińskiego i w krakowskiej ASP, razem z Tadeuszem Wróblewskim, Andrzejem Wajdą i Janem Tarasinem. Zwiedził wiele krajów, widział wojnę w Wietnamie, przeszedł z plecakiem tysiące kilometrów syberyjskiej tajgi, poznał Tajlandię, Chiny, Japonię, Mongolię, Indie, Nepal, przemierzył Himalaje, Ałtaj, Kraj Chabarowski, Kaukaz, pustynię Gobi. Obok rysunków, grafik i fotografii powstawały wtedy także wiersze, utrwalające momenty olśnień, przemyśleń inspirowanych przez myśl Wschodu, tradycje taoistyczne i buddyjskie. Wybór z 72 lat twórczości prezentuje to, co w poezji Andrzeja Strumiłły najlepsze.

 

 

O-rzeczach-waznych_1aAbp Grzegorz Ryś: „O rzeczach ważnych”

Czy Kościół w Polsce utracił wiarygodność? Co robić wobec rosnącej agresji w życiu publicznym? Jak zachować wiarę w czasach zgorszenia? Czy miłość jest możliwa, czy jest tylko pięknym marzeniem? Co z katolikami, którzy nie odnajdują dziś swojego miejsca w Kościele? Odpowiedzi abpa Rysia wymykają się schematom, bo on sam daleki jest od stereotypu pysznego hierarchy. Tym, co je łączy, jest zachęta, aby wracać do rzeczy prostych. Osobiste spotkanie z kimś „z drugiej strony barykady”, wypowiedzenie słowa „przepraszam”, zainteresowanie się, kto w twoim bloku spędza święta samotnie, w każdej sytuacji sięgnięcie do Ewangelii, może skutecznie odmienić twoje życie – przekonuje abp Ryś. A inny „nietypowy” duchowny, kardynał Konrad Krajewski, mówi o tej książce: „Kiedy czytam teksty abp. Grzegorza, to mam wrażenie, że Bóg we mnie oddycha. A on sam, w tym co głosi i jak żyje, staje się dowodem na istnienie Boga!”