20200108 112453 Motoryzacja

Volkswagen Tiguan 2.0 TSI 4MOTION 140 kW 190 KM Sprawdza się w każdych warunkach

Tym razem Małgorzata Hołub-Kowalik siadła za kierownicą SUV-a. Wypróbowała Tiguana w jeździe miejskiej, kilkusetkilometrowej podróży w góry i w samych górach, gdzie akurat mimo ciepłej zimy było trochę śniegu i mrozu. Znakomita lekkoatletka od kilku miesięcy w każdym wydaniu „Prestiżu” prezentuje Czytelnikom swoje wrażenia z jazdy autami marki Volkswagen oferowanymi przez autoryzowany koszaliński salon marki.

 

„Pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy, kiedy zajęłam miejsce za kierownicą Tiguana: „Jak tu jest wygodnie”. Fotele z precyzyjnym sterowaniem dopasowują się do sylwetki, a specjalne małe poduszki pozwalają na dodatkowe podparcie lędźwiowej partii kręgosłupa. Ponadto fotele zapamiętują przy tym ustawienia dla trzech kolejnych kierowców, tak więc wsiadając do auta po kimś, nie musimy od nowa wszystkiego regulować. Nawet wysoki mężczyzna, (-jak mój mąż), może czuć się komfortowo, bo miejsca w Tiguanie jest dużo.

Rzut oka po kabinie i od razu można powiedzieć bez wahania, że wszystko jest idealnie dopracowane. Zarówno nowy Tiguan, jak i nowy Passat, który również już Państwu rekomendowałam, pod tym względem estetyki sympatycznie zaskakują. Bardzo dobra jakość materiałów, wysmakowane szczegóły, ogólna spójność dają miły, przyjazny efekt.

Obecnie ogromne znaczenie dla wrażeń estetycznych mają rozwiązania multimedialne. Tutaj Tiguan jest według mnie bliski ideału. Elektroniki i rozmaitych wyświetlanych elementów jest dużo, ale nie powodują one odczucia przesytu czy chaosu. Do tego jakość dźwięku jest znakomita. To ważne, kiedy ma się czas na słuchanie muzyki albo radia najczęściej tylko podczas jazdy samochodem.

Pięknie wyglądają wyświetlane zegary, podające rozmaite parametry jazdy. Ich wielkość można regulować. Między nimi może zaś pojawiać się obraz trasy z nawigacji. Jeśli potrzebny jest on w większym formacie można ustawić go na głównym, środkowym wyświetlaczu. Od razu trzeba tu dodać, że wyświetlacz główny, tak ja ten naprzeciw oczu kierowcy, mają doskonałą rozdzielczość.

Warto z rzeczy związanych z użytecznością podkreślić jeszcze podświetlenie ledowe, dzięki któremu po zapadnięciu zmierzchu wszelkie istotne elementy wewnętrzne takie jak: przyciski czy schowki są doskonale widoczne. Podświetlone są również klamki w drzwiach, lusterka do makijażu oraz przestrzeń wokół nóg, a także listwy progowe oraz listwy dekoracyjne z przodu i z tyłu.

Silnik, jaki testowaliśmy, to jednostka napędowa z dużym momentem obrotowym. Powoduje to, że samochód zachowuje równą dynamikę niezależnie od prędkości. Przyspiesza tak samo dynamicznie ze 120 do 140 km/h jak z 80 do 100 km/h. Doceniamy to, gdy trzeba wyprzedzić jakieś auto albo z innych powodów zareagować zdecydowanie.

Jak już wspomniałam, w Tiguanie jest dużo miejsca. W stosunku do poprzedniej generacji tego modelu przybyło przestrzeni zarówno dla pasażerów, jak i na bagaż. Bagażnik mieści o 145 litrów pakunków więcej niż bagażnik w poprzedniku. Tylną kanapę można przesuwać w zakresie 18 cm i regulować jej oparcie; zależnie od jej ustawienia bagażnik mieści od 520 do 615 l. Po całkowitym złożeniu siedzeń powstanie ładownia o pojemności 1655 l.

Auto daje poczucie bezpieczeństwa. Pewnie trzyma się drogi. Na długich trasach przydaje się system rozpoznający zmęczenie kierowcy, ostrzegający o niebezpieczeństwie w przypadku stwierdzenia przemęczenia osoby prowadzącej pojazd. Przy prędkości powyżej 65 km/h analizuje on na przykład ruchy kierownicą i sposób używania pedałów i w przypadku zauważenia odstępstw od zachowania typowego, dźwiękiem i komunikatem na wyświetlaczu sygnalizuje kierowcy spadek koncentracji, sugerując przerwę na odpoczynek.

 

 

Volkswagen Tiguan 2.0 TSI 4MOTION 140 kW 190 KM

Skrzynia biegów: automatyczna, DSG 7-stopniowa
Zużycie paliwa*: 9 l/100km
Średni poziom Emisji CO2*: 204 g/km
Pojemność silnika – 1.984 cm3
Moc max – 140 KW/190 KM
Max moment obr. – 320 Nm / 1500 – 4100 1/min
Skrzynia biegów – automat DSG 7-stopniowa
Masa własna: 1695 kg
Dopuszczalna masa całkowita: 2230 kg
Prędkość max: 214 km/h
Długość: 4486 mm
Szerokość: 1839 mm
Wysokość: 1654 mm
Wysokość z otwartą pokrywą bagażnika: 2087 mm
Pojemność bagażnika: 615/1655 litrów