Bryła schody Biznes
Fotografie: Agnieszka Orsa

Projektowanie – życiowa pasja

Panie Oksana i Olga są siostrami. Oprócz pokrewieństwa i siostrzanej miłości, łączy je jeszcze to, że wykonują pracę, która jest jednocześnie ich pasją i która przynosi im ogromną satysfakcję. Pasja zaś ma swe źródło w domu rodzinnym i oddziedziczonych po rodzicach talentach.

 

Oksana Popowicz-Beck przed trzema laty założyła firmę Pracownia Artystyczna Zjawiskowe Torty. Wcześniej przez 10 lat pracowała na etacie (z wykształcenia jest geodetą), ale dopiero „na swoim” poczuła, że robi to, co powinna. Jak mówi, wcześniej piekła dla rodziny. – Zawsze lubiłam piec i gotować, a nauczyłam się tego od babci i mamy. Dostałam od nich solidny fundament pod to, czym zajmuję się obecnie.

Pani Olga Popowicz-Bryła dodaje: – Siostra zawsze miała smykałkę artystyczną. Podobnie jak ja wyczucie estetyki i dar artystyczny odziedziczyła po babci i mamie, a cierpliwość, której ja mam znacznie mniej, wzięła za to po tacie.

 

 

Zjawiskowe Torty w krótkim czasie stały się w Koszalinie znaną marką – zgodnie z nazwą, głównie z tortów, ale firma oferuje również wyjątkowe pierniki, mufinki, słodkie stoły na specjalne okazje. Powstają one w domowej pracowni. Klienci zamawiają słodkości przez Internet. Jeśli potrzebne jest osobiste spotkanie, muszą się wcześniej umówić, bo pracownia nie ma stałych godzin pracy. – To nas wyróżnia od zwykłych cukierni, że u nas słodkości nie czekają na klienta, a wykonywane są dla niego na konkretne zamówienie – wyjaśnia Oksana Popowicz-Beck. – I na dokładkę najczęściej według jego oryginalnego pomysłu. Najczęściej są to torty na wesela, urodziny, komunie.

Są tacy, którzy raz zamówiwszy tort, powracają systematycznie. Są również coraz to nowi, którzy słyszeli o wyrobach pani Oksany od znajomych: – Bardzo doceniam to, że klienci wracają albo rekomendują mnie innym osobom – podkreśla.

Jakie torty smakują klientom najbardziej? – Malinowy z bezą cieszy się dużym uznaniem, ale wszystko zależy od człowieka, bo każdy ma swój indywidualny gust, a klienci zazwyczaj wracają po ten, który już znają – wyjaśnia pani Oksana.

 

 

si-6761

 

 

Przykłady tortów i innych wypieków można obejrzeć na stronie internetowej pracowni, tam również wymienione są kompozycje smakowe. Przygotowanie słodkości z dnia na dzień jest raczej niemożliwe, gdyż wykonanie tortu wymaga czasu potrzebnego na stworzenie dekoracji oraz jego poszczególnych elementów. Wszystko jest wykonywane ręcznie – od biszkoptu po ostatnie ozdoby. – Uogólniając torty dzielimy na te z masą cukrową i bez masy – wyjaśnia pani Oksana. – Do wnętrza wykorzystuję serek mascarpone i śmietankę, którym nadaję rozmaite smaki. Dla ludzi, którzy nie lubią tortów w stylu angielskim czyli tych z  masą cukrową, alternatywą są torty semi-naked, czyli tak zwane „półnagie” – ocierane kremem. W nich zewnętrzną warstwę stanowi krem na bazie bezy, który po wyschnięciu tworzy gładką powierzchnię. Pracownia wykonuje także torty naked, w których widoczne są warstwy biszkoptu przekładane kremem. Do dekoracji tortów bez masy używa się kwiatów lub owoców, ewentualnie ozdób wykonanych z masy cukrowej.

 

Pani Oksana przyznaje, że otwierając pracownię borykała się z różnymi problemami i obawami, ale pomogło jej wsparcie bliskich. Odważyła się i odniosła sukces: – Bez nich byłoby mi dużo trudniej – przyznaje. – Czułam, że bardzo mi kibicują i że zawsze mogę na nich liczyć, zwłaszcza na męża, siostrę i teściową.

Również w pracy Olgi Popowicz-Bryły odziedziczony w genach zmysł artystyczny odgrywa ważną rolę. Pani Olga jest absolwentką Politechniki Koszalińskiej, kierunków Wzornictwo i Architektura Wnętrz. W pracy stawia przede wszystkim na oryginalność, a także funkcjonalność i ergonomię. Po studiach wyjechała do Warszawy i zajmowała się tam projektowaniem, głównie lamp. Po powrocie do Koszalina zajęła się wnętrzami, najpierw pracując w studiu projektowym, a później na własny rachunek. Firmę pod nazwą Bryła Wnętrza – Studio Projektowe założyła dziewięć lat temu.

Urządza wnętrza mieszkalne – domy, apartamenty i mieszkania, ale również biura i przestrzenie publiczne jak przychodnie albo gabinety lekarskie. – To jest praca, która nie nudzi. Można się wykazać wyobraźnią i kreatywnością – podkreśla pani Olga. – Tak jak u Oksany projekty się różnią. Różni są klienci i ich oczekiwania. Wielu wraca z kolejnymi zleceniami. To znaczy, że zyskałam ich zaufanie. Więzi między nami się zacieśniają i jest to już inna relacja, pracuje się łatwiej.

Olga Popowicz-Bryła należy do tych projektantów, którzy nie występują wobec klienta ex catedra, z pozycji autorytetu, tylko wsłuchuje się w ich oczekiwania, wyobrażenia. – Chcę dobrze poznać osobę, dla której projektuję miejsce jej życia albo pracy – wyjaśnia. – Bez wiedzy o tym, w jakich kolorach czuje się dobrze, a jakich nie lubi, co ją inspiruje, co ceni, jaką estetykę preferuje, projekt nie będzie kompletny i trafiony.

 

Pani Olga podkreśla, że dużo zawdzięcza wzorcom wyniesionym z domu: – Zdolności manualne Oksany i moje myślenie przestrzenne dziedziczymy po naszych rodzicach i dziadkach. I ważne jest to, że choć mamy różne działalności, to się nawzajem bardzo wspieramy i możemy na siebie liczyć. Kiedy siostra potrzebuje pomocy, zawsze przyjdę jej coś tam „pomieszać”. Podobnie ja pytam ją o opinię na temat projektów. Nasza mama ukończyła szkołę plastyczną. Ciągle coś zmieniała w domu, mimo że w tamtych czasach było to trudne ze względu na brak materiałów i pustki w sklepach. My mamy to po niej, że nie boimy się kolorów, nie boimy się wyzwań. Po tacie odziedziczyłyśmy skrupulatność. Tata zawsze był dokładny we wszystkim co robił. Pomagał nam w pracach plastycznych, robił wszystko ładnie i dokładnie. Wraz z siostrą możemy śmiało stwierdzić, że to co robimy nie jest przypadkiem. Wchłonęłyśmy w domu rodzinnym wzorce, które teraz procentują. Największą satysfakcję w naszej pracy stanowi efekt końcowy – u siostry pięknie wykonany tort, a u mnie ciekawie zaprojektowana przestrzeń. Zadowolenie zleceniodawców sprawia nam ogromną radość i motywuje do dalszej pracy.

 

 

Bryła Wnętrza Studio Projektowe Olga Popowicz-Bryła

tel.: +48 888 160 228
www.bryla-wnetrza.pl
studio@bryla-wnetrza.pl

 

Pracownia Artystyczna Zjawiskowe Torty Oksana Popowicz-Beck

tel.: +48 608 450 549
www.zjawiskowetorty.pl
zjawiskowetorty@gmail.com