znak cover02020 Kultura

Prestiżowe książki – Nowości i hity wydawnictwa Znak

Budzynska_Ja-nie-mam-duszy_3DgrzbNatalia Budzyńska: „Ja nie mam duszy”

Zamurowane okno, brak mebli, strzępki słomy służące za materac, a przede wszystkim naga, wychudzona kobieta z obłędem w oczach – to ujrzeli policjanci po wejściu do celi w krakowskim klasztorze karmelitanek bosych. Barbarę Ubryk przetrzymywano w tym nieogrzewanym, wypełnionym smrodem odchodów pomieszczeniu ponad 20 lat. O jej historii dyskutowano w Wiedniu, Paryżu i Nowym Jorku. W Krakowie – gdy prasa ujawniła sprawę – wybuchły zamieszki, tłum powybijał okna w klasztorach, obrzucił zakonników kamieniami, raniąc wiele osób. Na ulicach pojawiło się wojsko. Przetrzymywana przez współsiostry zakonnica dla wielu stała się kolejnym argumentem za koniecznością zlikwidowania zakonów. Tymczasem sama Barbara nie potrzebowała ideologicznych wojen, lecz jedynie troski, jaką chorych umysłowo obdarzono dopiero sto lat później.

 

 

Essinger_Algorytm_Ady_3DgrzbJames Essinger: „Algorytm Ady”

Gdyby dwa wieki temu pomysł Ady Lovelace został uznany za genialne odkrycie, a nie szaleńczy wymysł, era komputerów mogłaby rozpocząć się o wiele wcześniej. W XIX-wiecznej Anglii, w cieniu skandalu wokół kazirodczego związku lorda Byrona rozwija się niebywały talent jego córki. Starannie edukowana od najmłodszych lat Ada ma śmiałe marzenia o lataniu, serce do poezji i niezwykle analityczny umysł. W tym czasie trudno było uwierzyć, że to właśnie kobieta może być autorem innowacyjnego algorytmu. Dlaczego jej odkrycie nie zyskało zasłużonego rozgłosu? Czy przyjaźń Ady Lovelace i Charlesa Babbage’a, u boku którego rozwija swoje zainteresowania, zostanie wystawiona na próbę? „Algorytm Ady” to inspirująca historia nieprzeciętnie inteligentnej i ambitnej kobiety, która musi zmierzyć się ze zdominowanym przez mężczyzn światem nauki.

 

 

Tymowska_Jane-Goodall_3Dgrzb_popr3Danuta Tymowska: „ Jane Goodall. Pani od szympansów”

To pierwsza biografia jednej z najbardziej wyjątkowych i wpływowych kobiet naszych czasów, znanej na całym świecie społecznej aktywistki, ikony ekologii, propagatorki praw zwierząt i poszanowania przyrody. Opowieść o sile i pasji. Choć nikt w nią nie wierzył, jej przełomowe odkrycia uznano za jedne z najważniejszych osiągnięć nauki minionego wieku. To także książka o niezwykłej więzi człowieka ze światem zwierząt. Ta książka to pierwszy pełny obraz życia niezwykłej kobiety, która miała odwagę sięgnąć po marzenia.

Autorka, Danuta Tymowska, to biolożka, tłumaczka, nauczycielka, absolwentka literatury angielskiej na Cambridge University, redaktorka PWN, miłośniczka zwierząt. Obecnie mieszka w Kanadzie z mężem, synami i kotką Shebą.

 

 

unnamedAndrea Pitzer: „Noc, która się nie kończy. Historia obozów koncentracyjnych”

Nie trafiłeś tu z wyroku sądu i nie znasz daty końca swej kary. Nie posiadasz żadnych praw. Głodujesz, jeśli oni tak zadecydują. Pracujesz, kiedy ci każą. Umierasz na ich rozkaz.

Historia obozów koncentracyjnych nie zaczyna się wraz z nastaniem ideologii nazistowskiej i nie kończy się wyzwoleniem Auschwitz. Pierwszy obóz powstaje poza Europą, gdy Adolf Hitler ma zaledwie siedem lat. Kolejne pojawiają się na sześciu kontynentach, w niemal każdym kraju.

Minęło 75 lat od wyzwolenia Auschwitz, jednak od ponad 100 lat nie nastał moment, w którym mapa świata byłaby całkowicie wolna od obozów koncentracyjnych. Ile było i jest warte zapewnienie „nigdy więcej”? Ofiary imperiów kolonialnych, sowieckich łagrów, nazistowskich obozów śmierci, obozów hiszpańskich, chorwackich, włoskich, amerykańskich, brytyjskich, chińskich, koreańskich liczone są w milionach. Nie chcemy pamiętać o tym, że obozy koncentracyjne to nie tylko historia, lecz także nasza teraźniejszość.