Nowocześnie myślący i mądrzy pracodawcy doskonale wiedzą, że ich największym potencjałem są ludzie, których zatrudniają, zatem warto ich doceniać, motywować, dbać o ich zdrowie i psychikę. Z kolei pracownicy szukają dziś firm, które są w stanie zapewnić im atrakcyjne aktywności wynagradzające zaangażowanie. Niebawem Strefa 3L ruszy z inspirowanym ideą wellbeing projekt oferujący firmom rozbudowany program zajęć prozdrowotnych, który fantastycznie sprawdzi się w roli benefitów.

 

bodendorf 4Wellbeing oznacza dosłownie dobrostan. Poczucie komfortu, balansu i życiowej harmonii. Składa się na niego dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Coraz więcej pracodawców decyduje się na wprowadzanie tej idei w swoich firmach, bo inwestycja w dobre samopoczucie pracowników to zapewnienie sobie doskonale zmotywowanego zespołu, dobrej atmosfery i wzmocnienie pozytywnego wizerunku na rynku pracy. W terminologii HR nosi to nazwę „employer branding”, a więc budowania marki „pracodawcy z wyboru”. Takiego któremu zależy na pracownikach, więc oferuje im coś w bonusie, a dzięki temu jest dla nich bardziej atrakcyjny. Bonus najczęściej przyjmuje formę tzw. benefitu o działaniu prozdrowotnym, bo właśnie sfera zdrowego stylu życia jest najbardziej warta wsparcia w kontekście wellbeingu. Mogą to być warsztaty, zajęcia sportowe, integracyjne, relaksacyjne czy edukacyjne. Zdrowy i zadowolony pracownik jest bezcenny – lojalny, chętny do wyzwań, efektywniejszy.

Program został pomyślany tak, by zaspokoić różne potrzeby, a korzystające z niego firmy mogły wybrać to, co najlepiej sprawdzi się konkretnie w ich środowisku pracy. Oscyluje wokół czterech komplementarnych zagadnień: aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, redukcji stresu oraz motywacji. Każde z nich realizowane jest w formie różnych zajęć.

Pierwszą grupę stanowią warsztaty. Do wyboru są antystresowe – pomogą w poznaniu źródeł stresu w pracy oraz nauczą, jak sobie z nim radzić; oddechowe obejmują naukę technik relaksacyjnych; motywacyjne, prowadzone w lekkiej, integracyjnej formie, pozwalają pracować nad lepszą samooceną i docenić wartość efektywnej pracy jako elementu samorozwoju; warsztaty ćwiczeń rozluźniających mięśnie pleców, szyi i rąk doskonale sprawdzą się w przypadku pracowników, którzy cierpią na dolegliwości bólowe związane z siedzącym lub stojącym trybem pracy – mogą się odbyć się przy biurkach, w pomieszczeniu socjalnym, małej sali lub w Strefie 3L.

Kolejną propozycją są szkolenia. Kompleksowe poświęcone zostanie kulturze wellbeing – uczy, jak podnieść prestiż firmy i stworzyć bardziej zrównoważone, a tym samym atrakcyjniejsze środowisko pracy. Pracownicy uczą się natomiast, jak prawidłowo się odżywiać, planować aktywność fizyczną i dopasować ją do własnych możliwości, a także jak radzić sobie ze stresem i w jaki sposób się motywować.

Odrębne szkolenie poświęcone zostanie zasadom zdrowego odżywiania. Złe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia, „zajadanie stresu”, wypijanie hektolitrów kawy i napojów energetyzujących – często niestety „celebrowane” w pracy – przyczyniają się m.in. do wystąpienia nadwagi. Warto zdać sobie sprawę, że jest ona szkodliwa nie tylko w wymiarze jednostkowym, ale może mieć realny wpływ na jakość pracy. – Nadwaga i otyłość to globalny problem, który sprawia, że sprawność fizyczna i wydolność pracowników jest mniejsza – potwierdza Waldemar Ślęzak, lekarz medycyny pracy, specjalista chorób wewnętrznych, medycyny morskiej i tropikalnej. – Problem dotyczy nie tylko pracowników biurowych, ale także wielu zawodów, w których mimo pozornej mobilności praca jest statyczna, np. kierowców. Pracownik otyły i mniej sprawny fizycznie jest bardziej senny, mniej skłonny do wysiłku umysłowego. Z punktu widzenia pracodawcy warto sprzyjać aktywności fizycznej pracowników. Tym bardziej że osoby z otyłością czy innymi czynnikami ryzyka związanymi z niezdrowym trybem życia, mają przy badaniach okresowych skracany okres zdolności do pracy, co zwiększa częstotliwość badań i w związku z tym koszty zatrudnienia.

Część programu związana z aktywnością fizyczną uprawnia do korzystania z treningu obwodowego Milon i treningu personalnego EMS, diaqgnostyki FMS i analizy składu ciała w Strefie 3L. W ramach treningów pracownicy otrzymują profesjonalną opiekę, korzystają z innowacyjnego sprzętu, w komfortowej, kameralnej przestrzeni. Same ćwiczenia są łatwe, bezpieczne, mogą z nich skorzystać zarówno osoby młodsze i starsze, niewysportowane, zaniedbane ruchowo, z różnymi chorobami i dysfunkcjami aparatu ruchu, jak również osoby z większą sprawnością fizyczną.

Do wyboru w ramach programu są także masaże biurowe – wykonywane w miejscu pracy lub w spa Strefy 3L, a opracowane na podstawie eksperckiej wiedzy i najlepszych technik przez doświadczonych fizjoterapeutów. Zresztą wszystkie wymienione zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów: masażystów, trenerów, dietetyków, coachów. Dobór zajęć, ich częstotliwość, czas współpracy oraz wielkość grup ustalane będą indywidualnie, zgodnie z charakterem firmy i rodzajem wykonywanej pracy. Program pozwala na dużą elastyczność, bo w roli benefitu można wybrać jedną aktywność prozdrowotną lub połączyć kilka.

 

Programy można realizować między innymi poprzez dotacje z UE.

Informacje: tel. 601 219 230; info@strefa3l.pl

 

 


Wellbeing – Korzyści dla firmy

– wyjątkowy benefit dla pracowników, skrojony na miarę potrzeb

– mądrze wydany budżet: pełna kontrola nad wykorzystaniem benefitu

– wzmocnienie wizerunku firmy jako przyjaznej pracownikom

– realny wpływ na polepszenie zdrowia w firmie

– zmniejszone dolegliwości bólowych i lepsza atmosfera w pracy

– mniej urlopów zdrowotnych i zmniejszona rotacja pracowników

– doskonałe narzędzie wzmacniające więzi zespołów w firmie

 

Wellbeing – korzyści dla pracownika

– lepsze postrzeganie swojego pracodawcy i miejsca pracy

– zmniejszenie poziomu stresu i napięcia

– zredukowanie odczuwalnego bólu i dolegliwości spowodowanych pracą

– zredukowanie odczuwalnego zmęczenia

– lepsze samopoczucie i poprawa koncentracji

– zwiększenie wydajności i efektywności

– zwiększone poczucia work-life balance i wprowadzenie prawdziwej kultury wellbeing do organizacji

– zwiększenie motywacji do pracy

 


– Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby dorosłe w wieku między 18 a 65 rokiem życia powinny dążyć do utrzymania aktywności fizycznej: na poziomie umiarkowanym 30 min. 5 razy w tygodniu, na poziomie intensywnym przez co najmniej 20 min. trzy razy w tygodniu. Co najmniej 2–3 razy w tygodniu powinno się wykonywać ćwiczenia zwiększające wytrzymałość mięśni i ich siłę.

– Badania American College of Sports Medicine dowodzą, że pracownicy, którzy spędzają 30–60 minut w czasie lunchu ćwicząc, są średnio 15 proc. bardziej produktywni tego dnia.

– Ok. 50– 60 proc. wszystkich traconych dni roboczych ma związek ze stresem.

– Godzina siedzenia skraca życie o 21 minut. To więcej niż jeden wypalony papieros!

  • Gdyby co drugi nieaktywny fizycznie Polak zaczął ćwiczyć, to rocznie liczba zawałów mogłaby spaść blisko o 11 tysięcy.

 

 

Strefa 3L ul. Jana Matejki 1, Koszalin

 

www.strefa3L.pl, kontakt@strefa3l.pl

Czynne w godzinach:
pon-pt: 8.00-22.00
sob: 9.00-14.00

#więcej niż trening