Oprócz „bezpieczny” słowem najczęściej kojarzącym się przeciętnemu kierowcy z Volvo jest „kombi”. Auta szwedzkiej marki w tej właśnie wersji (wielu kolejnych generacji) pojawiały się na przestrzeni dziesiątek lat w setkach filmów jako synonim komfortowego auta rodzinnego. Producent szanuje własną tradycję i nadal ma w ofercie kombi. Ale jakie! Volvo V90 to luksusowa limuzyna – wciąż tak samo bezpieczna, komfortowa i pakowna, ale teraz również inteligentna i szykowna.

Volvo V90 Studio Profile

Volvo V90 Studio Profile

Volvo V90 to doskonały przykład auta kombi. To połączenie eleganckiego designu i luksusu, dzięki którym każda podróż jest wyjątkowa, a intuicyjnie sterowana technologia dodatkowo ułatwia życie. Znakomite materiały, uporządkowany design i nadzwyczajna dbałość o szczegóły składają się na kabinę, w której każdy podróżuje „pierwszą klasą”. Całkowita harmonia formy i funkcji.

Dzięki szczecińskiej firmie Auto Bruno mieliśmy okazję popróbować jazdy nowym Volvo V90 w wersji Inscription. Bez żadnej przesady można powiedzieć, że to przyjemne doznanie luksusu – dzięki 18-calowym 10-ramiennym szlifowanym obręczom aluminiowym, klamkom w kolorze nadwozia z chromowanym obramowaniem, skórzanej tapicerce, 12-calowemu wyświetlaczowi kierowcy i elementom dekoracyjnym Linear Walnut.

 

Nie tylko wygląd

Nowa technologia Volvo jazdy półautonomicznej Pilot Assist redukuje stres związany z prowadzeniem samochodu i pozwala cieszyć się jazdą. Na drogach z prawidłowymi oznaczeniami pasów ruchu jazda jest płynna od momentu ruszania. Układ ułatwia wygodne podążanie za samochodami na danym pasie ruchu, utrzymując przy tym ustawioną prędkość i odległość od pojazdu poprzedzającego.

Układ Pilot Assist można w łatwy sposób aktywować przyciskami na kierownicy. Wspomaganie kierowania jest uruchamiane w chwili wykrycia przez układ oznaczeń pasa ruchu po obu stronach pojazdu. Wspomaganie jest aktywne od momentu ruszenia aż do prędkości autostradowej. Działanie układu można w każdej chwili przerwać przez naciśnięcie pedału hamulca, gazu, obrócenie kierownicą albo zdjęcie rąk z kierownicy.

 

Tempomat adaptacyjny

System Adaptive Cruise Control pomaga utrzymywać ustawiony odstęp od samochodu jadącego z przodu przy każdej prędkości do 200 km/h. System ten jest przydatnym partnerem, który zapewnia relaks podczas podróży. Wystarczy wybrać prędkość jazdy i żądaną odległość od poprzedzającego pojazdu. System będzie utrzymywać zadaną prędkość lub – w razie potrzeby – zmniejszał ją w celu zachowania bezpiecznego odstępu między samochodami. Gdy droga jest pusta, samochód powraca do wybranej prędkości. Przy prędkości powyżej 70 km/h system Adaptive Cruise Control dodatkowo ułatwia wyprzedzanie: wystarczy, że włączysz kierunkowskaz, a system na krótko zwiększy prędkość pojazdu, aby umożliwić Ci szybsze i skuteczniejsze wykonanie manewru wyprzedzania. W dowolnym momencie możesz także wybrać tradycyjny układ automatycznej kontroli prędkości jazdy.

Układ monitorowania pasa ruchu

Jeśli samochód zacznie zbaczać z kursu, układ monitorowania pasa ruchu (należący do standardowego wyposażenia) ostrzeże kierowcę o tym, a w razie potrzeby podejmie delikatną interwencję wyczuwalną na kierownicy, by pomóc utrzymać pojazd na pasie.

Funkcja ta wykorzystuje zaawansowaną kamerę o wysokiej rozdzielczości do odczytywania znaków poziomych na jezdni i pomaga kontrolować pozycję samochodu na drodze. Jeśli pojazd zbliży się do linii na jezdni, układ delikatnie skieruje go z powrotem na środek pasa ruchu. A jeśli pomimo to dojdzie do niezamierzonego przejechania przez linię pasa ruchu, zostaniemy ostrzeżeni wyczuwalnymi wibracjami kierownicy i sygnałem dźwiękowym. Gdy celowo zmieniamy pasy ruchu i używamy kierunkowskazów, układ monitorowania pasa ruchu nie zadziała.

 

Lepszy widok

Dostępna w V90 kamera 360˚ ułatwia parkowanie, wyświetlając obraz samochodu i jego otoczenia z lotu ptaka. Przydaje się zwłaszcza podczas manewrów w ciasnych miejscach. Obraz z czterech szerokokątnych kamer widoczny jest na dotykowym ekranie centralnym przy prędkości do 10 km/h.

 

Idealne parkowanie

V90 potrafi zaparkować się samo. Pilot parkowania (Park Assist Pilot) korzysta z czujników, by zmierzyć wolne miejsce parkingowe, po czym informuje kierowcę, czy jest go dosyć. Wystarczy, że miejsce będzie dłuższe od samochodu zaledwie o 20 procent. Teraz wystarczy, że zgodnie z poleceniami wyświetlanymi na ekranie będziemy operować skrzynią biegów, gazem i hamulcem, a V90 samo zatroszczy się o resztę.

 

Inny świat

Trudno wrócić do zwyczajnego samochodu, kiedy doświadczyło się jazdy Volvo S90 lub Volvo V90. Omówiliśmy zaledwie kilka z kilkudziesięciu nowoczesnych rozwiązań w nich zastosowanych. Wszystkie razem powodują, że prowadzenie staje się przyjemnością.

Nieprawdą jest, że mieszkając w Koszalinie nie można „przymierzyć się” do auta marki Volvo. Wspomniana firma Auto Bruno umożliwia – po uprzednim umówieniu się telefonicznym – jazdy próbne w naszym mieście. Wystarczy zadzwonić pod numer 690 197 486, a pan Mariusz Niepsuj – Doradca ds.Kluczowych Klientów Flotowych – ustali z Państwem szczegóły.

 


 

Kontakt:

Tel: 690 197 486
m.niepsuj@autobruno.dealervolvo.pl
Auto Bruno, ulica Pomorska 115B, 70-812 Szczecin;
salon@autobruno.dealervolvo.pl
serwis@autobruno.dealervolvo.pl

 

Volvo V90, wersja 4D AWD – parametry techniczne:

Pojemność (cm3) – 1969
Moc maksymalna (KM) – 190
Moc maksymalna (obr./min) – 4250
Maks. moment obrotowy (Nm) – 400/1750-2500
Skrzynia biegów – automatyczna, 8-biegowa
Prędkość maks.(km/h) – 225
Czas rozpędzania 0-100 km/h – 8,8 sekundy
Rodzaj paliwa – ON
Zużycie paliwa (WLTP) – od 5,5 do 7,0 l/100 km
Emisja CO2 (średnia; g/km WLTP) – 139-147
Pojemność bagażnika – 560 litrów
Długość – 4936 mm
Szerokość (z lusterkami) – 2019 mm
Wysokość – 1475 mm