Made in Koszalin to niezależna inicjatywa firm, instytucji i osób, którym zależy na promocji tego, co powstaje w mieście a warte jest szerszego pokazania. To jednocześnie swoisty znak jakości dla produktów i firm. W ramach inicjatywy odbywają się doroczne fora Made in Koszalin, podczas których wręczane są w kilku kategoriach nagrody główne (Laury Made in Koszalin) oraz wyróżnienia.

 

Wyboru dokonano spośród nominowanych – zgłoszonych przez mieszkańców Koszalina w drodze otwartych, bezpłatnych nominacji w trzech kategoriach: biznes, kultura i design oraz styl życia i inspiracje.
Laureatami V Forum Made in Koszalin w kategorii „Biznes – firmy z dorobkiem pięciu i więcej lat działalności w Koszalinie” zostali: firma Akant (Laur) oraz EkoWodrol (wyróżnienie) i Medison (finalista). W tej kategorii było aż 77 nominacji!

Kategoria „Biznes – produkty znane w kraju i na świecie” to zwycięstwo Młynów Stoisław (Laur), Fundacji Nauka dla Środowiska (wyróżnienie) oraz firmy Buglo (finalista). Zgłoszono 46 nominacji.

W kategorii „Innowacja w biznesie” pojawiły się 34 nominacje. Laur przypadł wytwórni szkła wielkoformatowego Q4Glass ABJ Investors (laur), Gabinet Bogurscy uzyskał wyróżnienie a Park Wodny Koszalin tytuł finalisty.

Ostatnia kategoria biznesowa, czyli „IT”. Było tu 20 nominowanych, a Laur przypadł firmie Orgadata East Europe. Wyróżnienie wręczono firmie Incaso Group, miano finalisty przypadło firmie i4B.

Silnie obsadzona okazała się (51 nominacji) kategoria „Kultura i design”. Za warte nagrody w postaci Lauru Made in Koszalin uznano Otwarcie Zagrody Jamneńskiej oraz spektakl Bałtyckiego Teatru Dramatycznego zatytułowany „Like Fake. Historia, której nie było”. Wyróżnienia przyznano Mateuszowi Prusowi za trzydniówkę jazzową – Akant Good Vibe Festival oraz BTD – za festiwal mTeatr.

I wreszcie kategoria „Styl życia i inspiracje” (65 nominacji). Laury przypadły programowi Koszaliński Rower Miejski, MPS International za pierwszą w mieście pasiekę utworzoną w obszarze przemysłowym oraz Stowarzyszeniu VivaMY za całokształt działalności. Wyróżnieniami w tej kategorii nagrodzono: inicjatywę „Noc Szkoleń w Koszalinie” oraz Adama „Rubika” Zalewskiego.

Nagrody Laur Made in Koszalin mają wyłącznie symboliczny charakter. Ich forma materialna jest co roku inna. W tym roku zostały zaprojektowane i wykonane w Centrum Druku 3D Koszalin Politechniki Koszalińskiej przez prof. Tomasza Królikowskiego oraz Piotra Zmuda Trzebiatowskiego.

Kapitułę Forum Made in Koszalin tworzą prezydent Koszalina, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, wszystkich organizacji wspierania biznesu z Koszalina (Park Technologiczny, Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa, Północna Izba Gospodarcza w Koszalinie, Zachodniopomorski Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Politechniki Koszalińskiej – Wydział Architektury i Wzornictwa oraz koszalińskich mediów. Stroną organizacyjną zajmuje Centrum Biznesu w Koszalinie.