Współczesna stomatologia daje niemal nieograniczone możliwości leczenia i poprawy estetyki uzębienia. Nowoczesne gabinety oferują pacjentom opiekę obejmującą równolegle diagnostykę, endodoncję, protetykę, periodontologię i ortodoncję. Specjalistyczna Praktyka Stomatologiczna Anety i Krzysztofa Kałużyńskich od sześciu lat w taki właśnie, kompleksowy sposób, przywraca – lub tworzy – pacjentom zdrowe i piękne uśmiechy. Bezboleśnie, komfortowo, z użyciem nowoczesnych technologii i przede wszystkim – na długie lata.

 

prevki-5184– Naszym celem jest tak prowadzić leczenie pacjentów, by było to zgodne i ze sztuką lekarską, i z ich potrzebami – definiuje Krzysztof Kałużyński. Terapię stomatologiczną wspiera wyposażenie gabinetu w najnowocześniejszy sprzęt, m.in. mikroskopy stomatologiczne, mikromotory endodontyczne, system do wypełniania kanałów na ciepło, tomograf komputerowy i skaner wewnątrzustny. Kluczowy jest jednak wysoko wykwalifikowany zespół. Współtworzy go dziesięć osób. Krzysztof Kałużyński specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej i implantologii, ale także stomatologii estetycznej, protetyce i rekonstrukcji zgryzu. Aneta Kałużyńska jest specjalistą ortodoncji. Natalia Zofińska specjalizuje się w leczeniu zachowawczym i endodoncji mikroskopowej, natomiast Marta Berezowska-Kukiełka to specjalistka z zakresu periodontologii, która dodatkowo jest niezastąpiona w opiece nad naszymi małymi pacjentami. Od niedawna pracuje z nami również Katarzyna Witkowska, która zajmuje się stomatologią zachowawczą i endodoncją. Lekarzy wspiera zespół dyplomowanych higienistek i asystentek stomatologicznych.

Nietrudno wywnioskować, że tak szeroki dobór specjalistów pozwala prowadzić leczenie kompleksowo, w bezpośredniej współpracy, zatem w ramach jednego procesu leczenia uzyskać rozwiązanie kilku nieprawidłowości. Wiele problemów dotyczących zdrowia jamy ustnej rozwija się początkowo bez wyraźnych objawów, a z pozoru niewinny defekt, na przykład brak jednego zęba, może wywołać poważne konsekwencje w przyszłości. To zmiany postępujące wolno. Braki uzębienia, dziś nieodczuwalne, z czasem mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń i warto, by pacjent to wiedział. – Dlatego staramy się, żeby każdy pacjent, który umawia się do nas na wizytę, otrzymał pełną informację na temat stanu zdrowia swojej jamy ustnej – mówi Krzysztof Kałużyński. – Jeśli jest zainteresowany całkowitą poprawą zdrowia i estetyki, wówczas po wykonaniu pełnej diagnostyki przystępujemy do omówienia możliwych sposobów leczenia. Zależy nam na tym, żeby każdy po wizycie u nas, miał jak najpełniejszą wiedzę na temat stanu zdrowia jamy ustnej, ewentualnych prognoz na przyszłość i zarysu tego, co można i warto poprawić.

 

_DSC5255

 

Zarówno szerokie kompetencje zespołu, jak i nowoczesne wyposażenie Specjalistycznej Praktyki Stomatologicznej Anety i Krzysztofa Kałużyńskich, dają możliwość zmierzenia się z wieloma wyzwaniami, a trzeba pamiętać, że w bardzo wielu sytuacjach niezbędny jest równoległy udział różnych specjalistów. Jest w stanie przyjąć pacjentów w każdym wieku i z różnym zaawansowaniem problemów. Z ich zdecydowaną większością może poradzić sobie w ramach gabinetu. Bardziej złożone przypadki kliniczne, takie jak szkietowe wady zgryzu, gabinet leczy natomiast we współpracy z kilkoma klinikami chirurgii szczękowo-twarzowej w Polsce.

– W większości sytuacji pacjent po diagnozie otrzymuje od nas kilka różnych opcji leczenia – wyjaśnia Krzysztof Kałużyński. – Daje mu to szansę wyboru takich metod i rozwiązań, które będą najlepiej dostosowane do jego oczekiwań, potrzeb i możliwości finansowych. Warunki biologiczne są bardzo indywidualne, czasami niezwykle skomplikowane, trzeba więc wziąć pod uwagę wiele czynników. Czasem pacjentowi wystarczy wyleczenie albo wybielenie zębów i oczywiście, może u nas z takiej opcji skorzysta. Mamy jasne zasady: pod każdą procedurą, niezależnie od zakresu, podpisujemy się i nigdy nie wykonujemy niczego, co jest dla pacjenta szkodliwe. Nasze kompromisy polegają na tym, że możemy zaoferować tańszą terapię, ale wciąż musi być ona bezpieczna. Unikamy rozwiązań, które mogą okazać się nietrwałe. Ostatecznego wyboru metody leczenia dokonuje pacjent.

Pacjentem, który wymaga leczenia kompleksowego, opiekuje się trzech lub czterech specjalistów. Podstawą jest precyzyjna diagnoza, oparta o badanie kliniczne, diagnostykę rentgenowską, w tym tomografię komputerową oraz ocenę zgryzu na podstawie skanu wewnątrzustnego i analizy modeli.

Krzysztof Kałużyński: – Pierwszy etap leczenia to zazwyczaj równoległe leczenie periodontologiczne i zachowawcze. Periodontolog ocenia stan dziąseł i przyzębia (profilaktyka parodontozy) i dba o wyleczenie ewentualnych infekcji i stanów zapalnych. W leczeniu zachowawczym (w skrócie – wypełnianie ubytków i leczenie kanałowe) dbamy o precyzję wykorzystując możliwości mikroskopów i lup stomatologicznych. Zanim przystąpimy do ostatecznej, protetycznej rekonstrukcji zgryzu, pomocne może być ortodontyczne przygotowanie do tego etapu. Wracamy tu do tematu konsekwencji utraty nawet pojedynczego zęba: po kilku latach od utraty zęby sąsiednie mogą być znacznie przemieszczone, co może uniemożliwić prawidłowe uzupełnienie, choćby implantami, tego, czego brakuje. Tu możliwości terapeutycznych jest mnóstwo: wady zgryzu i przemieszczenia zębów można niwelować wieloma rodzajami aparatów stałych (z zamkami) lub nakładkami, na przykład Invisalign. System Invisalign, z którego korzystamy, jest najbardziej zaawansowanym i najpopularniejszym na świecie systemem nakładek ortodontycznych. Niezwykłą jego zaletą, dzięki cyfrowemu projektowaniu, jest bardzo precyzyjne odtwarzanie miejsca, którego często jest za mało, by uzupełnić brakujące zęby. Żeby w pełni wykorzystać możliwości każdej z metod leczenia, niezbędne jest duże doświadczenie ortodonty. Nasz gabinet jest pierwszym w Koszalinie, który wprowadził leczenie systemem Invisalign.

 

_DSC4950-Edit

 

Finałem leczenia jest protetyka oparta o własne zęby bądź z użyciem implantów. Aby uzyskać jak nejlepszy efekt estetyczny i funkcjonalny, odbudowa na implantach bardzo często musi być poprzedzona dodatkowymi zabiegami chirurgicznymi, polegającymi na podniesieniu zatok szczękowych, odbudowie brakującej kości czy też poprawy stanu tkanek miękkich zabiegami z zakresu mikrochirurgii periodontologicznej. Nasz zespół pacjenta poprzez te wszystkie etapy prowadzi z największą uwagą, tak żeby na koniec jama ustna pracowała fizjologicznie, a więc żeby nie dochodziło do ścierania zębów czy przeciążeń stawu żuchwowego, jak to ma w przypadku niewłaściwego zgryzu.

Tak obszerne leczenie jest rozłożone w czasie. Mimo że użycie nowoczesnych technologii bardzo usprawnia i skraca niektóre procedury, należy pamiętać o tym, że wielu procesów biologicznych nie możemy przyspieszyć. W leczeniu zawsze najważniejszy jest rozsądek i precyzja planowania oraz wykonywania poszczególnych etapów.

Właściciele Specjalistycznej Praktyki Stomatologicznej rozwiewają jeszcze jeden mit: o zęby dziś dbają nie tylko młodsi ludzie. – Pacjenci w dojrzałym wieku mają coraz większą świadomość potrzeb i możliwości poprawy stanu jamy ustnej – mówi Krzysztof Kałużyński. – Chcę podkreślić, że zęby można i trzeba leczyć w każdym wieku. Nie powinno się go odkładać na później, ale warto podjąć leczenie, nawet będąc seniorem. Estetyka jest bardzo ważna, ale jeszcze ważniejsze jest zdrowie, a to w naszej praktyce stawiamy na pierwszym miejscu.