Efektem współpracy koszalińskiego salonu Volkswagena z panią Małgorzatą Hołub-Kowalik, wicemistrzynią świata w sztafecie kobiet 4 x 400 m, jest cykl prezentowanych na naszych łamach recenzji konsumenckich aut z oferty tej marki. Jako drugi – Volkswagen ArteonPassat z dwulitrowym silnikiem dieslowskim.

Pani Małgorzata komentyuje: – Kiedy z mężem dostaliśmy do testów Arteona od razu się w nim zakochaliśmy i jednogłośnie stwierdziliśmy, że musimy go mieć. Bardzo przypadł nam do gustu wygląd zewnętrzny, a w szczególności charakterystyczny i agresywny przód auta. To jest to, co nie pozwala przejść obojętnie obok tego samochodu. Sportowa sylwetka wpływa na komfort jazdy. Bagażnik jest wielki, co akurat jest dużym plusem dla mnie, bo wożę z sobą na obozy treningowe dużo bagażu.
Arteonowi uroku dodają także aktywne kierunkowskazy oraz światła stopu, które są umieszczone na całej szerokości tylnej szyby.

Kiedy wsiadamy do auta, od razu rzuca się nam w oczy duży panel z nawigacją oraz zegary. Nie są to tradycyjne wskaźniki, ale zamontowany multimedialny ekran.

Arteon ma wiele najnowszych systemów i układów elektronicznych, które poprawiają komfort jazdy oraz zwiększają bezpieczeństwo. Jest to m.in. aktywny tempomat ACC, który rozpoznaje ograniczenia prędkości, zakręty, ronda i rozwidlenia dróg i dostosowuje prędkość auta do danych warunków. Jest też układ sterujący reflektorami skrętnymi – dzięki danym z nawigacji reflektory działają z wyprzedzeniem, doświetlają prawą lub lewą stronę, zanim auto znajdzie się w zakręcie. W Arteonie znalazł się też układ Emergency Assist – gdy kierowca zasłabnie lub nie może kontrolować auta, system wyhamuje samochód i skieruje go na prawy pas, lub na pobocze.

My podróżujemy bardzo dużo, wiec zwracamy uwagę na siedzenia. W Arteonie są one komfortowe, podgrzewane, kubełkowe, dzięki którym każda podróż będzie przebiegała w przyjemnych warunkach. Warto podkreślić jeszcze czujniki i kamery, które ułatwiają parkowanie w każdych warunkach i pozwalają oswoić się z tym długim przecież autem w bardzo krótkim czasie.

Volkswagen Arteon 2.0 TDI 190 KM DSG – dane techniczne

Silnik – czterocylindrowy
Pojemność – 1968 cm3
Moc maksymalna – 140 KW, 190 KM
Max moment obr. – 400 Nm/1900-3300/min
Skrzynia biegów – automatyczna DSG 7-stopniowa
Prędkość maksymalna – 238 km/h
Długość min/max – 4862/4952 mm
Szerokość – 1871 mm
Wysokość – 1450 mm
Rozstaw osi – 2837 mm
Pojemność bagażnika – 563 litrów
Średnica zawracania – 11900 mm
Pojemność zbiornika paliwa – 66 litrów