Koszalin PL Wydarzenia

Szkoła języka polskiego dla obcokrajowców – w Koszalinie!

Oni zapewne tej informacji nie przeczytają. Jeśli więc zatrudniasz obcokrajowców i zależy Ci na tym, by porozumiewali się po polsku lepiej niż dotychczas, powiedz im o tej okazji. A może po prostu znasz kogoś, kto przyjechał do pracy z Ukrainy albo innego kraju, poinformuj go o tym, że za symboliczną kwotę może uczestniczyć w nauce polskiego, by później przystąpić do egzaminu na certyfikat B1.

Kurs przygotowawczy do egzaminu certyfikowanego z języka polskiego jako obcego na poziomie B1 obejmuje 30 godzin lekcyjnych (20 spotkań). Rozpoczął się 7 października br., ale wciąż można dołączyć do grupy.
Zajęcia będą się odbywały w każdy poniedziałek w godzinach 18.00 – 19.30 w Koszalinie przy ulicy Podgrodzie 3-5.

Zapisy, pytania: telefon 793 030 975; kontakt mejlowy: scmehb@gmail.com

Odpłatność to 5 rat po 40 zł, co stanowi ułamek kosztów pobieranych za podobne kursy w szkołach językowych.
Zajęcia poprowadzi pani Anna Bilińska, która jest nauczycielką języka polskiego jako obcego.

Pani Anna mówi: – Działam w ramach Słowiańskiego Centrum Misji i Integracji. SCMI to organizacja kościelna – agenda Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP. Działania SCMI są związane z procesami migracyjnymi zachodzącymi teraz w Polsce, a jej adresatami są imigranci z krajów postradzieckich. Działalność „pozakościelna” SCMI ma na celu przyspieszenie i ułatwienie procesu integracji poprzez naukę języka polskiego z elementami kultury i tradycji. Celem organizowania kursów jest nie tylko podniesienie kompetencji językowych imigrantów, ale wzrost gotowości do uczestnictwa w kulturalnych aspektach życia społecznego oraz przeciwdziałanie marginalizacji społecznej. Z powodu bariery językowej i braku wsparcia w procesie integracji potencjał i kompetencje imigrantów nie są wykorzystywane i są niedoceniane, a oni sami często zostają zatrudniani poniżej swoich kwalifikacji. Wpływa to na ich trudną sytuację materialną i psychiczną. Ze względu na barierę językową, mentalną, ekonomiczną i informacyjną tracą szansę rozumienia polskiego kontekstu.

SCMI jest małą organizacją, obszar jej działań skupia się głównie na Gdańsku. Tam kursy językowe odbywają się od paru lat. Ze względów osobistych od niedawna moje życie częściowo przebiega również w Koszalinie i właśnie tutaj próbuję zaszczepić kursy językowe. W maju i czerwcu odbył się tu pierwszy taki kurs, a obecnie chcielibyśmy wystartować z następnym, w mojej opinii, bardzo potrzebnym obcokrajowcom, bo przygotowującym do zdawania certyfikatu z języka polskiego jako obcego na poziomie B1. Taki certyfikat daje możliwość ubiegania się o polskie obywatelstwo i kartę długoterminowego rezydenta UE, oraz ułatwia otrzymanie lepszej pracy. Oferta szkół językowych jest często niedostępna dla imigrantów, my naukę organizujemy właściwie „po kosztach”.

Z wykształcenia jestem nauczycielem matematyki z 20-letnim stażem, a ponad trzy lata temu zrezygnowałam z pracy, by poświęcić się pracy w SCMI. Zdobyłam kwalifikacje do nauki języka polskiego jako obcego, zdobyłam też kwalifikacje z zakresu poradnictwa rodzinnego – wszystko po to, by być bardziej efektywną w tej pracy. Obecnie uczę też ukraińskie dzieci języka polskiego w jednej z gdańskich podstawówek.

 

Koszalin-PL