Elton bada słuch od 25 lat. Specjalizuje się w badaniach i doborze aparatów słuchowych. Rok temu
właściciele firmy otworzyli Miniklinikę, oferującą kompleksowe leczenie laryngologicznie. W obu
miejscach przyjmują znakomici specjaliści, ale pacjentom służy też zaawansowana technologia.

Elton powstał w 1994 roku jako jedna pierwszych z firm w Polsce zajmujących się protetyką słuchu i ma pod opieką pacjentów z całego województwa zachodniopomorskiego. Jest firmą rodzinną. Od 2011 roku zarządza nią Honorata Brodowska, która z pacjentami niedosłyszącymi jako dyplomowany protetyk słuchu pracuje od roku 2003. Wiedzę i kwalifikacje zdobyła w Studium Techniki Audiologicznej na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu (protezowanie słuchu), ukończyła też kurs technik badań audiologicznych w Klinice Audiologii i Foniatrii Uniwersytetu Medycznego im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W 2003 roku obroniła tytuł magistra ekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

izabela rogowska-1

 

Gruntownie wykształceni są wszyscy specjaliści pracujący w Eltonie, a swoje umiejętności szlifują na różnych kursach i szkoleniach.

– Pracują u nas wyłącznie wysokiej klasy protetycy, – podkreśla Honorata Brodowska. – To ważne, bo podstawą doboru aparatu jest precyzyjne, bezbłędne, zbadanie słuchu. Nieprawidłowe spowoduje niedopasowanie i pacjent aparat po prostu odrzuci.

Rozwinięciem działalności Eltonu jest Miniklinika, która powstała w styczniu 2018 roku. Tu także wykonamy badania pozwalające dobrać aparat słuchowy, ale miejsce skupia się przede wszystkim na opiece laryngologicznej. W Miniklinice można zdiagnozować wszelkie problemy, infekcje czy choroby. – Zatrudniamy świetnych, doświadczonych lekarzy – podkreśla Honorata Brodowska. – Pracujemy na unicie laryngologicznym, który pozwala na endoskopowanie ucha, nosa czy gardła. Pacjent na monitorze może obejrzeć narządy od wewnątrz, a zdjęcia zbadanych obszarów otrzymuje na adres mailowy. Miniklinika dysponuje też mikroskopem pozwalającym na szczegółową diagnostykę, a lekarze przeprowadzają drobne zabiegi jak podcięcie wędzidełka języka czy wyciągnięcie obcego ciała.

 

izabela rogowska-17Szacuje się, że z niedosłuchem zmaga się 20 procent społeczeństwa. – To bardzo dużo – wskazuje Honorata Brodowska. – Szczególnie niepokojące jest to, że są to coraz młodsi ludzie. Wiek przestaje być najważniejszym czynnikiem utraty słuchu. Jest nim wszechobecny hałas, związany z rozwojem cywilizacyjnym. Szkodzą głośne warunki pracy, ale też stały szum, którego właściwie już nie zauważamy, słuchanie głośnej muzyki w dousznych słuchawkach itp. Niestety, wiele osób bagatelizuje ten problem.

Do Eltonu trafiają w większości pacjenci już ze stwierdzonym niedosłuchem. Podjęcie adekwatnych kroków oraz dobór aparatu następuje po dokładnym wywiadzie oraz badaniach sprawdzających stopień uszkodzenia słuchu. Badania dzielą się na subiektywne (wymagają współpracy i odpowiedzi pacjenta) i obiektywne, bez jego czynnego udziału. Do pierwszych należy audiometria tonalna, wyznaczająca minimalny próg słyszenia dźwięków o różnym natężeniu i audiometria słowna badająca stopień rozumienia mowy. Do drugich – audiometria impedancyjna, mierząca ciśnienie ucha środkowego, odruchy mięśnia strzemiączkowego oraz napięcie błony bębenkowej oraz otoemisja akustyczna, badająca odpowiedzi komorek słuchowych ślimaka w uchu wewnętrznym. Audiometria impedancyjna bardzo dobrze sprawdza się w diagnostyce wszelkich chorób uszu, zapaleń czy wycieków. – Wszystkie badania są bezinwazyjne, bezbolesne i krótkie – podkreśla Honorata Brodowska. – Specjalne formy diagnostyki stosujemy u dzieci, które jak wiadomo nie przepadają za badaniami. Przeprowadzane są one w formie zabawy, podczas której maluchy odpowiadają na podane bodźce dźwiękowe, jednocześnie budując np. wieże z klocków.

Aparaty mogą mieć formę zauszną lub wewnątrzuszną. Odbiegają one od modeli stosowanych jeszcze dziesięć lat temu, zarówno pod względem technologii wykonania, jak i wyglądu, który dla pacjentów jest tak ważny. – Współczesne aparaty bywają w ogóle niewidoczne, nawet przy krótkich włosach – mówi Honorata Brodowska. – Douszne potrafią się zupełnie się schować w kanale usznym i są wykonywane według pobranej wcześniej formy. Mają różne rozmiary i moce. Często zamawiamy aparaty indywidualnie, gdy pacjent ma wymagania co do konkretnego brzmienia, kształtu czy koloru.

Są wśród aparatów prawdziwe perełki technologiczne. Te zaawansowane potrafią współpracować ze smartfonami – za pomocą specjalnej aplikacji można sterować głośnością, ale też słuchać muzyki, odbierać dźwięki z komputera czy telewizora, oczywiście bezprzewodowo. Jeśli ktoś posiada inteligentny dom, może połączyć powyższą aplikację z poszczególnymi sprzętami i sterować nimi na odległość, np. zgasić światło, a prosto do ucha dostać informacje, co w domu się dzieje.

Te cuda techniki są w Eltonie dostępne. – Zawsze staramy się wprowadzać nowości – mówi Honorata Brodowska. – Jeździmy na prezentacje i szkolenia organizowane przez producentów, uczestniczymy w spotkaniach protetyków słuchu. Rynek bardzo się rozrósł. Właściwie co roku pojawia się coś nowego.

Podstawą w doborze każdego aparatu pozostaje jednak precyzyjne badanie. Każdy producent – Elton współpracuje z sześcioma – oferuje urządzenia o różnym brzmieniu, parametrach i estetyce. Warto poświęcić temu wyborowi czas. Uwzględnia osobiste preferencje, ale i warunki zewnętrzne. Pacjent musi dobrze słyszeć w swoim naturalnym otoczeniu: w domu, w pracy, sklepie, na ulicy. Dobrze odróżniać dźwięki, głosy, mowę. – Dlatego przed zakupem wypożyczamy aparat pacjentom do domu na tydzień, by go przetestowali w swoim środowisku – mówi Honorata Brodowska. – Nasza opieka zawsze jest kompleksowa i poza badaniami i doborem aparatu obejmuje całą opiekę audiologiczną. Poza wskazanymi kontrolami, można do nas zawsze przyjść, by skorygować ustawienia, niezależnie od gwarancji. Możemy tę usługę wykonać również zdalnie. Wystarczy aplikacja, pacjent nie musi wychodzić z domu.

Warto wiedzieć, że na aparat słuchowy można uzyskać refundację. Dofinansowanie dla osób powyżej 26 roku życia wynosi 700 zł dla każdego ucha, niezależnie od ceny aparatu i jest przyznawane raz na pięć lat. Dzieci dofinansowanie otrzymują co trzy lata w kwocie 2000 złotych. Elton realizuje też karty seniorów (dostępne w Urzędzie Miejskim), a na profilaktyczne badanie słuchu zaprasza bezpłatnie.

 

Elton Aparaty Słuchowe
Koszalin, Al. Monte Cassino 13
Gab.410 IV piętro (Budynek Przychodni)
tel. 94 345 30 04, 509 104 906

www.elton-sluch.pl

Miniklinika Sp. z o.o.
Koszalin, ul. Modrzejewskiej 16/1
info@miniklinika.pl
tel. 94 345 3004
tel. kom. 789 249 004