Matt Brady: „The science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki”

Brady_The_science_of_Rick_and_Morty_3D_500pcxAutor, Matt Brody, pochodzi z Karoliny Północnej. Jest nauczycielem przedmiotów ścisłych i popkulturowym pisarzem. Zanim zaczął pracować w szkole, był współzałożycielem i redaktorem naczelnym serwisu Newsarama, który otrzymał Nagrodę Eisnera w kategorii najlepsze dziennikarstwo związane z komiksami. Brady jest także założycielem The Science Of, strony internetowej, która wykorzystuje popkulturę, aby pomóc lepiej zrozumieć naukę.

Czy możemy włamać się do ludzkiej pamięci? Czy dzięki polizaniu możemy przejąć kontrolę nad karaluchem? Czy ludzkość może czerpać energię z baterii? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Wyrusz w pełną humoru i wiedzy podróż z ekscentrycznymi Rickiem i Mortym. Bohaterowie wędrują po odległych galaktykach i alternatywnych rzeczywistościach, zbierają intrygujące ciekawostki i przedstawiają nieoczywiste teorie z zakresu biologii, chemii i fizyki oraz przeprowadzają odjechane doświadczenia, dzięki którym i ty poznasz mechanizmy rządzące światem przyrody.

 

Jochen Boehler, Robert Gerwarth, Jacek Młynarczyk: „Waffen SS”

Waffen SSMieli być elitarną organizacją „rasy panów”. Przyjęli w swoje szeregi tych, którymi gardzili. Czy zbrodnia może łączyć mocniej niż tożsamość narodowa? W ręce czytelników trafia głębokie międzynarodowe studium na temat uczestnictwa nie-Niemców w Waffen-SS. Historycy z różnych krajów Europy poddają analizie postawy i motywacje ochotników, przypominają o ich działalności i przyglądają się procesom rekrutacji na poszczególnych etapach wojny. Czy oddziały duńskie różniły się od francuskich? Skąd brał się entuzjazm ukraiński? Dlaczego nie udało się stworzyć oddziału złożonego z samych Polaków? Jak dziś wygląda oficjalna historyczna narracja dotycząca kolaboracji w poszczególnych państwach europejskich? Co działo się z ochotnikami po zakończeniu wojny? Między innymi na te pytania odpowiada książka „Waffen-SS” w oparciu o solidny materiał badawczy.
Autorzy piszą o swej książce: „Dążyliśmy do przedstawienia subtelniejszego i bardziej wyważonego, bliższego prawdy obrazu kolaboracji w Europie podczas II wojny światowej, próbując również przełamać metodologiczne granice historiografii i danego okresu dziejów poprzez prezentację rozpraw autorstwa badaczy z różnych krajów. (…) O ile losy głównych ofiar tej wojny – robotników przymusowych, Żydów, jeńców, przeciwników politycznych nazistowskich Niemiec, ludności słowiańskiej – bywają niekiedy przedstawiane w ujęciu porównawczym i/lub ponadnarodowym, o tyle sprawców bada się zasadniczo z perspektywy narodowej (o ile się to czyni)”.

 

Michael Morys-Twarowski: „Przedmurze cywilizacji”

Przedmurze cywilizacjiWojownicy Piastów dający odpór pruskiej nawałnicy. Polski bastion przeciw litewskim barbarzyńcom. Ostatnia twierdza Zachodu zdolna powstrzymać Tatarów i Turków. Żaden kraj nie stanowił granicy cywilizacji przez dziesięć stuleci. Żaden, poza Polską. „Leszek Czarny wyspowiadał się, przyjął komunię i z wiarą we wsparcie niebios ruszył przeciwko poganom. Niczym biblijny sędzia Gedeon czy spartański król Leonidas miał pod komendą 300 ludzi – i również tych 300 przeszło do historii. Litwinów było więcej, ale sam Leszek nie wiedział, jakiego rzędu była to liczba, bo kiedy dogonił pogan w okolicach miejscowości Równe, ci schowali się w leśnej gęstwinie”.

Rola strażnika cywilizacji zachodniej zdeterminowała całe dzieje Polski. I do dzisiaj stanowi o tym, kim jesteśmy.
Michael Morys-Twarowski – autor bestsellerowego „Polskiego imperium” – ożywia jedno z najsłynniejszych haseł z rodzimej historii. I dowodzi, że „przedmurze cywilizacji” to znacznie więcej niż pokryty patyną slogan. Zwraca się do współczesnego czytelnika z lekkością, barwnie i z wielką historyczną pasją.