„Projekt Filmowy 16” to grupa i inicjatywa zrzeszająca, kreatywnych ludzi z województwa zachodniopomorskiego, którzy podjęli się realizacji krótkometrażowego filmu fabularnego opartego na faktach historycznych. Dla realizatorów jest to ich debiut.

„Wybaczam” to projekt filmowy, który narodził się na początku 2019 roku. Akcja filmu toczy się pod koniec lat czterdziestych XX wieku. Operator Patryk Brzeskot mówi: – To nie będzie kolejny film stricte historyczny. Ważniejszym aspektem od ukazania okrucieństwa tamtych czasów, którego nie można pominąć, jest dla nas czynnik ludzki. Chcieliśmy pokazać skomplikowane relacje międzyludzkie, przyjaźń, zdradę, wybaczenie, człowieczeństwo i jego brak. Wartości, które są trwałe i ponadczasowe. Film pozostawia wiele otwartych pytań, które powinny pobudzić widzów do dyskusji oraz głębszej refleksji. Począwszy od scenariusza, na realizacji skończywszy, wszystkie etapy realizowane są przez osoby z Koszalina. Aktorzy występujący w filmie również pochodzą z powiatu koszalińskiego i na co dzień można ich oglądać w spektaklach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Produkcji przyświecają dwa cele. Jednym z nich jest integracja lokalnej sceny filmowej. Próba zjednoczenia części artystów, którzy na naszym terenie są bezpośrednio lub pośrednio związani z filmem, w takiej czy innej formie. Drugim celem natomiast, jest pokazanie dużym ośrodkom filmowym, że Pomorze Środkowe nie jest pustynią filmową. Film ma wielki potencjał konkursowy i festiwalowy, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Ekipę filmową tworzą pasjonaci sztuki filmowej, którzy na co dzień pracują przy produkcjach telewizyjnych i reklamowych. Wśród członków znajdują się osoby wykształceniem filmowym, zawodowi aktorzy, jak również osoby, które swoim doświadczeniem i pracą zdobyły szeroką wiedzę na temat sztuki filmowej. Posiadamy odpowiedni sprzęt, chęci, a teraz również środki, aby sfinansować nasz pierwszy wspólny projekt. Film „Wybaczam” został zgłoszony przez producenta HP Media do konkursu na dofinansowanie z Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego „Pomerania” i został bardzo pozytywnie zaopiniowany przez Radę programową ZFF. Tym samym mogliśmy przejść od planowania do realizacji. Nie chcemy być tylko widzami, skoro możemy stworzyć coś sami!

Zdjęcia do filmu rozpoczęły 14 października br. na terenie Koszalina i okolicach miasta. Premiera filmu odbędzie się w 2020 roku.

 

Producent – Piotr Nowak (Szczecin)
Kierownik Produkcji – Kamila Rogowska Nowak (Koszalin)
Asystent Producenta – Ewa Kromer (Koszalin)
Scenariusz i reżyseria – Dariusz Łomako (Koszalin)
Reżyseria 2 – Marcin Borchardt (Koszalin)
Zdjęcia (dop) – Patryk Brzeskot (Koszalin)
Asystent Operatora Obrazu – Mirosław Filiczkowski (Koszalin)
Scenografia – Mariusz Król (Koszalin)
Muzyka – Piotr Owczarzak i Piotr Rytlewski (Koszalin, Białogard)
Dźwięk – Mikrofonika (Koszalin)
Charektertzacja i kostiumografia – Katarzyna Skrzyniarz (Koszalin)
Montaż – Krzysztof Meyer (Koszalin)
Asystent montażysty i color granding – Maciej Mostowski (Białogard)
Obsada aktorska: Sawicki (porucznik AK) – Piotr Srebrowski, Rawecki (wachmistrz AK) – Wojciech Kowalski, Dowódca UB – Wojciech Rogowski, Gawryła (sierżant UB) – Marcin Borchardt, Rawecka – Andrianna Jendroszek, Sikora (kapral UB) – Mikołaj Mongiało