W czerwcu ubiegłego roku duet Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska i Wojciech Rogowski zafundował widzom śmieszną do łez komedię „Związek otwarty”. W tym roku sięgnął po sceniczny evergreen – „Przyszedł mężczyzna do kobiety”, gdzie śmiech jest raczej przez łzy. Premiera miała miejsce 5 października br. na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

Różnice między spektaklami można by mierzyć „narodowym” temperamentem. Ubiegłoroczny to tekst włoski autorstwa Franci Rame i Dario Fo, tryskający humorem, ekspresją, z zawrotnym tempem. „Przyszedł mężczyzna do kobiety” napisał Rosjanin, Siemion Złotnikow, więc sporo w nim komedii, ale „pod spodem” znacznie więcej nostalgii.

Historia jednej randki w ciemno to opowieść o kobiecym i męskim rozczarowaniu. O ludziach, którzy desperacko pragną uczuć i bliskości, choć jednocześnie – rozczarowani dotychczasowymi relacjami i pozbawieni złudzeń wobec siebie – bardzo się tego boją. Pozornie niedopasowani, okazują się dla siebie stworzeni. Ona, Dina, apodyktyczna, opryskliwa i gotowa do konfrontacji nawet w kwestii wzrostu, dyrektywności używa jak tarczy chroniącej przed ponownym zranieniem. On, Wiktor, mężczyzna wycofany i nieśmiały, okazuje się mieć gorące serce i namiętną osobowość.

Spektakl jest przede wszystkim popisem aktorskim. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska i Wojciech Rogowski po raz kolejny spotkali się na scenie, by zagrać parę (ponownie zresztą w spektaklu, którego dramaturgiem jest Tomasz Ogonowski). Niezależnie, czy grają małżeństwo z długoletnim stażem gotowe współmałżonka zabić (oczywiście z miłości), czy dwójkę nieznajomych, między którymi dopiero może narodzić się uczucie (w bólach) rozumieją się bez słów. Idealnie wygrywają słodko-gorzki smak damsko-męskich relacji, zwłaszcza tych dotyczących wieku dojrzałego, gdzie szaleńcze zakochanie ustępuje życiowemu doświadczeniu.

„Przyszedł mężczyzna do kobiety” od lat jest szlagierem teatralnych desek i nie ma wątpliwości, że również w BTD spektakl będzie hitem. Kameralny, elegancki, zabawny. Wprost idealny na melancholijne jesienne wieczory.
Reżyseria: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski; Autor: Siemion Złotnikow;Przekład: A. Wanat; Dramaturgia i muzyka: Tomasz Ogonowski; Obsada: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski; Inspicjent: Izabela Rogowska; Scenografia i kostiumy: Beata Jasionek.

Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.