Kręgosłup dla ciała jest tym, czym rusztowanie dla wieżowca. Niestety, nie pomagamy mu siedzącym trybem życia, brakiem ruchu, stresem, a nawet wpatrywaniem się w telefon, a doprowadzamy tymi czynnościami do bólu pleców i urazów. Wesprzeć kręgosłup można na wiele sposobów: regularnymi treningami, zabiegami fizjoterapii, masażem, rozciąganiem. Najlepiej regularnie i stosując te zabiegi razem. W Strefie 3L można skorzystać ze wszystkich.

Kręgosłup codziennie musi mierzyć się z kilkudziesięciokilogramowymi obciążeniami. Efekty to nieprawidłowa postawa, bóle pleców, karku, szyi, barków, które potrafią poważnie uprzykrzyć życie. Kiedyś na problemy z kręgosłupem zalecano leżenie. Fakt – odpoczynek w odpowiedniej pozycji (z ugiętymi kolanami) przynosi ulgę, ale znacznie większe korzyści przynosi ruch. Nawet w formie spaceru, ale warto zainwestować w trening, który zadziała długofalowo: wzmocni mięśnie stanowiące ,,gorset” kręgosłupa i reszty mięśni stabilizujących ciało.

 

Minimum czasu maximum ruchu

– By dobrać optymalny dla nas rodzaj aktywności fizycznej na pewno trzeba się skonsultować się z fizjoterapeutą, zwłaszcza, gdy borykamy się z bólami czy napięciami – podkreśla Aleksandra Zwolak, menadżer Strefy 3L. –Treningiem, który daje niemal natychmiastowy efekt odciążający kręgosłup, jest EMS wykorzystujący elektrostymulację mięśniową. Nie powoduje obciążeń mechanicznych, więc jest bezpieczny i z powodzeniem można go zastosować u osób, dla których tradycyjny trening siłowy nie jest wskazany.
EMS działa szybko i krótko trwa. Wystarczy 20 minut raz w tygodniu. Jest doskonałą propozycją dla osób zabieganych i alternatywą dla zwykłego treningu. W Strefie 3L mogą Państwo wybrać też obwodowy trening Milon, który również wzmacnia plecy i także nie wymaga dużych zasobów czasu – trwa 35 minut, powtarza się go 2-3 razy w tygodniu. „Skutkiem ubocznym” w obu przypadkach jest wymodelowanie sylwetki.

 

Rozciągaj się!

Wiele dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa wynika z tego, że zbyt dużo czasu spędzamy w jednej pozycji. Powoduje to zesztywnienie i skracanie się mięśni. Idealnym lekarstwem na ból kręgosłupa jest rozciąganie. Proste ćwiczenia bardzo dobrze przeciwdziałają typowym objawom występującym podczas długotrwałej pracy siedzącej lub stojącej.

– W Strefie 3L trenerzy pomagają przywrócić prawidłowy zakres ruchomości w stawach, w pierwszej kolejności wykorzystując do diagnostyki skaner o nazwie Milonizer – mówi Aleksandra Zwolak. – Można z jego pomocą wykonać proste testy, by określić stan wyjściowy ciała i wychwycić najsłabsze ogniwa aparatu ruchu. Na tej podstawie ustalamy ćwiczenia rozciągające i uczymy klubowiczów wykorzystywać innowacyjny system maszyn rozciągających FLOW, dzięki któremu można poprawić dysbalans mięśniowo-powięziowy, a to z kolei pozwala na przywrócenie równowagi napięciowej ciała. Skuteczność ćwiczeń można ponownie sprawdzić, wykonując testy porównawcze do stanu początkującego.

Strefa 3L jest jedynym miejscem w Koszalinie, w którym można skorzystać z systemu FLOW. Ćwiczenia z jego wykorzystaniem to obowiązkowy element treningu na systemie Milon. Pomaga zniwelować wszelkie bóle, ale zapobiega też kontuzjom potreningowym. Warto wspomnieć, że w Strefie 3L klubowiczom pomaga fizjoterapeuta Aleksy Kobiałka, który ma uprawnienia do przeprowadzenia testów diagnostycznych FMS, czyli bada stan funkcjonalnej sprawności fizycznej podpoiecznych.

 

Dla ciała i ducha

Innym sposobem na przyniesienie kręgosłupowi ulgi jest masaż. Działając na układ nerwowy, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, ale i psychikę. Obniża napięcie mięśniowe, działa tym samym przeciwbólowo i rozluźniająco, przyspiesza regenerację mięśni, a także poprawia ich elastyczność, niwelując w ten sposób ból kręgosłupa czy też towarzyszący mu ból głowy, mylony często z migreną. – Z doświadczenia wiemy, że dużym powodzeniem i skutecznością cieszą się masaże tkanek głębokich, które poprawiają ruchliwość tkanek, jak również masaże relaksacyjne pozwalające na chwilę odprężenia umysłu i ciała – mówi Aleksandra Zwolak.
W Strefie 3L dostępne są różne formy masażu: klasyczny, relaksacyjny, sportowy, aromaterapeutyczny, leczniczy tkanek głębokich, a także masaż tajski stóp i zabiegi refleksologii. Wszystkie prowadzą wykwalifikowani fizjoterapeuci.

 

Energia musi być

Musi, bo jest naszym paliwem, bez którego trudno funkcjonować. Jesień nie sprzyja gromadzeniu zapasów energii. Słońca brak, pogoda sugeruje wślizgnięcie się pod koc, łatwo o typowe dla tej pory roku przygnębienie. Warto mu się przeciwstawić, nie poddawać rozleniwieniu, bo właśnie ruch zabiega zniżkom energii, depresji i poprawia humor. Klubowicze Strefy 3L poza nowoczesnym sprzętem mają też do dyspozycji wyjątkową kadrę z nienormowanym zapałem i uśmiechem. – Całe serce wkładamy w zarażanie innych swoją pasją – mówi Aleksandra Zwolak. – Każdego dnia zapraszamy do zmiany stylu życia, pokazujemy, jak dbać o siebie, by zgodnie z filozofią Strefy 3L żyć długo, w zdrowiu, sprawności i z dobrym samopoczuciu. Symbolem pozytywnej energii jest niebieska opaska, którą można otrzymać w klubie.

Wszyscy zainteresowani dołączeniem do „niebieskiej” ekipy Strefy 3L mogą zapoznać się z ofertą klubu i aktualnościami poprzez stronę internetową. Warto też śledzić profil na Facebooku, gdzie publikowane są informacje na temat wydarzeń w klubie dostępnych nie tylko dla klubowiczów, ale wszystkich zainteresowanych. Wśród nich: warsztaty antystresowe prowadzone przez psychologa, wykłady dietetyczne, dotyczące zdrowego trybu życia.

 

Do ramki ze zdjęciem

Niedawno Strefa 3L podjęła współpracę z Erą Nowych Kobiet. – Łączy nas podobna misja, czyli aktywizowanie ludzi do działania – mówi Aleksandra Zwolak. – Pierwszym współorganizowanym wydarzeniem były warsztaty z oddychania. Na pewno będziemy razem tworzyć więcej fajnych inicjatyw.