DSC 2217WS Prestiżowy Ślub
Fot. Wojciech Szwej

Wymiana myśli nie tylko filmowych

Szesnasta edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja za nami. Nagrody w konkursie filmowym odebrało dziewięciu laureatów, choć jak podkreślili jurorzy, na piękne statuetki Motyli 2019 zasłużyli wszyscy. Było jak zawsze: bardzo filmowo, refleksyjnie i bezpretensjonalnie.

Goście, widzowie, filmowcy powtarzają jak mantrę: takiej atmosfery jak na EFF Integracja Ty i Ja nie ma nigdzie. Można to brać za banał lub kurtuazję, ale nietrudno uwierzyć w dobre samopoczucie, kiedy uczestniczy się w wydarzeniu, które zrównuje wszystkich w jedną, festiwalową społeczność. Ci, którzy są tu po raz kolejny, doskonale to wiedzą. Ci którzy przyjeżdżają do Koszalina po raz pierwszy, szybko skracają ewentualny dystans, wynikający najczęściej z niepewności co do własnych emocji i ciężaru tematyki, z jaką przyjdzie się podczas festiwalu zmierzyć. Na miejscu okazuje się, że obawy nie mają uzasadnienia – doświadczają nieudawanej życzliwości, pobudzającego do rozmyślań kontaktu z filmem i autentycznej otwartości.

EFF Integracja Ty i Ja był pierwszym w Europie festiwalem filmowym poświęconym niepełnosprawności. Od 2019 roku jest członkiem europejskiej sieci Klappe Auf Short Film, zrzeszającej kilkanaście podobnych imprez. Nie tylko ich ilość i obecność w wielu krajach pokazuje, jak temat niepełnosprawności ewoluował w sferze kulturalnej i kinematograficznej. Wystarczy wspomnieć, że filmy do tegorocznego konkursu zostały wyłonione spośród dwóch tysięcy zgłoszeń, co jest zadaniem iście karkołomnym W sumie o Motyle walczyło 38 produkcji fabularnych, dokumentalnych i amatorskich z Polski, Europy i świata, w tym choćby z Kenii i Tajwanu (ich twórcy przyjechali do Koszalina) – Jurorzy: Jowita Budnik, Marzena Trybała, Małgorzata Sobieszczańska, Piotr Wereśniak i Petro Aleksowski, a także jury młodzieżowe – Dagmara Pawłowska, Sandra Dowhun, Martyna Masiak i Dorota Szyszko spędzili na sali kinowej kilkadziesiąt godzin, wchłaniając obrazy i emocje o rozpiętości trudno dostępnej na co dzień. Od lekkich, optymistycznych i zabawnych, przez nieoczywiste, kontrowersyjne i skłaniające do dyskusji, po wstrząsające, dramatyczne historie ludzi zmagających się nie tylko z niepełnosprawnością, ale niewydolnym systemem, polityką, biedą, społecznym niezrozumieniem i odrzuceniem. Oglądali je w towarzystwie niezawodnej festiwalowej publiczności, wypełniającej salę kina Alternatywa po brzegi, której serce ostatecznie skradł uroczy „Rycerz Stefan” w reżyserii Agnieszki Kozaczki-Gralak.

Skradł je też… Robert Więckiewicz. Wizyta aktora związana z projekcją pozakonkursową znakomitego filmu „Jak pies z kotem” w reżyserii Janusza Kondratiuka, elektryzowała koszalinian na długo przed spotkaniem. Ostatecznie bohater oczarował, wzruszył i rozśmieszył niemal tysiąc osób – to z całą pewnością wydarzenie numer jeden festiwalu.
Do tych najważniejszych – spośród mnóstwa aktywności – należy też dodać niezwykle ciekawą konferencję naukową związaną z tematem przewodnim, współorganizowaną z Powiatowym Urzędem Pracy w Koszalinie, a poświęconą możliwościom, paradoksom i barierom rynku pracy dla osób z niepełnosprawnością, filmową prezentację wyjątkowego pokazu mody, jaki zrealizował w maju Tomasz Karcz, Muzyczny Stand Up Czesława Mozila i recital Kamila Czeszela oraz wszystkie spotkania w ramach festiwalu, które pozostają jego esencją, pozwalając na bieżącą wymianę myśli i wrażeń, te oficjalne – z filmowcami, gośćmi specjalnymi i jurorami i te kuluarowe, może nawet cenniejsze.

Warto dodać, że Integracja zagościła w sumie w pięćdziesięciu miejscach w Polsce – poprzez 33 Małe Festiwale Ty i Ja oraz seanse w 17. kinach studyjnych.

 

Motyle 2019

Film amatorski: „Superhero”, reż. Dariusz Janiczak
Film dokumentalny: „Połączeni”, reż. Aleksandry Maciejczyk
Film fabularny: „Mam na imię Pietia”, reż. Daria Binevskaya

Wyróżnienie film amatorski: „Kolor życia” w reż. Michael Njoroge i Grace Matu
Wyróżnienie film dokumentalny: „Projektanci”, reż. Otoxo Productions
Wyróżnienie film dokumentalny: „Znak miłości”, reż. Elad Cohen i Iris Ben Moshe
Wyróżnienie film dokumentalny: „Szczęśliwi razem”, reż. Yen Kung Kuo
Wyróżnienie film dokumentalny: „Fale uderzeniowe”, reż. Kineret Hay-Gillor

Nagroda jury młodzieżowego: „Superhero”, reż. Dariusz Janiczak
Nagroda publiczności: „Rycerz Stefan”, reż. Agnieszka Kozaczka-Gralak.