natura 8112male Biznes

Eko, znaczy zdrowo

Podróż przez półki sklepu ekologicznego Natura się Opłaca dla miłośników zdrowego trybu życia jest prawdziwą przyjemnością. Nawet wprawne oko „eko wyjadacza” wypatrzy na nich prawdziwe rarytasy. Sklep jest wybawieniem dla osób walczących z alergiami, nietolerancjami pokarmowymi, zmagającymi się z chorobami cywilizacyjnymi. Niezależnie czy zamierzamy uzupełnić zapasy w spiżarni, lodówce, apteczce, czy kosmetyczce, jesteśmy w dobrym miejscu, i dobrych rękach właścicielki, Marty Krzymińskiej.

 

natura-8107maleW październiku 2017 roku, gdy Marta Krzymińska otworzyła sklep, moda na zdrowe odżywianie zaczęła rozkwitać. Jednak nie to zadecydowało o jego powstaniu. Właścicielka przez dwanaście lat była farmaceutką, a od dziesięciu myślała o własnej działalności, oczywiście związanej z branżą zdrowia, bo ta sfera niezmiennie pozostaje jej najbliższa. – Otwierając sklep, nie myślałam kategoriami mody na eko żywność – mówi. – Czułam, że to będzie po prostu dobre i dla ludzi, i dla mnie. Ostatecznie skłoniły mnie dwie rzeczy. Po pierwsze zostałam mamą, więc nie chciałam wracać za ladę apteki, dwa – coraz częściej los stawiał na mojej drodze ludzi, którzy z różnych schorzeń wychodzili nie z pomocą leków, ale suplementacji i zmiany sposobu odżywiania. Opowiadali mi o tym, a ja weryfikowałam te rozmowy, zgłębiając temat.

Wiedza Marty Krzymińskiej to ogromny atut w prowadzeniu sklepu, którego filozofią jest promowanie zdrowego trybu życia. Poza farmacją, właścicielka specjalizuje się w ziołolecznictwie i suplementacji, jest też wykształconym kosmetologiem, a przede wszystkim praktykiem – sama żyje w stylu eko, zdrowo je i stosuje naturalną pielęgnację. Jest zatem wsparciem dla miłośników tematu i przewodnikiem dla osób, które stykają się z nim po raz pierwszy.

Wizyty w Natura się Opłaca nie należą do krótkich. Przejrzenie asortymentu wymaga czasu, bo choć sklep jest niewielki, to jego zaopatrzenie imponujące. Ofertę można podzielić na cztery działy: produkty świeże – mięsa, wędliny, nabiał, owoce i warzywa oraz wyroby garmażeryjne, np. pierogi czy naleśniki; żywność ekologiczną – wszelkiego rodzaju mąki, kasze, przyprawy, gotowe mieszanki do wypieków, oleje, roślinne mleka, słodycze, zdrowe przekąski, pasty warzywne, soki, dżemy, suszone owoce i ziarna; produkty zdrowotne – zioła i suplementy oraz naturalne kosmetyki i chemię gospodarczą. – Największym zainteresowaniem cieszy się żywność świeża, niedługo kupimy dodatkową lodówkę – mówi Marta Krzymińska. – Moim priorytetem jest oferować produkty niedostępne w Koszalinie, tak by mieszkańcy nie musieli zamawiać ich przez internet. Dostawców mam mnóstwo. Szukam ich w całej Polsce. Stawiam na uznanych, ale zachęcam do współpracy także nowych, nieznanych. Najpierw na próbę, a często na stałe. Żywność świeża to oczywiście lokalni producenci.

Wielu osobom ekologiczna żywność kojarzy się z wysokimi cenami. Fakt, za to co eko, trzeba zapłacić więcej. Dotyczy to przede wszystkim produktów z krótkim terminem przydatności do spożycia, uprawianych przy zachowaniu wysokich standardów, sprowadzanych z zagranicy. Jednak wiele z nich ma ceny nieznacznie wyższe od „zwykłych”, za to nieporównywalnie wyższą jakość, potwierdzoną certyfikatami. Marta Krzymińska wskazuje też aspekt psychologiczny: – Marnujemy mnóstwo żywności. Warzyw kupionych za grosze nie jest nam, niestety, żal wyrzucać, ale tych kupionych za większą kwotę już tak. Poza tym, najważniejszy jest kontekst zdrowotny – ta żywność naprawdę nam służy. Lepiej wydać więcej pieniędzy na dobrej jakości jedzenie, niż leki na schorzenia wywołane złym odżywianiem.

 

natura-8115mCzy natura naprawdę się opłaca? – Po dwóch latach jestem pewna, że tak – mówi Marta Krzymińska. – Zanim zainwestowałam we własny biznes, przeprowadziłam ostrożne i wnikliwe rozeznanie, także od strony biznesowej. Na początku klientów było mniej niż obecnie, mniejszy był też asortyment. Obserwowałam klientów, czego potrzebują, o co pytają i budowałam ofertę według tych wskazówek. Tak jest i teraz – podpowiadają co trudno im dostać, kupić, a ja szukam i sprowadzam. Słuchanie ludzi jest kluczem do sukcesu.

 

 

Natura się opłaca, sklep EKOlogiczny

Koszalin ul. Poprzeczna 1a/6
(Czerwona Torebka)
Pon-Pt: 9-18, Sob: 9-14