Recenzje pozostawiane przez gości na stronach serwisów turystycznych nie pozostawiają wątpliwości: Sand{acz} należy do elity polskich restauracji. Potwierdzają to również opinie profesjonalistów, bo systematycznie od pięciu lat restaurację działającą w kołobrzeskim hotelu SAND nagradza prestiżowy Żółty Przewodnik Gault&Millau Polska. Paradoksem zaś jest fakt, że o Sand{aczu} wiedzą więcej przyjezdni niż kołobrzeżanie i mieszkańcy regionu.

Dzieje się tak być może dlatego, że lokale działające w hotelach nadal wielu osobom wydają się przeznaczone tylko dla gości hotelowych. Natalia Kowalska, Kerownik Restauracji SAND Hotel, zapewnia: – Nic bardziej mylnego. Jesteśmy otwarci na wszystkich smakoszy. Co prawda do godziny 11 podajemy śniadania, a później jest dwugodzinna przerwa, ale od godziny 13 nasza sala dzieli się na dwie części, a w jednej z nich serwujemy dania a’la carte.

 

Sand Hotel - Restauracja Sandacz - stek z polędwicy wołowej

 

Szefem Kuchni Sand{acz}a jest od pięciu lat Wojciech Kempa (wcześniej przez trzy lata był zastępcą) i to on ma największy wpływ na menu restauracji. Skomponowane przez niego dania rok w rok, pięć lat z rzędu, przynoszą mu nagrody Żółtego Przewodnika Gault& Millau. Przewodnik jest od lat najbardziej prestiżowym rankingiem w polskiej gastronomii. Oceny wystawiają eksperci kulinarni, którzy odwiedzają lokale incognito. Pracują w parach, nigdy się nie zapowiadają ani nie ujawniają. Zamawiają z karty potrawy i desery jak wszyscy inni goście, tak więc nikt nie ma szansy specjalnie się przygotować na ich wizytę. Później ich opinie służą do wyłonienia mistrzów smaku. Warto zaznaczyć, że symboliczne czapki kucharskie Gault&Millau to nagrody dla szefów kuchni, a przez to wyróżnienia dla lokali, w których pracują. Na całym Pomorzu Zachodnim zaledwie kilka restauracji może się poszczycić czapkami G&M, a jeszcze mniej zdobywaniem ich w każdej edycji dorocznego rankingu.

Natalia Kowalska mówi: – Szef Kuchni kładzie mocny akcent na ryby, bo jesteśmy miejscowością nadmorską i sama nazwa restauracji również zobowiązuje. Daniem popisowym jest właśnie szlachetny sandacz. Mamy w karcie również dużo dań tradycyjnej kuchni polskiej, ale w autorskim opracowaniu Wojciecha Kempy. Bardzo nam zależy na tym, żeby goście wśród których sporo jest obcokrajowców, poznali polskie smaki i oryginalne polskie potrawy, ale także pojawiają się tak subtelne, a dla niektórych prowokacyjne propozycje, jak na przykład chłodnik z arbuza z pianką serową.

 

Sand Hotel-Restauracja Sandacz - czekoladowy sernik na zimno z musem z rokitnika

 

Menu restauracji przeobraża się co sezon. – Wykorzystujemy do maksimum produkty sezonowe. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad tym, skąd pochodzą owoce i warzywa, w jakich warunkach są hodowane. Stawiamy również mocno na produkty regionalne. Województwo zachodniopomorskie ma ich imponującą listę – począwszy od pieczywa, przez ryby, piwa, miody, a nawet wina. Goście bardzo chwalą na przykład piwo z browaru Colberg i wina pochodzące z Winnicy Turnau, która znajduje się w Baniewicach pod Szczecinem – zapewnia Natalia Kowalska.

Restauracja zaprasza co pewien czas na dni tematyczne. Pani Kierownik od razu zastrzega: – Jeśli jednak jest to dzień włoski, nie serwujemy kuchni włoskiej, ale w stylu włoskim. Zawsze są to dopracowane, oryginalnie podane dania, które zachwycają perfekcją. Niedawno mieliśmy dzień polski. W skład zestawu wchodziło wiele dań, które nie są już powszechnie przyrządzane w domach, poczynając od zupy koperkowej i ryb takich jak szczupak. Jestem pewna, że nie tylko osoby z zagranicy wielu z tych dań nie znają. Dlatego zapraszamy również kołobrzeżan i mieszkańców regionu, bo naprawdę można się zachwycić bogactwem smaków i różnorodnością przywoływanych przez nas kulinarnych tradycji.

 

sand karta-9361

 

SAND jest hotelem niedużym, liczy 126 pokoi oraz kilka apartamentów prywatnych. Zapewnia świetne warunki wypoczynku – nie tylko gościom, którzy w nim nocują. – Zapraszamy wszystkich. Można się u nas zrelaksować w otwartej strefie wellness i sali fitness, a później odwiedzić restaurację. Lato i zwiększony ruch turystyczny mają to do siebie, że w wielu miejscach wcześniejsza jakość przechodzi w ilość. My mamy zupełnie inne podejście. Wychodzimy z założenia, że nic nie zwalnia nas z dbałości o jakość. Dlatego goście mogą być pewni, że zawsze odnajdą te same smaki i że zawsze zostaną tak samo profesjonalnie obsłużeni.

Nic więc dziwnego, że są goście systematycznie odwiedzający hotel SAND i jego restaurację. Przybywa również tych, którzy spędzają w nim święta. – Staramy się wtedy zbudować prawdziwie rodzinną atmosferę – zapewnia Natalia Kowalska. – Szef Kuchni jest tatą, więc umie ugotować tak, żeby smakowało każdemu, również najmłodszym gościom. Mamy zresztą specjalną kartę dla małych niejadków, bo Pan Wojciech Kepma rozumie ich potrzeby.

 

sand karta-9490

 

Najwyższa jakość nie dotyczy tylko dań zamawianych a’la carte. Tak samo urozmaicone i smaczne są te, które znajdujemy w ofercie bufetowej. Osobnym atutem restauracji Sand{acz} są desery i ciasta. Hotel ma od 10 lat własnego cukiernika, który potrafi wyczarować słodkie cuda. – Są to rzeczy wyjątkowe, jak na przykład „wybuchowe ciastka”, całkiem klasyczne, jak lepsze od włoskiego tiramisu, czy swojskie ciasto drożdżowe, które podajemy rano – informuje Natalia Kowalska.

Warto zaznaczyć, że Sand{acz} poza sezonem letnim przyjmuje zlecenia na organizację imprez rodzinnych i okolicznościowych (na około 40-50 osób). Wtedy również można liczyć na doskonałe i zindywidualizowane menu, bo jak podkreśla Kierownik Restauracji, ograniczeniem jest tylko fantazja gości.

 

 

sticky-header-logoSand Hotel****
ul. Zdrojowa 3, 78-100 Kołobrzeg
tel.: +48 94 35 34 100
recepcja@sandhotel.pl
www.sandhotel.pl