Skład Fabryczny Koszalin to filar Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przetwórstwa Drzewnego Szczecinek S.A. (KPPD S.A.), jednego z największych producentów tarcicy w Polsce. Jest jak drewno: twardy, wytrzymały, odporny na zmiany. Od siedemdziesięciu (!) lat w tym samym miejscu – choć różnych okolicznościach – w drewno i materiały wykończeniowe najwyższej klasy zaopatrują się klienci z Pomorza – ci więksi, i ci prywatni. Duże przedsiębiorstwa i stolarze. Ci, co budują domy, i ci co je remontują. Wybierają jakość, która nigdy nie wychodzi z mody.

KPPD Szczecinek S.A. dobiega siedemdziesiątki. Przedsiębiorstwo powstało 1 stycznia 1950 roku na mocy zarządzenia ministra leśnictwa i od tej pory działa nieprzerwanie. Imponujące, zwłaszcza, że siedem minionych dekad to zmiany ustrojowe, polityczne, rynkowe, gospodarcze, a sama branża drzewna nie należy – delikatnie mówiąc – do najłatwiejszych. Wśród ważnych dla firmy dat trzeba wyróżnić rok 1995, kiedy minister przekształceń własnościowych zmienił jej status prawny z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę skarbu państwa, oraz rok 2007, gdy spółka zadebiutowała na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie. W roku 2002 wprowadzony został system zarządzania jakością ISO 9001:2015.

 

kppd-4908Zaawansowana technologia, zrównoważony rozwój

Dziś KPPD S.A. to jeden z największych producentów tarcicy w Polsce. Rocznie produkuje 250 000 m3 tarcicy iglastej (sosnowej) oraz 30 000 m3 tarcicy liściastej (bukowej i dębowej). Zatrudnia około tysiąca osób w czternastu oddziałach na terenie województwa zachodniopomorskiego. Dziewięć z nich to tartaki iglaste, dwa przetwarzają surowiec liściasty. Największy i najbardziej zaawansowany technologicznie park maszynowy znajduje się w Kaliszu Pomorskim. Pozostałe odziały KPPD S.A. – w Czaplinku, Drawsku Pomorskim, Krosinie, Łubowie, Manowie, Sławoborzu, Świdwinie, Świerczynie, Wierzchowie i Kołaczu (ostatnie dwa to tartaki „liściaste”). W Białogardzie mieści się zakład produkujący płyty klejone, w Koszalinie – Skład Fabryczny.

KPPD S.A. produkuje między innymi elementy konstrukcyjne domów, więźb dachowych, podkłady kolejowe, ogrodowe, deski tarasowe, drewno konstrukcyjne, elementy do produkcji mebli, brykiet i drewno kominkowe. Inwestuje w innowacyjne technologie wspomagające przerób tarcicy – suszenie, struganie, klejenie, impregnację oraz parzenie. Tartaki dysponują suszarniami komorowymi (jednorazowy wsad to ok. 7000 m3), a pięć z tartaków „iglastych” jest wyposażonych w autoklawy do ciśnieniowej impregnacji tarcicy bezchromowym impregnatem – Wolmanitem CX-10. Wyroby drzewne KPPD dystrybuuje w całej Polsce, zaopatrując między innymi przedsiębiorstwa stolarki budowlanej, fabryki mebli, składy handlowe, producentów segmentu ogrodowego, stolarnie. Około 30 procent asortymentu eksportuje – głównie do Anglii, Niemiec i Francji. Z krajów północnych – Skandynawii czy Rosji – pozyskuje materiały do budowy domów szkieletowych.

Warto podkreślić, że KPPD pozyskuje drewno wyłącznie z pewnych źródeł, lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny, a w swojej działalności przestrzega zasad zrównoważonego rozwoju, czego wyrazem – a także zobowiązaniem – są certyfikaty FSC oraz WE. W czasach wrażliwych ekologicznie to wartości o dużym znaczeniu. Wysokie standardy obowiązują też w zarządzaniu firmą, czego przykładem jest Kodeks Etyki – rozbudowany dokument określający zasady pracy, zatrudniania i praw pracowników.

kppd-4903

To samo miejsce, inne czasy

Skład Fabryczny Koszalin realizuje zamówienia indywidualnych klientów KPPD S.A. oraz prowadzi sprzedaż detaliczną materiałów wykończeniowych. Jego historia biegnie równolegle z KPPD S.A.. Od lat 50. XX wieku mieści się przy ulicy Bohaterów Warszawy 5 (do 1981 roku – ulica Boczna). W 1984 roku – dyrektorem oddziału była wówczas Bogumiła Orczykowska, Piotr Katarzyński zastępcą dyrektora – w najmniejszym stopniu nie przypominał on dzisiejszej przestrzeni. – Szczere pole, błoto i drewno składowane na wysokie sztaple – wspomina widok, jaki zastał Piotr Katarzyński, zatrudniając się w KPPD S.A. – Inwentaryzacja trwała wówczas dwa tygodnie. Pamiętam z tych czasów także kolejki. Jak wszystko, drewno sprzedawane było na kartki. Zakupy robiły głównie przedsiębiorstwa i kombinaty. Indywidualni klienci mieli jedynie 0,250 m3 przydziału tarcicy, więc stolarze, aby się zaopatrzyć, przyprowadzali do nas rodzinę, krewnych, znajomych.

Podobnie jak cała branża drzewna, oddział przez lata musiał stawiać czoła rozlicznym zmianom rynkowym, ekonomicznym, dynamice eksploatacji zasobów leśnych, a także rozmaitym trendom. Miał więc okresy bardzo dobre, jak choćby w latach 90. XX wieku, gdy Polskę opanowała moda na drewnianą boazerię, czy jeszcze kilka/ kilkanaście lat wstecz, gdy Polacy intensywnie zaczęli urządzać swoje tarasy i ogrody, budować na ich terenie drewniane altany i ogradzać płotami nowo zakupione domy. Rewolucją było pojawienie się pod koniec lat dwutysięcznych płyt laminowanych, które wyparły płyty stolarskie, stanowiąc dla nich tańszą alternatywę. Powstały też sklepy i dyskonty meblarskie, a więc silna konkurencja. Dziś sytuacja nie jest łatwa, ale stabilna. KPPD S.A. ma swoje stałe miejsce w branży drzewnej i jest jej liderem na skalę ogólnopolską, a oddział koszaliński sprawnie obsługuje Pomorze i nie tylko.

 

kppd-4906

 

KPPD S.A. w detalu

Na 2,5 ha powierzchni Składu Fabrycznego Koszalin znajduje się magazyn, hala produkcyjna oraz sklep. Administracja oddziału niezmiennie zajmuje piękny, powojenny budynek tuż przy wjeździe na teren firmy. Gruntowną modernizację – w tym upragnione wybrukowanie – koszaliński oddział KPPD S.A. przeszedł w latach dwutysięcznych. W tym samym momencie powstał tu wspomniany sklep. Jego asortyment się zmieniał. Na początku był szeroki i – trzeba przyznać – mocno odbiegał od oferty, jaką można by kojarzyć z branżą drzewną. Odpowiadał raczej ówczesnym potrzebom rynku – Polacy cieszyli się możliwością urządzania swoich świeżo nabytych mieszkań i domów, w KPPD znajdowali mnóstwo elementów wyposażenia wnętrz. Sklep wrócił jednak do korzeni i od lat jego oferta jest mocno skonkretyzowana. – Oferujemy drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, deski podłogowe, panele i blaty – wymienia Piotr Katarzyński. – Produkty są sprawdzone, najwyższej jakości, dostarczane do domu klienta, przy większych zamówieniach transport jest darmowy, i montowane przez doświadczoną ekipę. Słowem można u nas kupić wszystko, co jest potrzebne do porządnego i estetycznego wykończenia mieszkania i domu, a przy tym uzyskać fachową poradę i pomoc w wyborze.

Gwarancję, że zakupy będą nie tylko cieszyć oko, ale i nie drenować portfela częstymi remontami, renowacjami i wymianami daje współpraca – często wieloletnia – z uznanymi i niezawodnymi producentami, co jest pierwszorzędnym założeniem firmy.

 

kppd-4938

 

Deska czy panele?

W bogatej ofercie sklepu znajduje się między innymi deska barlinecka – Barlinek to jeden z producentów, z którym KPPD S.A. współpracuje od wielu lat. Wykonane ze szlachetnych odmian rodzimego drewna – dębu, buku – deski z Barlinka są wytrzymałe, łatwe w montażu, piękne i eleganckie. Dostępne w wielu odcieniach i fakturach. Równie cenionym naturalnym pokryciem podłogowym jest parkiet – dębowy, bukowy i jesionowy. Produkt jest frezowany, by można go było łatwiej montować i odpowiednio lakierowany, by zabezpieczyć powierzchnię drewna.

Oczywiście nie zawiodą się też amatorzy paneli podłogowych, które są najłatwiejsze i najwygodniejsze w montażu oraz konkurencyjne cenowo. KPPD oferuje panele pochodzące z dwóch uznanych fabryk Swiss-Krono (dawniej Kronopol) z Żar na Dolnym Śląsku oraz ze szczecineckiego Kronospanu. Wybór jest ogromny: panele mają różną grubość i klasę ścieralności (od A2 przeznaczonych do najmniej eksploatowanych pomieszczeń po panele w klasie A5, bardzo odporne, przeznaczone głównie do obiektów użyteczności publicznej) oraz szeroką paletę barw – od tradycyjnych dębów i buków po drewno egzotyczne (mahoń, meranti, sapeli) i faktur imitujących naturalną strukturę drewna czy płytki ceramiczne.

Niezależnie, czy zdecydujemy się na panele podłogowe, podłogę z desek czy parkiet – jeśli wybieramy drewno, to nie kupujemy, a inwestujemy: w trwałość, wytrzymałość, komfort użytkowania, izolację akustyczną i termiczną oraz oczywiście estetykę. Drewnu łatwo jest nadać własne życie, w tym procesie zresztą można wesprzeć się asortymentem KPPD S.A. do renowacji impregnacji drewna.

kppd-4957

 

Wejście i wyjście w dobrym stylu

Podobnie jak w przypadku podłóg, w zakresie drzwi KPPD S.A. postawiło na współpracę z renomowanymi polskimi producentami: DRE, Porta, Pol-Skone, Erkado, Invado, Barański KMT. Gwarantują oni jakość, estetykę, nowoczesne rozwiązania, ale też – szczególnie istotną w przypadku drzwi wejściowych – izolację od hałasu i ochronę przed utratą ciepła.

W KPPD znajdziemy drzwi zewnętrzne i wewnętrzne wykonane z drewna, płyt drewnopochodnych, okleinowane, do wnętrz klasycznych, minimalistycznych, awangardowych, konstrukcje innowacyjne jak np. drzwi bezprzylgowe z chowanymi zawiaS.A.mi, drzwi pełne i uzupełniane (np. szkłem), w wymiarach standardowych bądź nietypowych, w różnych kolorach i kształtach. Do tego ościeżnice i pełen asortyment akcesoriów wykończeniowych: listwy, progi, kleje i materiały izolacyjne, szyldy, zamki, ograniczniki, szyldy, ograniczniki niezbędne przy montażu drzwi i kropka nad i w przypadku drzwi, czyli klamki (Gamet, Domino, Inox, Infinity).

 

kppd-4974

 

Piękno nie tylko wewnętrzne

Uzupełnieniem oferty są wszelkie elementy potrzebne do wybudowania mniejszych czy większych obiektów w przestrzeni przydomowej czy szerzej – zewnętrznej. Zastosowań drewna jest mnóstwo, począwszy od ogrodzeń, płotów, ścian działowych (dobre rozwiązanie na estetyczne odgrodzenie się od sąsiadów), poprzez donice i obiekty do zabawy dla dzieci, po altanki, domki na drzewie czy niewielkie szkieletowe domki letniskowe. KPPD oferuje wszystkie te materiały, a więc: deski, poprzeczki, elementy elewacji, podłogi, drzwi, a także niezbędne produkty do impregnowania, które zabezpieczają drewno przed przed wilgocią, temperaturą, ścieraniem, zadrapaniem, pleśnią, grzybem, insektami i utratą koloru.

 

kppd-4988

 

Z duchem czasu, czyli domy szkieletowe

Drewno wśród materiałów wybieranych w branży nieruchomości nie ma sobie równych i choć musi się mierzyć z tańszymi zamiennikami, wciąż trzyma się mocno. Jest po prostu ponadczasowe, kojarzy się – i słusznie – z trwałością, klasą, uniwersalną elegancją. Piotr Katarzyński, od 35 lat w branży i KPPD S.A. o drewnie wie wszystko. Ma wiedzę ekspercką i żadnych wątpliwości: – W domu z drewna lub urządzonym drewnem lepiej się mieszka – mówi. – Inaczej w nim pachnie, inna jest akustyka, klimat. To niezwykle wdzięczny materiał, łatwy w utrzymaniu i renowacji, a nawet nieco zużyty zachowuje urodę, a czasem wręcz ją zyskuje.

Walory drewna jako elementu konstrukcyjnego coraz bardziej doceniają architekci, czego efektem są wznoszone w całości z drewna domy szkieletowe. Kanadyjczyki, od dawna obecne są w krajach północnych: Skandynawii, USA i oczywiście Kanadzie. Coraz bardziej popularne są także w Polsce, idealnie wpisując się w trendy eko, bliskości z naturą. Prosty design, nieinwazyjna minimalistyczna forma ciesząca oko, a w środku przytulne pomieszczenia. Uroda to jedno, ale „kanadyjczyki” mają mnóstwo zalet praktycznych: są łatwe w eksploatacji, energooszczędne, a więc ekologiczne, proste i przyjemne w użytkowaniu, a przede wszystkim szybko i tanio się je buduje. Stąd chętnie stawiają je właściciele ośrodków letniskowych czy gospodarstw agroturystycznych.

KPPD S.A. na stałe zaopatruje firmy, które domy typu kanadyjskiego najpierw budowały zagranicą, a teraz również w Polsce, jak Wako czy Drew-Mur Marcin Żołnierczuk. Domy szkieletowe można w Koszalinie zobaczyć na Rokosowie, pod miastem w Świeszynie czy Siecinie (Pojezierze Drawskie). W pasie nadmorskim jest ich 550, a w planie ponad tysiąc. – Domy szkieletowe to przyszłość branży drzewnej, a dla KPPD S.A. jeden z najważniejszych kierunków rozwoju – uważa Piotr Katarzyński. – Mamy kompletne zaplecze do budowy domów z drewna, począwszy od najwyższej jakości tarcicy, przez wszelkiego rodzaju elementy konstrukcyjne, wyposażenie domu (drzwi, podłogi), po najwyższej jakości impregnaty. Nasza oferta pozwala zrealizować proste i wymyślne projekty i aranżacje, mniejsze formy – np. domki działkowe – jak i domy mieszkalne o dowolnej powierzchni. Materiały można kupić od ręki bądź zamówić, a na każdym etapie liczyć na nasze fachowe doradztwo i specjalistyczne usługi monterskie.

KPPD-6244

 

Dobre drewno, trwały dom

Prognozuje się, że domy drewniane w przyszłości staną się standardem. Do pokonania jest sceptycyzm wobec ich trwałości, którego kraje północne już dawno się pozbyły. W Polsce przyzwyczajonej do betonu i dość opornej wobec nowości, wciąż jest on spory, choć nieuzasadniony – perfekcyjnie wykonane i porządnie zabezpieczone przed utratą ciepła i wilgocią domy drewniane nie ustępują trwałością zabudowie tradycyjnej.

Podstawą jest oczywiście dobrej jakości drewno. – KPPD S.A. do budowy domów sprowadza materiały drewniane z Estonii, Finlandii, Szwecji i Rosji – mówi Zdzisław Tarczyluk, doradca techniczno -handlowy KPPD S.A. w Koszalinie. – W Polsce przyrosty drewna o pożądanej dla tego typu realizacji klasie wytrzymałościowej C24 są niewielkie i trudne do pozyskania. Drewno z krajów północnych dzięki wzrastaniu w cięższych warunkach atmosferycznych ma gęste usłojenie i większą odporność na złamanie, zginanie i inne obciążenia techniczne. Do budowy domu najlepiej nadaje się drewno świerkowe: wytrzymałe, sprężyste, miękkie i dobrze poddające się obróbce. Do elementów niekonstrukcyjnych warto sięgnąć po tarcicę sosnową, równie trwałą, choć mniej sprężystą. Powinna być czterokrotnie strugana, pozbawiona chorych sęków czy pęknięć, które wpływają na wytrzymałość materiału, a także mieć odpowiednią wilgotność: nie więcej niż 18 proc. dla elementów obudowanych, więcej niż 23 proc. dla elementów na otwartym powietrzu. Drewno strugane jest też bardziej odporne na ogień, a poprzez zwartą strukturę na działanie owadów.

Do elewacji warto wykorzystać rodzime gatunki drewna jak modrzew, świerk czy sosnę. Dobrze sprawdzi się też świerk skandynawski i modrzew syberyjski albo materiały egzotyczne: tatajuba, okume i meranti. Są one twardsze, a dzięki takim substancjom jak olej tekowy czy tujaplicyna bardziej odporne na grzyby i ingerencje insektów. Do tego w ciekawych kolorach, od jasnoróżowego, szarobrązowego po czerwony.

Warto zaznaczyć, że wszystkie gatunki drewna wymagają impregnacji i systematycznej konserwacji. Niezależnie co zamierzamy zbudować, musimy bezwzględnie zainwestować w wysokiej jakości materiały ochronne. Impregnaty najnowszej generacji wykorzystują nowoczesne technologie, dzięki czemu zabezpieczą drewno na wiele lat. KPPD S.A. współpracuje w tym zakresie z marką Remmers, uznanym producent farb, lazurów i olejów do impregnacji drewna na zewnątrz i wewnątrz. Znajdziemy ich w ofercie hurtowni kilkadziesiąt. – Zasadnicza korzyść ze stosowania produktów Remmers jest taka, że używa się ich raz, a dobrze – podkreśla Zdzisław Tarczyluk. – Farby, lazury i oleje chronią przed wilgocią, temperaturą, ścieraniem, zadrapaniem, pleśnią, grzybem, insektami, a także utratą koloru. Znacznie ograniczają stopień zużycia materiałów.

 

kppd-4941

 

Taniej, szybciej, oszczędniej

Jeśli nie estetyka, do budowy domów szkieletowych na pewno zachęca cena. – Koszt budowy domu szkieletowego oscyluje wokół wartości sporego mieszkania – wskazuje Piotr Katarzyński, sam jest w trakcie budowy „kanadyjczyka”. – Metr kwadratowy takiej inwestycji to koszt około 2,5 tysiąca złotych, 4 tys. złotych z pełnym wykończeniem. Niskie są koszty użytkowania, zwłaszcza jeśli postawimy na odnawialne źródło energii, na przykład panele fotowoltaiczne montowane na dachu. To już zmniejszy nam rachunki, a przy dobrej termoizolacji oszczędzimy także na ogrzewaniu. Wystarczy elementy konstrukcyjne wzbogacić w przekładki i podkładki akustyczne i będziemy się też cieszyć ciszą. Wokół domów szkieletowych narosło wiele mitów. W KPPD jesteśmy w stanie wszystkie je obalić podczas jednej wizyty i zaproponować klientom zakup materiałów, które na pewno ich nie zawiodą. Służymy też fachową wiedzą.

Jak nazwa wskazuje, dom opiera się na drewnianej konstrukcji szkieletowej. Może ona powstać nawet w kilka dni, a więc budowa drewnianego domu zwalnia od wielomiesięcznej, a czasem nawet wieloletniej budowy. Od wewnątrz kładziona jest płyta osb lub mfp (drewnopodobna, prasowana). Od zewnętrznej strony – płyta, styropian i wełna mineralna o niskiej przenikalności cieplnej. Dom szkieletowy od fundamentów (to jedyny niedrewniany element obiektu) do zamieszkania da się postawić w dwa-trzy miesiące. Zwłaszcza, że budowa odbywa się bez względu na warunki atmosferyczne. Coraz częściej używa się tu prefabrykatów, na przykład ścian z ociepleniem, zainstalowanymi oknami i drzwiami czy warstwami wykończeniowymi. Wtedy realizacja jest naprawdę błyskawiczna.

– Bywa trudno – podsumowuje Piotr Katarzyński. – Nasza branża jest niezwykle kapryśna, uzależniona od rynku, zasobów leśnych i dostępu do nich, tendencji w architekturze, wnętrzarstwie, a nawet pogody. Jednak za KPPD S.A. stoi nowoczesne zaplecze technologiczne i potężne doświadczenie, które pozwala nam „wyczuć” kierunek zmian, potencjał inwestycji. Drewno na szczęście, i z czego się zawodowo i osobiście cieszę, przeżywa swój renesans. To dla KPPD S.A. najlepsza prognoza na przyszłość.

 

Na okładce: Ewa Lebioda – kasjer, sprzedawca i Danuta Kapeluch, sprzedawca (drzwi i podłogi)

 

KPPD

 

KPPD Skład Fabryczny Koszalin
ul. Bohaterów Warszawy 5
tel.94 343 20 10, 343 51 06
Handlowiec/Doradca: 608 487 133, 602 662 109
sf_koszalin@kppd.pl, www.kppd.pl