orlowskimoda 15 of 17 Ludzie

Koszaliński salon Volkswagena wspiera młodych lekkoatletów z Bałtyku

Odkąd Małgorzata Hołub-Kowalik, wychowanka Klubu Lekkoatletycznego Bałtyk Koszalin, zaczęła odnosić sukcesy na bieżniach Polski, Europy i świata, zainteresowanie „królową sportu” wśród młodych koszalinian wyraźnie wzrosło. Nie poprawiły się jednak warunki, w jakich klub działa. Dlatego gesty takie jak niedawny ze strony salonu marki Volkswagen trenerzy i zawodnicy przyjmują z wdzięcznością: młodzi sportowcy zostali wyposażeniu w sportowe kurtki.

Klub od nieco ponad miesiąca ma nowe władze. Przedsiębiorca Andrzej Pawłowski, który został wiceprezesem zarządu odpowiedzialnym za starania o sponsorów i inne źródła wsparcia, tak mówi: – To nie do wiary, ale cały roczny budżet klubu, który ma pod opieką 50 młodych lekkoatletów, to zaledwie 50 tysięcy złotych. Musi to wystarczyć na wszystko, czyli czynsze, sprzęt, wyjazdy. Należy podkreślić, że nikt w klubie nie pobiera wynagrodzenia. Będziemy starali się rozszerzać krąg przyjaciół lekkiej atletyki w Koszalinie i pukać do kolejnych drzwi. Warto wspierać klub, który ma piękną tradycję i coraz większe sukcesy. Andrzej Pawłowski nie wspomina o tym, ale warto zaznaczyć że firma Arka Instalacje z Sianowa, której jest współwłaścicielem, należy do grona sponsorów Bałtyku, tak jak pomagają mu wspomniany salon Volkswagena (firma Auto Handel Centrum Grupa Cichy Sp. J.), samorząd Koszalina, Miejska Energetyka Cieplna, Agencja Social Media Wypisz Wymaluj, Kalokagatia, Foto Relax Zgorszczak i Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

orlowskimoda (12 of 17)

 

Zbigniew Maksymiuk, drugi z wiceprezesów a jednocześnie trener sprinterów – w tym Małgorzaty Hołub-Kowalik, pracuje z lekkoatletyczną młodzieżą od kilkunastu lat. Przywykł już do tego, że pieniądze (publiczne i sponsorskie) „lubią” drużynowe dyscypliny sportu: – Sporty indywidualne są mniej widowiskowe, więc mają mniej fanów i sponsorów – mówi. – Nauczyliśmy się pracować w ramach skromnych możliwości. Jest jednak rzecz, która nam mocno doskwiera: konieczny jest remont nawierzchni bieżni na stadionie Bałtyku. Stara, która powstała 14 lat temu, zwyczajnie się zużyła i jest twarda jak beton. Trenować na niej można, ale władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki nie pozwalają nam organizować zawodów. Liczymy na to, że w przyszłym roku taki remont będzie możliwy, tym bardziej, że koszt tartanowej nawierzchni jest obecnie relatywnie niższy niż jeszcze 10 lat temu.

Klub na swojej stronie internetowej prezentuje – oprócz pani Małgorzaty Hołub-Kowalik – osiemnastu nastoletnich lekkoatletów. Każdy z nich ma już na koncie znaczące wyniki (osiągnięcia kilku prezentujemy odrębnie, w ramce). Zmartwieniem szkoleniowców jest fakt, że wraz z podjęciem studiów zapewne wyjadą oni z Koszalina.

Zbigniew Maksymiuk komentuje: – Klubom z większych i bogatszych ośrodków oddajemy na tacy najbardziej utalentowanych i już ukształtowanych sportowców. Marzy nam się stworzenie w przyszłości funduszu stypendialnego, który zachęcałby młodzież do pozostania w Koszalinie i studiów na Politechnice Koszalińskiej. Małgosia Hołub jest wyjątkiem. Z sentymentu do miasta pozostała w Koszalinie i przynosi mu chlubę. Takich osób mogłoby być więcej. Czasem przeprowadzka do innego miasta oznacza zaprzepaszczenie lat pracy, bo mieliśmy przynajmniej dwie wychowanki tak utalentowane jak Małgorzata, którym zabrakło determinacji i charakteru, by kontynuować szkolenie.

 

orlowskimoda (6 of 17)

 

Trener dodaje: – Do sukcesu w sporcie potrzeba zasadniczo trzech rzeczy: talentu albo jak kto woli predyspozycji, ciężkiej pracy i właśnie charakteru. Małgosia ma każdą z tych właściwości. Charakter jest konieczny, żeby to wszystko wytrzymać, bo to są treningi głównie pod gołym niebem, w różnych warunkach atmosferycznych. Nie każdy jest w stanie się przełamywać i z uporem ćwiczyć. Z Gosią pracujemy od 14 lat. Jest twarda i konsekwentna. Może być wzorem właściwej postawy sportowej i życiowej.

Może, ale właściwie już jest. Niektórzy porównują panią Małgorzatę – oczywiście z zachowaniem proporcji – do Adama Małysza, a zainteresowanie lekką atletyką, które wywołała w Koszalinie, do niegdysiejszej „małyszomanii”.

Oprócz Zbigniewa Maksymiuka w klubie pracują jeszcze Mateusz Czepiel (trener średnio- i długodystansowców, wychowawca medalistów mistrzostw Polski Jakuba Wróbla, Adama Kasprowicza i Kamila Teofilaka) oraz Edward Jacewicz (niezwykle szanowany szkoleniowiec z ogromnym doświadczeniem i mimo starszego wieku nadal czynny wychowawca wielu zawodników odnoszących sukcesy). Zawodniczkę Weronikę Rybińską również należałoby zaliczyć do tego grona, bo prowadzi ona swoiste lekkoatletyczne „przedszkole”, które przyjmuje nawet 10-latków. Po roku – o ile potwierdzą się predyspozycje i starczy im chęci – zaczynają oni treningi na poważnie.

Zbigniew Maksymiuk podsumowuje: – Utalentowanej młodzieży przybywa. O takich zawodnikach jak Maja Pawłowska, Jakub Gibki, Wiktor Ziobro, Ola Klemke czy Weronika Czeszewska będzie jeszcze głośno. Oni i kilku innych mają szansę pójść w ślady Małgorzaty Hołub-Kowalik i zdobywać medale na imprezach najwyższej rangi.

 

orlowskimoda (4 of 17)

 


W sierpniu 1945 roku z inicjatywy kupców, rzemieślników i właścicieli zakładów usługowych powołano w Koszalinie Klub Sportowy Naprzód, który kilka tygodni później przekształcił się w klub Bałtyk. W 1995 roku powołano do życia Klub Lekkoatletyczny Bałtyk Koszalin, który jest spadkobiercą i kontynuatorem tradycji sekcji lekkoatletycznej przy Koszalińskim Klubie Sportowym Bałtyk. Szczególny dla klubu był rok 2011, kiedy to pierwsza reprezentantka klubu wywalczyła medal podczas imprezy międzynarodowej – Małgorzata Hołub sięgnęła ze sztafetą reprezentacji Polski 4×400 m po wicemistrzostwo Europy juniorek. Później przyszły kolejne, coraz wartościowsze trofea. Kiedy zliczyć wszystkie osiągnięcia tej zawodniczki, to okaże się, że jest najbardziej utytułowaną lekkoatletką klubu w historii. W 2016 roku reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro i będzie ją reprezentować za rok – w Tokio.

 


Wybrane osiągnięcia wychowanków Bałtyku z ostatnich lat

Zuzanna Różańska – brązowy medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w trójskoku (2018)

Adam Kasprowicz – 13. miejsce w biegu na 2000m z przeszkodami podczas mistrzostw Europy U18(2018); srebrny medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w biegu na 2000 m z przeszkodami (2018), brązowy medal mistrzostw Polski w biegach przełajowych do lat 17 na 5 km (2018), złoty medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w biegu na 2000 m z przeszkodami (2017), wicemistrz Polski młodzików w biegu na 2000 m (2016).

Jakub Wróbel – złoty medalista mistrzostw Polski U20 w biegu na 2000 m z przeszkodami (2018); srebrny medalista mistrzostw Polski do lat 20 w biegu na 2000 m z przeszkodami (2017), srebrny medalista Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w biegu na 2000 m z przeszkodami (2016).W barwach AZS AWF Katowice: drużynowy wicemistrz Polski w biegach przełajowych (2019)

Tomasz Sosnowski – członek reprezentacji Polski na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy – sztafeta 4×400 m (2015); reprezentant młodzieżowej kadry Polski w sztafecie 4×400 m w meczu lekkoatletycznym Polska – Czechy (2014).

Kamil Teofilak – brązowy medalista Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w biegu na 2000 m z przeszkodami
(2014).

Katarzyna Burczak – halowa wicemistrzyni Polski juniorów w trójskoku (2015); brązowa medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w trójskoku (2013).

Ayla Kisiel – Brązowy medal halowych mistrzostw Polski juniorów w biegu na 60 m (2011 r.); reprezentantka Polski na mistrzostwach Europy juniorów w sztafecie 4×100 m (2011 r.), wicemistrzyni Polski juniorów w biegu na 100 m (2010 r.), reprezentantka Polski na mistrzostwach świata juniorów w sztafecie 4×100 m (2010 r.), srebrny medal w biegu na 100 m podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (2009r.), złoty medal w biegu na 100 m podczas Bałtyckich Igrzysk Młodzieży (2009 r.).W barwach UKS 19 Bojary Białystok: brązowa medalistka halowych mistrzostw Polski seniorów w biegu na 60 m (2013), mistrzyni Polski seniorek w sztafecie 4×100 m (2013 r.), młodzieżowa mistrzyni Polski w sztafecie 4×100 m (2012 r., 2013 r.), wicemistrzyni Polski seniorek w sztafecie 4×100 m (2016).

Joanna Sienkiewicz – brązowy medal w rzucie oszczepem podczas mistrzostw Polski juniorów (2009 r.), brązowy medal w rzucie oszczepem podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (2008 r.). W barwach RKS Skra Warszawa: młodzieżowa wicemistrzyni Polski w rzucie oszczepem (2011 r.). W barwach KU AZS SGGW Warszawa: akademicka wicemistrzyni Polski (2015 r., 2016 r.).