Miała być największa w regionie i taka była. Sianowska rekonstrukcja historyczna poświęcona bitwie ulicznej o bramę Uniwersytetu Warszawskiego, która rozegrała się podczas Powstania Warszawskiego, była imponującym wydarzeniem. Oglądały ją tłumy mieszkańców Sianowa i turystów, a wśród użytego sprzętu znalazł się nawet samolot.

Reżyserem widowiska, w którym 1 sierpnia br. uczestniczyło 50 rekonstruktorów, był Łukasz Gładysiak ze Studia Historycznego Huzar: – Przedstawialiśmy zdarzenia, które miały miejsce między 14 i 30 sierpnia 1944 roku. Było to między innymi zdobycie niemieckiego transportera pancernego i walki o Uniwersytet Warszawski. Ciekawostką podczas naszego występu była obecność oryginalnego motocykla Sokół 600 z 1936 roku, który na wyposażeniu miała przed wojną polska armia. Jeden z egzemplarzy został przechowany przez AK a później użyty w trakcie walk powstańczych. My to wiernie odtworzyliśmy. Transporter był zaś wierną kopią pojazdu typu Sd.Kfz.251/3 Ausf.D należącego do Dywizji Pancernej SS Wiking.

Inscenizację dopełnił przelot repliki samolotu myśliwskiego, broń ze ślepą amunicją oraz profesjonalne efekty pirotechniczne.

Realizatorzy inscenizacji w 2019 r. to: BSMH Perun, GRH Jurandowcy Powstańcy Wileńscy, Projekt Köslin, SGRH Gryf, SHE Odkrywcy, SH Pochodnia, SRH Rega, Muzeum Techniki Wojskowej Gryf.

Rekonstrukcję poprzedziły uroczystości w sianowskim Parku im. Powstańców Warszawskich. Odbył się tam m.in. apel pamięci. Żołnierze z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych z Koszalina oddali salwę honorową. Wśród gości był pan Aleksander Kaczorowski, honory obywatel Sianowa, uczestnik Powstania Warszawskiego.