To będzie filmowa uczta, wydarzenie kulturalne i okazja do dyskusji na ważny społeczny temat. 16. EFF Integracja Ty i Ja startuje 3 września i zaprasza na pięć inspirujących, energetycznych i pozytywnych dni.

Szesnasty festiwal odbędzie się ph. „Praca. Życie. Scenariusz dla każdego” i będzie poświęcony życiu zawodowemu osób z niepełnosprawnością. – Każdego roku, gdy kończy się festiwal, spotykamy się w gronie organizatorów, gości, i sympatyków, podsumowujemy to, co było i wymyślamy wspólnie, o czym chcielibyśmy rozmawiać za rok – mówi Barbara Jaroszyk, dyrektor EFF Integracja Ty i Ja. – Tym razem postawiliśmy na pracę zawodową, ważną dla każdego człowieka, ale szczególnie wartą poruszenia w kontekście osób z niepełnosprawnością. W ich życiu odgrywa ona podwójnie istotną rolę, dając poczucie wartości, bezpieczeństwa, siły. Mówią o tym festiwalowe filmy, a własnym głosem nasi goście. Temat podejmiemy w różnych kontekstach i poprzez różne wydarzenia.

Bezpośrednio aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami zostanie poświęcona konferencja naukowa organizowana we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Koszalinie, w której wezmą udział m.in. przedstawiciele pracodawców. O swoich doświadczeniach zawodowych opowiedzą goście w czasie spotkań z młodzieżą w szkołach, a także publicznością festiwalową. Temat był też tłem tegorocznych, realizowanych w lipcu, Fotokonfrontacji, czego efekty zostaną zaprezentowane podczas inauguracji festiwalu, w Galerii Region KBP.

W sumie podczas festiwalu będzie można obejrzeć 44 filmy (plus seanse z audiodeskrypcją w ramach projektu „Usłysz film”). O Motyla 2019 powalczy 38 produkcji: 16 fabularnych, 16 dokumentalnych i sześć amatorskich. Organizatorzy mieli niełatwe zadanie, bo wybierali spośród kilkuset zgłoszeń z całego świata. W konkursie znalazły się filmy z Polski, Włoch, Szwecji, Izraela, Hiszpanii, Rosji, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Tajwanu, Peru czy Kenii. – Zaproponujemy widzom prawdziwy przekrój treści i formy – zapowiada Dariusz Pawlikowski, dyrektor programowy festiwalu. – Wśród produkcji długie i krótkie fabuły, ciekawe dokumenty, obrazy wstrząsające, odważne, ale też zabawne. Chcemy pokazywać różne oblicza niepełnosprawności: związane z życiem codziennym, społecznym, uczuciowym, sportowym, seksualnym, zawodowym. Zaprosiliśmy do Koszalina wielu twórców wraz z bohaterami filmów – będzie można się z nimi spotkać bezpośrednio po seansach.

Laureatów wybierze jury w składzie: Jowita Budnik (aktorka), Małgorzata Sobieszczańska (scenarzystka), Marzena Trybała (aktorka), Petro Aleksowski (operator, reżyser, laureat Motyla 2018 za film „Przerwana misja”) oraz Piotr Wereśniak (scenarzysta, reżyser). Swoje nagrody przyzna publiczność oraz – po raz drugi – jury młodzieżowe.

Poza konkursem pojawią się projekcje specjalne. Będzie ich sześć, w tym dwóch znakomitych polskich filmów: „Fugi” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej oraz „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka. Projekcję tego filmu poprzedzi spotkanie z Robertem Więckiewiczem.

W programie jest mnóstwo imprez towarzyszących: happeningi w centrum miasta, warsztaty animacji, artystyczne, spotkania z jurorami, które poprowadzi Łukasz Maciejewski, a także w szkołach i z gośćmi specjalnymi. Poza tym koncerty: Kamila Czeszela, Muzyczny Stand Up Czesława Mozila oraz zespołu The Postman, wykłady filmowe i wiele innych.

Festiwalowe filmy można obejrzeć również poza Koszalinem: w ramach Małych Festiwali Ty i Ja, które odbywają się równolegle do festiwalu w 33. małych miejscowościach w kraju i zapraszają na własne mini wersje festiwalu, a także kinach studyjnych w większych miastach Polski (4-5 września 2019).

– Festiwal z roku na rok w coraz większym stopniu jest współtworzony z osobami z niepełnosprawnością – podkreśla Barbara Jaroszyk. – Mówią nam, kogo chciałyby spotkać, posłuchać, o czym rozmawiać. Organizujemy więc festiwal z kimś, a nie dla kogoś.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

 

16. EFF Integracja Ty i Ja
3-7 września 2019, Koszalińska Biblioteka Publiczna, plac Polonii I
Szczegóły: integracjatyija.pl oraz na Facebooku